doznajte zašto!

Znate li na kojoj temperaturi biste trebali prati odjeću u perilici?

shutterstock
15.01.2020.
u 09:15

Kraća i hladnija pranja čuvaju odjeću i produljuju im vijek, potvrdila su istraživanja

Stručnjaci sa sveučilišta u Leedsu, zajedno s tvrtkom za deterdžent Proctor & Gamble, istraživali su utjecaj različitih načina pranja odjeće na laboratorijskim uzorcima i na pravoj odjeći, piše Daily Mail.

Lucy Cotton, glavna autorica istraživanja, kaže kako su svjesni da takozvana brza moda loše utječe na okoliš. Također znaju da im se kupci žale da njihova odjeća nakon nekog vremena gubi svoj prvobitni izgled, mekoću i boju.

No, sada su otkrili da kraća i hladnija pranja čuvaju odjeću i produljuju im životni vijek. 

Istraživanje su proveli na osam majica jarkih boja i 12 majica tamnih boja te su dodali nekoliko bijelih majica kako bi vidjeli hoće li se pustiti boja.

Nakon 16 pranja na 25°C stupnjeva i na 40°C, istraživanje je pokazalo da kraće i hladnije pranje smanjuje puštanje boja, majice se ne rastegnu i ne gube svoju mekoću.

Također su ta kraća pranja stvarala manje štetnih mikrovlakana koja ostaju u vodi u perilici i završavaju u oceanima i okolišu. Ovo istraživanje moglo bi zaustaviti zagađenje okoliša od nevidljivih plastika u okolišu. 

Međutim, ima i dobrih posljedica za proizvođače, ova kraća i hladnija pranja smanjuju korištenje energije i vode, a i odjeća ostaje ''nova'' dulje vrijeme.

Ključne riječi

Komentara 4

Avatar Artoo Detoo
Artoo Detoo
10:11 15.01.2020.

Prije otprilike mjesec dana je bio članak kako svu odjeću, bez obzira na deklaracije, treba iskuhavati. Danas pak suprotno. Još jedan briljantan uradak večernjakovih intelektualaca.

Avatar abakus
abakus
11:12 15.01.2020.

Da, zato se zapadnim svijetom šire stjenice (bed bugs) i slično, a da i ne govorim da je iz higijenskih razloga bolje prati odjeću na višim temperaturama, pogotovo posteljinu, ručnike i donje rublje. Naši stari su očigledno bili jako glupi kad su sve to iskuhavali. No istina je da je nekad i odjeća bila kvalitetnija, a ne kao danas kad većinu krpica možeš baciti nakon par mjeseci nošenja...

EL
elkomadante
10:13 15.01.2020.

ti tzv stručnjaci, očigledno pojma nemaju da roba koja se pere ispod 60 je puna bakterija koje utječu na zdravstveno stanje a time i veće troškove ukupno, isto tako sve što se pere na nižoj temperaturi zahtjeva pojačano peglanje koje troši struje više nego da se opere jednom iznad kritične temperature, a kvaliteta vlakana potječe od proizvođača, tj. uvoznika šrot materijala.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije