Seks se često navodi kao tjelesna aktivnost koja može pomoći u prevenciji, pa čak i liječenju i fizičkih i psihičkih bolesti, no s druge strane, neke bolesti može i izazvati. Muškaraci koji u 20-im i 30-im godinama imaju bogat seksualni život na taj način povećavaju rizik da u kasnijim godinama obole od raka prostate, zaključak je istraživanja britanskih znanstvenika.
Također su otkrili da povećana seksualna aktivnost u 40-ima i starijoj dobi ima mali utjecaj na rizik od obolijevanja, dok smanjena seksualna aktivnost u 50-ima čak može spriječiti bolest.
- Željeli smo istražiti vezu između seksualne aktivnosti i mlađih muškaraca jer se većina istraživanja o raku prostate fokusira na starije muškarce s obzirom da je bolest češća kod onih starijih od 50 – kaže dr. Polyxeni Dimitropoulou sa sveučilišta u Cambridgeu.
Hormoni igraju ključnu ulogu u razvoju raka prostate, dodaje Dimitropoulou, pa se u liječenju koristi terapija kojom se smanjuje njihova razina.
- Razina hormona također utječe i na seksualni nagon pa je ova studija proučavala teoriju da je seksualni nagon povezan s rakom prostate – kaže znanstvenik.
U studiji koju je provelo sveučilište u Nottinghamu sudjelovalo je 430 ispitanika kojima je dijagnosticiran rak prostate prije 60. godine. Čak 59 posto ispitanika reklo je da su u 20-im godinama 12 puta mjesečno bili seksualno aktivni.
Muškarci koji su sudjelovali u istraživanju odgovarali su na pitanja o svim aspektima seksualnog života od 20-ih godina nadalje, uključujući koliko su imali godina kad su postali seksualno aktivni, s koliko su partnera spavali i jesu li imali neku spolno prenosivu bolest.
(K.B.)