LIJEPA NAŠA POLITIKA

Lov u mutnim vodama Haaga

09.04.2007.
u 19:00

Ovakav zaplet u Haagu nitko u Hrvatskoj nije mogao ni zamisliti. Ratni suborci, hrvatski generali optuženi ne samo za ratni zločin, nego i za udruživanje u zločinački pothvat zajedno sa svima koji su tijekom ratnih godina nešto značili, a sve "s ciljem istrebljenja srpskog življa", međusobno su zaratili. Prosječan je čovjek očekivao da će ih zajednička haaška sudbina zbližiti, da će zajedno s odvjetnicima staviti glave na kup, pa osnaženi potporom cijele nacije koja će u duhu biti s njima u sudnici, ustati u obranu vlastite nevinosti i ratne časti svoje domovine. Bilo je to, očito, pomalo romantičarsko očekivanje.

Optuženi generali ipak nisu izmišljeni filmski junaci, nego ljudi od krvi i mesa koji, htjela to publika u Hrvatskoj priznati ili ne, imaju izmiješane interese. Njihove su priče toliko isprepletene, da nije neobično što su hladni odvjetnički umovi u timu generala Gotovine  koji su, ne treba zaboraviti, angažirani u Americi  došli na ideju da njegovu obranu postave tako da oslabe pozicije suoptuženih generala Markača i Čermaka.

I kao što nikoga ne treba čuditi ako sutra neki novi odvjetnici generala Čermaka odluče braniti svog klijenta prebacivanjem odgovornosti za zločine poslije "Oluje" na generala Gotovinu i njegova zamjenika generala Ademija. Kako god bilo, sve što se trenutačno događa u Haagu nadilazi i najmračnije zaplete koje su mogli zamisliti domaći  hagofobi. U ovom trenutku, naime, generale ne napada Haag, nego, figurativno rečeno, krv teče među njima. A da situacija bude i dodatno zakomplicirana, Hrvatska je u izbornoj godini i sve što će se događati u Haagu bit će prvorazredna politička roba.

HSP odavno optužuje Vladu da je neučinkovitošću izazvala probleme koje Hrvatska ima s Haagom. Čak i rat odvjetničkih timova, začet među braniteljima generala Gotovine, služi im kao dokaz da imaju pravo, premda je potpuno jasno da Vlada ima potpuno sužen manevarski prostor. Može se reći da HSP pokušava loviti u mutnom, jer koliko god optužba o zajedničkom zločinačkom pothvatu bila katastrofalna za državu, Vlada se ne smije miješati u obranu, ne smije se nametati odvjetnicima, nema pravo pozvati ih u Banske dvore i narediti im da se ne svađaju. Točno je što kažu pravaši da Vlada nije u svakom trenutku pružala punu logističku potporu braniteljskim timovima. Ali, što se tiče generala Gotovine, Markača i Čermaka, Sanaderovom je zaslugom to poglavlje zatvoreno. Njihovim su odvjetnicima arhivi otvoreni i sve dokumente koje zatraže, dobiju.

No, iako je sudski postupak u Haagu izvan političkih ovlasti Vlade, Ivo Sanader i HDZ tek će se naći na žestokom udaru svih mogućih grupacija koje će krenuti u pohod na glasove desnih birača za koje je general Gotovina ikona, dok im samozatajni Zagorac Markač i naftni magnat Čermak nisu toliko prirasli srcu. Pogotovo ako suđenje počne, naprimjer, u rujnu ili listopadu kad će izborna kampanja biti na vrhuncu.

Lako je predvidjeti hoće li se kod tog dijela biračkog tijela lakše primiti parola da je za sve nevolje kriva podanička vlada Ive Sanadera koja želi u EU, pa makar i bez gaća, ili premijerova poruka da Vlada surađuje s Haaškim sudom jer je Hrvatska pravna država, ali i da istodobno pomaže braniteljskim timovima kako bi u pravosudnom postupku oslobodili naše heroje i porazili tezu Carle del Ponte o zločinačkom udruživanju. Istraživanja pokazuju da HSP-u uvijek malo poraste rejting kad se pojave nacionalno "nabrijane" teme, a haaška je priča najkvalitetnije meso. Zato ne treba sumnjati da će je na desnome dijelu političke scene ići i dalje eksploatirati i to sve žešće što izbori budu bliži.

Želite prijaviti greške?