Uskoro nabavljate psa? Ovo je 10 stvari koje biste trebali uzeti u obzir
Nema boljeg načina da zaokružite obiteljsku zajednicu od dovođenja četveronožnog člana. Psi su izvrsni za društvo i sigurnost doma, a doma mogu pomoći i u poučavanju vaše djece kako biti odgovorna za drugo živo biće. Kada dođe vrijeme da odaberete svog obiteljskog psa, morate uzeti u obzir mnoge čimbenika jer se lako zanijeti u prisustvu legla štenaca i završiti sa psom koji nije pravi za vašu obitelj. Zato je važno prethodno istražiti ovih deset stvari da biste mogli donijeti informiranu odluku i glavom i srcem, piše HowStuffWorks.
1. Vaš raspored: Kada birate psa, uzmite u obzir svoj raspored i količinu vremena koje možete posvetiti novom članu kućanstva. Ako je vaš raspored takav da nitko nije u blizini četiri do osam sati, tada će vam trebati pomoć. Ako je to vaš slučaj, možda biste trebali u potpunosti izbjeći kupnju šteneta. Neke su pasmine aktivnije od drugih, pa ako nemate vremena izvoditi svoje pse u duge šetnje i trčanja, izbjegavajte pasmine poput haskija, labradora, graničarskog škotskog ovčara i Jack Russell terijera. Vjerojatno je najbolje kloniti se i mješanaca tih pasmina. Ako vam raspored to dopušta, slobodno nabavite aktivnu pasminu jer vam oni mogu pomoći da ostanete aktivni.
2. Štene ili odrasli pas: Koliko vremena imate je glavno pitanje kada odlučujete hoćete li nabaviti štene ili starijeg psa. Odgoj šteneta ponekad se može činiti kao posao s punim radnim vremenom. Imaju naizgled beskrajnu količinu energije i zahtijevaju puno pažnje kada je u pitanju njihovo treniranje. Možete računati na to da će trebati nekoliko tjedana, ako ne i duže, da pravilno odgojite štene gdje treba vršiti nuždu. Planirajte puno noćnih, vanjskih izleta. Stariji pas možda je već naučen na život u kući i na boravak u kavezu, a ako nije, vjerojatno će brže naučiti. Veća je vjerojatnost da će odrasli psi proći kroz fazu destruktivnog žvakanja. Konačno, zagovornici prava životinja reći će vam da postoji više odraslih pasa koje treba udomiti što uvijek treba uzeti u obzir.
3. Vaš budžet: Kada donosite bilo kakvu odluku za svoju obitelj, uvijek morate imati na umu novac. Odabir psa ne bi trebao biti drugačiji jer oni vas dugoročno mogu stajati puno novca. Ako planirate kupiti određenu pasminu, onda je ozbiljni trebate razmotriti nabavnu cijenu. Pasmine se kreću od nekoliko stotina pa sve do tisuća eura za odabrane ili rijetke pasmine. Ako usvojite psa, možete računati na početne troškove poput cijepljenja i sterilizacije. Većina spasilačkih grupa također zahtijeva "donaciju" za pomoć u pokrivanju troškova. Uzmite u obzir i veličinu psa jer je vrhunska hrana pse skupa. Veterinarski računi mogu porasti kod pasa sklonih određenim vrstama bolesti.
4. Temperament: Odabir psa s pravim temperamentom iznimno je važan, osobito ako u kući imate djecu. Neke su pasmine dobro poznate kao nesklone djeci, poput malih terijera i španijela. Suprotno tome, neki od većih pasa mogu biti najnježniji s djecom. Retriveri su poznati po svom temperamentu i sjajni su obiteljski psi ako se dobro vježbaju. Na popis pasa prikladnih za djecu možete dodati i boksere, mastife, goniče, škotske ovčare i bernardince. Koju god vrstu pasmine nabavili, posvetite puno vremena druženju s njima i osigurajte da im se može vjerovati u blizini vaše djece, kao i da se vašoj djeci može vjerovati u njihovoj blizini.
5. Trebate li spašavati napuštene pse?: Zaštitnici životinja odlučno će vam reći da nikad ne biste trebali kupovati psa od uzgajivača ili u trgovini za kućne ljubimce. Zašto? Milijuni novih pasa i mačaka se primi u skloništa svake godine. Spašeni kućni ljubimci mogu biti veliki dodaci vašoj obitelji, a svoju djecu možete naučiti vrijednoj lekciji u pomaganju u brizi za one kojima je to potrebno. Možda doslovno spašavate psa od sigurne smrti kada ga udomite iz skloništa. A ako volite određene pasmine, ohrabrite se znajući da je 25 posto pasa dostupnih u skloništima čistokrvnih pasa.
