Napravit ćete više štete nego koristi: Ovih šest stvari ne biste trebali čistiti octom
Alkoholni je ocat jedno od najpopularnijih prirodnih sredstava za čišćenje koje svi imamo u svojoj kuhinji, a zbog svoje kiselosti na mnogim površinama može napraviti 'čuda'. No, iako je on ekološki prihvatljiv i prirodan, postoje neka područja doma na kojima je bolje izbjegavati čistiti s octom jer zbog svog sastava može napraviti više štete nego koristi, piše Real Simple.
Elektronski uređaji: Iako ocat dobro čisti prozore, on može oštetiti zaštitni sloj, odnosno premaz protiv odsjaja na zaslonima televizora, mobilnih telefona i računalnih monitora.
Ploče i podovi od prirodnog kamena: Čak i ako su vaše prekrasne ploče i podovi od prirodnog kamena zabrtvljeni, ne biste trebali koristiti ocat za čišćenje granita, mramora ili vapnenca. Razina kiseline u octu je prejaka za materijal i može uzrokovati nagrizanje ili oštećenje brtvila. Osim toga, površine se mogu istrošiti, promijeniti boju, i izgubiti sjaj i glatkoću.
Lijevano željezo: Ocat uzrokuje pojavu rupa i hrđanje na površinama od lijevanog željeza tako da uklanja začinska ulja koja štite željezo. Nikada nemojte dopustiti da ocat stoji dulje vrijeme na lijevanom željezu.
Kuhinjski noževi i uređaji od nehrđajućeg čelika: Ocat može uzrokovati udubljenja na oštricama noževa od nehrđajućeg čelika i završnoj obradi uređaja, osobito ako se pusti da stoji neko vrijeme.
Voštane i neobrađene drvene površine: Dok se razrijeđeni ocat može koristiti čišćenje podova i ormara obloženih poliuretanom, nerazrijeđeni ocat uzrokovat će promjenu boje, a može i 'pojesti' neke rubove na drvu s voštanim završnim slojem ili neobrađenom drvu.
Gumene brtve i crijeva : Nerazrijeđeni ocat prejak je za korištenje na gumenim brtvama i crijevima u nekim malim kućanskim aparatima, perilicama posuđa i perilicama rublja i može uzrokovati raspadanje nekih vrsta gume. Prije upotrebe octa za čišćenje unutrašnjosti ili vanjski dio aparata, provjerite priručnik za uređaj.