S tvrđave Španjole, hvarske Fortice, gledam grad ispod nje obasjan toplim jesenskim suncem. More koje se ljeska ističe ljepotu Paklenih otoka, a zrak je toliko bistar da se tamo iza njih sasvim jasno vidi otok Vis i razaznaju kuće u gradu i plodnim poljima iznad njega. Otoci Hvar i Vis imaju sve što je potrebno za nezaboravan doživljaj: blagu klimu, tisućljetnu povijest i začudnu ljepotu.
Dah prošlosti u srcu Dalmacije
U gradu Hvaru sve počinje i završava na Pjaci, živahnom glavnom gradskom trgu. Na njemu su se smjestile jedna od najljepših gradskih loža na Jadranu, katedrala sv. Stjepana, zgrada Arsenala u kojoj je i jedno od najstarijih europskih kazališta, a tu je i mandrač odakle se brojne brodice otiskuju prema Paklenim otocima i okolnim plažama. S Pjace možete krenuti na šetnju rivom prema znamenitom franjevačkom samostanu, pa dalje prema romantičnim uvalama južne strane otoka, ući u uske uličice gradske jezgre ili se pak uputiti prema zidinama srednjovjekovne tvrđave iznad grada.
Gdje god krenuli, u svakom ćete kutku osjećati duh bogate prošlosti ovog šarmantnog kozmopolitskog gradića. No nije grad Hvar usamljen u svojoj raskoši. Sa sjeverne strane otoka smjestili su se jedan do drugoga Stari Grad, Jelsa i Vrboska dok se na krajnjem istoku otoka izdvojio Sućuraj. Svako od ovih mjesta svjedoči o tisućljetnoj povijesti i mami svojim znamenitostima, od antičkog Starogradskog polja preko renesansnog ribnjaka Petra Hektorovića u Starom Gradu, brojnih mostova Vrboske zbog kojih je nazivaju „Malom Venecijom“ ili renesansnog trga s crkvom sv. Ivana u Jelsi do Sućurja koji je cijeli proglašen spomenikom kulture. Priroda Hvara jednako je lijepa koliko i plodna.
Najočitije je to s najvišeg otočkog vrha, 628m visokog sv. Nikole. S njega se vide moćne litice južne strane, ali i brojne uvale, šume i plodni vinogradi u kojima se uzgajaju poznate hvarske sorte vina, plavac mali i veliki, bogdanuša i prč. Odavde pogled ide i do Visa, otoka sa sasvim drugačijom, jednako zanimljivom pričom. Grad Vis koji je u antičko vrijeme bio i samostalna država i Komižu, jedan od najstarijih sredozemnih ribarskih gradića, čuvamo za neki drugi savršeni vikend.
PET STVARI KOJE NE SMIJETE PROPUSTITI
- Razgled Hvara, Starog Grada, Jelse, Vrboske i Sućurja, od kojih svaki nudi svoju posebnu priču i jedinstveni doživljaj
- Obilazak Paklenih otoka kod Hvara brodom ili kajakom
- Vožnju biciklom kroz Starogradsko polje, UNESCO-vu baštinu čija parcelacija sačuvana preko 2400 godina predstavlja jedno od remek dijela grčke kulture na Sredozemlju
- Posjet pitoresknoj Komiži, gradiću drevne ribarske tradicije, iz koje brodovi voze posjetitelje na izlet u Modru špilju na Biševu
- Šetnju drevnim gradom Visom i atraktivnu vojnu turu po otoku
JESTE LI ZNALI?
- Da je grčki kroničar Agarthid iz Knida, 300 pr. Kr. pisao o vrhunskom vinu s Visa, od najstarije poznate sorte crnog grožđa, plavca malog, ustvrdivši da je "u usporedbi sa svim drugima najbolje"?
- Da je Komiža s pripadajućim otocima Biševom, sv. Andrijom, Jabukom i Palagružom površinom najveći grad u Republici Hrvatskoj?
- Da je crkva-tvrđava sv. Marije od milosrđa iz 16. st., najistaknutiji objekt otočke arhitektonske baštine, podignuta o trošku mještana za obranu od Turaka?
Piše: Daniel Lacko, HTZ