6. Imate li alergije?: Jedna stvar koju treba uzeti u obzir pri odabiru obiteljskog psa je ima li netko u kući bilo kakvu alergiju na kućne ljubimce ili ne. Dobra vijest je da su alergije na pse rjeđe od alergija na mačke. Ljudi su alergični na perut kućnih ljubimaca, kombinacija mrtvih stanica kože i osušenih proteina iz kožnih izlučevina i sline, na psima, kao i na mačkama. Ovo je ljuskava koža koju ćete vidjeti na krznu pasa i mačaka. Iako krzno nije nužno krivac, ne može škoditi imati psa koji se ne linja toliko ako ste vi ili vaša djeca alergični na perut. Američki kinološki klub navodi sljedeće pasmine koje imaju malo dlake kućnih ljubimaca i idealne su za osobe koje pate od alergija: kineski kukmasti pas, bišon friz, bedlington terijer, maltezer, pudl i šnaucer.
7. Odabir pasmine: Odabir pasmine vašeg psa vrlo je zabavan proces i zahtijeva dobro istraživanje. Internet je odlično mjesto za ovakvu vrstu istraživanja, s tisućama web-mjesta s detaljima o svemu što trebate znati o svakoj pasmini na planetu. Ako ste zainteresirani za udomljavanje, stranice skloništa u vašem području vjerojatno imaju fotografije i informacije o dostupnim štencima. Odatle istražite specifičnosti pasmine pasa koji vas zanimaju. Ako niste izbirljivi, suzite izbor na nekoliko pasmina, a zatim odaberite štene u skloništu u vašoj blizini.
8. Biranje psa iz skloništa: Ako želite uzeti psa iz skloništa, onda ćete moći izabrati pasmine koje se tamo nude. To znači širok izbor pasmina, oblika i veličina pasa svih dobnih skupina. Napravite domaću zadaću prije nego što stignete da biste suzili izbor. Može biti teško dobiti točno očitanje energije psa dok je u kavezu. Pitajte možete li izvesti psa na neko veće područje ili ga čak izvesti psa u kratku šetnju. Jednom kada ga odvojite od drugih pasa, bolje ćete shvatiti njihovu osobnost. Poznati trener pasa Cesar Millan, poznat i kao "Šaptač psima", preporučuje da zaposlenike skloništa pitate o temperamentu i raspoloženju. Također preporučuje da provjerite svoje emocije i ne dopustite da okolnost određenog psa prevagne u pronalaženju najboljeg ljubimca za vašu obitelj.
9. Muško ili žensko?: Odluka želite li ili ne muškog ili ženskog psa veliki je dio procesa kada nabavljate svog obiteljskog psa. Muški psi su obično nježniji i trebaju više pažnje. Žene mogu biti neovisnije i nedosljedne s ljudima. To ne znači da žene nisu pune ljubavi ili pozornosti, ali su sklonije uživati u vremenu "za sebe". S druge strane, općenito se vjeruje da se ženke lakše treniraju i da su bolje usredotočene jer muški psi imaju tendenciju dulje zadržati svoje sklonosti poput šteneta, a neki ih nikad zapravo ne prerastu. I mužjaci i ženke mogu biti dobri s djecom, ali neki kažu da su ženke bolji izbor zbog svoje brižne naravi. Sterilizacija ili kastracija vašeg psa danas je odgovorna stvar, tako da ne biste trebali brinuti o reprodukciji.
10. Vaš životni prostor: Količina raspoložive sobe koju imate za svog psa ključno je razmatranje o tome kojeg ćete psa primiti u kuću. Ako živite u malom, jednosobnom stanu, odaberite pasminu koja teži manje od 20 kilograma. Psi koji imaju višak energije također nisu prikladni za male prostore. Ako živite u stanu ili višestambenoj zgradi, morate uzeti u obzir i svoje susjede, stoga izbjegavajte pse koji puno laju, ako možete. Ako ipak imate obiteljsku kuću, idealno je da imate ograđeno dvorište u kojem pas može vježbati i obavljati svoje poslove. Ako vaše dvorište nije ograđeno, razmislite o tome da to uredite za vlastitu udobnost. Mogućnost puštanja vašeg psa u dvorište umjesto odlaska u šetnju može biti prava prednost.