Počeli ste zaboravljati? Ovih 7 aktivnosti pomoći će vam da poboljšate pamćenje i budete učinkovitiji
Zacijelo vam se više puta dogodilo da se ne možete sjetiti kamo ste stavili ključeve od auta ili ste u kupovinu krenuli bez popisa koji ste prije toga uredno ispisali. Iako svi ponekad zaboravljaju, učestale probleme s pamćenjem ne treba zanemarivati te je potrebno na vrijeme potražiti liječničku pomoć. No, ako situacija još nije tako ozbiljna, možete pokušati s nekoliko aktivnosti koje bi vam mogle pomoći da manje zaboravljate odnosno da bolje pamtite, tvrde stručnjaci s Mayo Clinica.
Budite fizički aktivni: Fizička aktivnost povećava protok krvi kroz cijelo tijelo, uključujući mozak. Ovo može pomoći da vam pamćenje ostane oštro. Za većinu zdravih odraslih osoba, preporuča se najmanje 150 minuta tjedno umjerenih aerobnih aktivnosti, kao što je brzo hodanje, ili 75 minuta tjedno intenzivnih aerobnih aktivnosti, kao što je trčanje. Idealno bi bilo kad biste ove aktivnosti rasporedili tijekom cijelog tjedna. Ako nemate vremena za kompletan trening, započnite s nekoliko desetominutnih šetnji tijekom dana.
Ostanite mentalno aktivni: Baš kao što fizička aktivnost održava vaše tijelo u formi, aktivnosti koje angažiraju vaš um pomažu da mozak ostane u formi. Te aktivnosti mogu pomoći u prevenciji gubitka pamćenja. Rješavajte križaljke. Čitajte. Igrajte igre. Naučite svirati glazbeni instrument. Pronađite novi hobi. Volontirajte u lokalnoj školi ili u sklopu slične zajednice.
Provodite vrijeme sa drugima: Društvena interakcija pomaže u sprječavanju depresije i stresa koji doprinose gubitku pamćenja. Pronađite način i vrijeme za druženje s voljenima, prijateljima i drugim ljudima, posebice ako živite sami.
Budite organizirani: Vodite evidenciju o zadacima, sastancima i drugim događajima u bilježnici, kalendaru ili elektronskom planeru. Držite novčanik, ključeve, naočale i druge važne stvari na određenom mjestu kako bi ih bilo lako pronaći. Ograničite ometanja. Ne radite previše stvari odjednom. Povezujte ono što pokušavate zapamtiti s omiljenom pjesmom, izrekom ili idejom.
Dovoljno spavajte: Nedostatak sna povezan je s gubitkom pamćenja, kao i isprekidan san. Odrasle osobe trebale bi noću spavati 7 do 9 sati. Ako vam san ometa hrkanje, posjetite liječnika jer ono može upućivati na određene probleme, poput apneje.
Hranite se zdravo: Zdrava prehrana je dobra za vaš mozak. Jedite voće, povrće i cjelovite žitarice. Birajte izvore proteina s malo masti, kao što su riba, grah i piletina bez kože. Važno je i što pijete. Previše alkohola može dovesti do zbunjenosti i gubitka pamćenja.
Kontrolirajte zdravlje: Držite se savjeta svog liječnika za liječenje medicinskih stanja kao što su visok krvni tlak, dijabetes, depresija i pretilost. Što se bolje brinete o sebi, vjerojatnije je da će vaše pamćenje biti bolje. Konzultirajte se s liječnikom oko lijekova koje uzimate jer neki mogu utjecati na pamćenje.
Kada zbog problema s pamćenjem potražiti pomoć liječnika: Ako ste zabrinuti zbog gubitka pamćenja, zakažite pregled kod svog liječnika. Ako gubitak pamćenja utječe na vašu sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti, ako primijetite da vam se pamćenje pogoršava ili ako član obitelji ili prijatelj izrazi zabrinutost zbog vašeg problema s pamćenjem, posebno je važno potražiti pomoć.