sezona roštiljanja

Vrijeme je za čišćenje roštilja? Ovih 6 pogrešaka mogla bi ga uništiti

Roštiljanje
Pixabay
21.07.2023.
u 16:30

Pogreške u čišćenju roštilja mogu skratiti vijek trajanja vašeg roštilja i, što je još gore, biti opasne i utjecati na okus vaše hrane.

Roštiljanje na otvorenom jedan je od velikih užitaka ljeta. Postoje zadimljene, aromatične opcije od roštilja na plin, drva i ugljen, bez nereda ili vrućine u kuhinji. Samo zapalite roštilj, pripremite hranu, ispecite do savršenstva, uživajte i gotovi ste. Zar ne? Ne baš. Taj roštilj treba nakon svega toga ispravno očistiti. Pogreške u čišćenju roštilja mogu skratiti vijek trajanja vašeg roštilja i, što je još gore, biti opasne i utjecati na okus vaše hrane. Evo šest pogrešaka pri čišćenju roštilja koje vjerojatno radite, prenosi Real Simple.

Pogreška 1: Nikad ne čistite rešetke roštilja: Teorija da nije potrebno čistiti ostatke hrane na roštilju jer će sljedeći put 'izgorjeti' velika je pogreška. Da, oni će na kraju izgorjeti, ali u međuvremenu, komadići mogu razviti plijesan i bakterije te privući štetočine. Kad ta prljavština padne u izvor topline, to će utjecati na okus vašeg sljedećeg obroka i izazvati plamenove koji mogu zagorjeti hranu. Rešetke roštilja treba očistiti nakon svakog kuhanja.

VEZANI ČLANCI:

Pogreška 2: Korištenje žičane četke za ribanje: Tanke metalne čekinje s vremenom će puknuti i komadići će se zaglaviti u vašoj hrani. Zašto riskirati? Umjesto toga odaberite strugalo od namotane žice, čvrsto metalno strugalo ili čak kuglicu aluminijske folije stegnutu hvataljkama. Ako se jednostavno ne možete odreći žičane četke, često provjeravajte ima li labavih čekinja i zamijenite je barem jednom godišnje.

Pogreška 3: Zaboravljate ponovno nauljiti rešetke od lijevanog željeza: Rešetke od lijevanog željeza prekrasno provode toplinu ostavljajući savršene tragove roštilja. Međutim, nakon što se hrana izvadi i rešetke se operu, moraju se ponovno nauljiti biljnim uljem kako bi se spriječilo stvaranje hrđe. Takve rešetke također će spriječiti lijepljenje hrane.

Pogreška 4: Upotreba aluminijske folije za čišćenje rešetki plinskog roštilja: Zamotavanje rešetki roštilja u aluminijsku foliju i paljenje plina da izgori hrana je trik koji bi trebalo brzo zaboraviti. Folija može zadržati plinske pare koje pregrijavaju ložište i oštećuju ventile, dovodne vodove i plamenike. Cijeli roštilj postaje opasnost od požara.

VEZANI ČLANCI: 

Pogreška 5: Ostavljanje starog pepela u roštilju: Bilo da se radi o roštilju na ugljen, pelete ili drva, pepela će biti. Nakon što se ohladi, pepeo treba očistiti s roštilja nakon svake upotrebe. Ako se ostavi predugo, pepeo će upiti vlagu iz zraka i vrlo ga je teško ukloniti. Obavezno stavite pepeo u metalnu posudu - nikad plastičnu.

Pogreška 6: Preskakanje godišnjeg čišćenja i sigurnosne provjere: Barem jednom godišnje vaš roštilj treba temeljito očistiti i sigurnosno provjeriti (češće ako roštiljate gotovo svakodnevno). Temeljito čišćenje znači vađenje svih uklonjivih dijelova i njihovo čišćenje.

Znate li koliko dugo sirova piletina može stajati u hladnjaku? Pripazite na ove znakove!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije