stres

Usamljeni ste? Zbog toga biste mogli umrijeti ranije

A police officer (2nd L) talks to a man who threatens to jump off the seventh floor of a hotel, in Chengdu, Sichuan province May 19, 2014. The 32-year-old man attempted to commit suicide on Monday after a failed relationship. Police and his ex-girlfriend
Foto: Reuters
Autori: Mateja Šobak, Hina
27.11.2015.
u 07:51

Usamljenost potiče i brojne genetske promjene koje rezultiraju raznim bolestima. Ona potiče stres i upalne procese u organizmu

Usamljenost nije samo emocionalno stanje svijesti nego potiče brojne genetske promjene koje mogu rezultirati razvojem bolesti, ali i preranom smrću.

Dosad se nije znalo što je pokretač ovog fenomena pa su znanstvenici sa Sveučilišta u Chicagu i sa Sveučilišta u Kaliforniji istraživanju podvrgli grupu muškaraca i žena starijih od 50 godina. Istraživanjem su ustanovili da usamljenost u njihovu organizmu potiče fiziološke procese koji rezultiraju raznim bolestima, odnosno da potiče stres koji pak utječe na proizvodnju vrste bijelih krvnih stanica – monocita te istodobno povećava aktivnost gena. Taj proces opet potiče upalne procese u organizmu, a poznato je da se organizam protiv bolesti bori smanjenjem aktivnosti gena.

Noradrenalin, prekursor adrenalina, hormona srži nadbubrežne žlijezde, može potaknuti proizvodnju monocita, a znanstvenici su pronašli vrlo visoke vrijednosti te vrste bijelih krvnih stanica u krvi testiranih usamljenih osoba.

Fenomen se temelji na genetici jer su znanstvenici kod osoba koje pate od osjećaja usamljenosti uočili veliku aktivnost pojedinih gena povezanih s imunosustavom.

Usamljenost šteti zdravlju, ali i obratno – loše funkcioniranje imunosustava može utjecati na sposobnost komuniciranja s okolinom.

Zaključak je da loš rad imunosustava može dovesti do povlačenja u sebe i do osamljivanja. 

>>Samci se hrane nezdravije od osoba koje su u vezi

>>Od usamljenosti se umire ranije, a nesretna veza može vam slomiti srca

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?