Iako mnogi vole da im dom tijekom blagdana miriše na šipak, cimet ili pepermint, s mirisnim svijećama ipak treba biti oprezan. Iako mogu stvoriti ugodno ozračje, paljenjem mirisnih svijeća se oslobađaju otrovni plinovi i iritantne čestice što može naškoditi vašem zdravlju, a svijeće također mogu povećati rizik od srčanih bolesti i određenih vrsta raka, pokazalo je novo istraživanje, piše New York Post.
"Naše istraživanje pokazuje da neki proizvodi za mirise za dom mogu biti štetni za kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru", napisali su irski istraživači Asit Kumar Mishra i Marie Coggins u članku objavljenom u The Conversation. Paljenje svijeće može stvoriti hlapive organske spojeve (HOS), tvari na bazi ugljika koje lako ulaze u zrak koji udišemo. Nisu svi HOS-ovi opasno, ali neki mogu nadražiti oči, nos i grlo te izazvati vrtoglavicu, pospanost, mučninu i gubitak koordinacije. Produljena izloženost spojevima, koji se također nalaze u bojama, lakovima i sredstvima za čišćenje, može dovesti do stalnih glavobolja, oštećenja jetre i bubrega, povećanog rizika od raka pluća i pogoršanja simptoma astme.
Parafinski vosak, jeftin derivat nafte i najpopularnije gorivo za svijeće, često je krivac za VOC-ove povezane sa svijećama, izvijestio je CNN. Jedan posebno kancerogeni HOS je benzen koji se povezuje s razvojem leukemije uz dugotrajnu, značajnu izloženost. Formaldehid, još jedan HOS, smatra se kancerogenim za ljude" jer se pokazalo da u velikim količinama uzrokuje rak nazofarinksa i leukemiju. "U slabo prozračenim prostorijama primijetili smo da koncentracija zagađivača poput formaldehida doseže razine koje mogu izazvati iritaciju gornjih dišnih putova", napisali su Mishra i Coggins.
Mnogi umjetni mirisi koji se koriste u svijećama također sadrže ftalat koji su poluhlapivi organski spojevi koji ne isparavaju lako. "Glavna briga je to što neke mirisne svijeće sadrže sintetičke mirise i boje koju potencijalno mogu otpustiti štetne kemikalije kada se spale. Primjer su ftalat koji su endokrini disruptori i povezuju se s ADHD-om, astmom, pa čak i rakom dojke", rekao je nedavno dr. Kunal Sood. HOS-ovi nisu jedini potencijalno štetni plinovi povezani sa svijećama. Male količine ugljičnog monoksida, sumpornog dioksida i dušikovog oksida mogu se emitirati kada se svijeće spaljuju što može predstavljati problem u slabo prozračenim prostorima.
Ugljični monoksid otežava dovod kisika u tkiva, a trovanje ugljičnim monoksidom može se manifestirati kao glavobolja, vrtoglavica, mučnina, umor i smetenost. Visoka izloženost bezbojnom plinu bez mirisa može ozbiljno oštetiti srce i mozak te potencijalno čak dovesti do smrti. Sumporni dioksid i dušikov oksid mogu nadražiti nos i grlo, izazvati kašalj i poteškoće s disanjem te pogoršati astmu i srčane bolesti. Zapaljene svijeće također ispuštaju čestice u zrak, uglavnom u obliku čađe koja može iritirati pluća. Dokazano je da izloženost onečišćenju finim česticama povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Mirisne svijeće proizvode više finih čestica od svijeća bez mirisa, primijetili su Mishra i Coggins.
"Korištenje mirisnih svijeća može povećati koncentraciju finih čestica do 15 puta iznad granica koje propisuje Svjetska zdravstvena organizacija. Ove razine su trebale neko vrijeme da se vrate na normalne razine u slabo ventiliranim prostorijama", objasnili su istraživači koji su identificirali tri glavna načina za smanjenje izloženosti potencijalno štetnim kemikalijama u mirisnim svijećama. Prvi je taj da mirisne svijeće koristite u velikim prostorima, kao što je dnevni boravak. Obavezno otvorite prozore i provjerite da unutarnji ventilacijski otvori nisu blokirani te svijeće gasite vani jer se najviše dima ispušta kada se svijeća ugasi.