Nova knjiga sociologinje Barbare Ehrenreich izazvala je pravu buru reakcija u Americi. Ona u njoj naime pobija tipičnu pro-američku filozofiju kako se pozitivnim mišljenjem može apsoltuno sve postići u životu.
Ehrenreich, koja je preboljela rak dojke, u svojem djelu postavlja pitanje koliko je pozitivno razmišljanje u onim ekstremnim oblicima dovelo do financijskog kraha u SAD-u.
Ono što autorica želi reći je kako je pozitivno razmišljanje uzelo toliko maha da je svatko tko uopće pokuša upozoriti da ono što se radi možda nije ispravno, izravno osuđen i ušutkan.
- Postoji nada, željenje. Postoji optimizam, koji je prirodni osjećaj koji nam govori da će sve biti u redu, i postoji pozitivno razmišljanje, koje je discpilina, način da se prisilimo da budemo pozitivni pod parolom – ako očekuješ da će stvari krenuti bolje to će se uistinu i dogoditi, izjavila je Barbare Ehrenreich za Daily Mail.
No, prisiliti se da gledamo na život pozitivno možda neće upaliti, tvrdi Ehrenreich, a za njezinu teoriju postoje i dokazi u nedavno objavljenoj studiji koja je pokazala kako se ljudi s manjkom samopoštovanja osjećaju još jadnije nakon što su si ponavljali pozitivne mantre.
Ipak, nije sve izgubljeno. Umjesto tjeranja na pozitivno razmišljanje jednostavno prošečite lijepom prirodom. Istraživači Sveučilšta u Manchesteru, naime tvrde kako predivni krajobrazi podižu raspoloženje.