22.04.2010. u 12:00

Doba ekonomske recesije i sve očitije masovne depresije u središte zanimanja javnosti dovodi ljude koji navodno znaju i nude spasonosna rješenja, ali ih nitko ne razumije, ne sluša ili njihova čudotvorna rješenja za “izlaz iz krize” ne želi pretočiti u političke odluke i djela.

Ovaj podlistak pišem s velikom nelagodom i grižnjom savjesti, a snagu da ga napišem pronašao sam u legendarnom Aristotelovu kritičarskom alibiju: Drag mi je Platon, ali mi je draža istina. Doba ekonomske recesije i sve očitije masovne depresije u središte zanimanja javnosti dovodi ljude koji navodno znaju i nude spasonosna rješenja, ali ih nitko ne razumije, ne sluša ili njihova čudotvorna rješenja za “izlaz iz krize” ne želi pretočiti u političke odluke i djela.

Pisao sam i prije u ovom listu o jednom takvom lažnom proroku (koji je javnosti na sam Dan budala samouvjereno i bahato poručio: Znam četiri poluge i četiri stupa spasa: Ja sam put, istina i život), ali to sam činio iz zadovoljstva. Međutim, javno dokazivanje tužne istine kako je moja mlada kolegica dr. Sandra Švaljek, ravnateljica Ekonomskog instituta, članica Savjeta HNB-a i savjetnica predsjednice VRH-a Jadranke Kosor, također lažna proročica, ne pada mi nimalo lako. Obziri su višestruki. Prije svega kolegijalni. Nije lako javno proglasiti lažnom proročicom pravu damu, ali i jednu od najboljih znanstvenica svoje generacije. Vremena su, međutim, tako teška i turobna (prijeti nam ekonomski ponor i slom!) da se i među znanstvenicima mora prakticirati nulta snošljivost. Pođimo redom.

U ponedjeljak, 12. travnja, tiskani su, elektronički i virtualni mediji prenijeli ovu Sandrinu izjavu: “Ni ovaj put, kao ni do sada, nije problem u Vladinu neznanju – jer ekonomsku potkovanost mogli su dobiti i od članova Savjeta.

Problem je u nedostatku političke volje i hrabrosti da se obavi jedan, sigurno neugodan posao.” Da se razumijemo. Ne smatram ja da premijerki i njezinim ministrima ne bi dobro došla elementarna “ekonomska potkovanost” (ma kako to zoologijski zvučalo), pa i druga znanja i vještine dobre vladavine. Međutim, krhko je, oskudno, pa i sasvim olinjalo ekonomsko znanje s kojim raspolažu članovi Gospodarskog savjeta VRH-a. Štoviše, danas veliku skeptičnost u odnosu na “ekonomsku potkovanost”, tj. sposobnost ekonomskih znanosti da pripomognu prevladavanju globalne recesije, javno izražavaju čak i nobelovci kao što su Joseph Stigletz i George A. Akerlof, pa bi malo skromnosti dobro došlo i našoj lokalnoj proročici.

Kad smo dr. Mate Babić i ja 2006. i 2007. godine u opsežnoj studiji upućenoj u saborsku proceduru upozoravali kako zemlja bezglavo srlja u bezizlazno “dužničko ropstvo”, nitko nam nije pružio javnu potporu. Ni jedan jedini saborski zastupnik, pa čak ni jedan ekonomist. Ako, dakle, dr. Švaljek misli da ona i njezine kolege savjetnici mogu javno obraniti stav kako mogu “potkovati” Vladu i “zauzdati” recesiju i depresiju, ja joj ovim putem bacam rukavicu: Štovana kolegice, izaberite koga kod želite, pa iziđite na javni teorijski megdan nama starinama, dr. Mati Babiću i meni.

Ako želite teorijski višeboj s većim brojem sudionika, i za to smo spremni. Vrijeme i mjesto odredite sami. Do tada, molim Vas, ne zavaravajte i ne zavodite javnost površnim izjavama kako Vlada nema “hrabrosti” i “političke volje”, dok njezini savjetnici navodno za trku imaju zdrave i brze konje, dobro potkovane. U posljednje dvije godine industrijska je proizvodnja u Depresivnoj Našoj pala 10%, BDP 7%, izvoz 20%. Nezaposlenost je u isto doba porasla 22%, tekuća je nelikvidnost premašila 4 milijarde eura, a vanjski je dug dosegnuo 45 milijardi eura.

Da bi se u zemlji spriječio ekonomski slom, ali i politički i sindikalni kaos, potrebne su mnoge “potkove” koje ekonomisti nemaju. Čak ni u drugim teško ekonomski bolesnim zemljama koje su pametnije i veće od RH, a za koje najslavniji ekonomist današnjice (ne i najbolji) Nouriel Roubini upotrebljava kraticu PIIGS (Portugal, Italija, Irska, Grčka i Španjolska) koja se na engleskom čita kao „svinje“. Hrvatskoj političkoj eliti ne manjka samo ekonomska potkovanost već i mnoge druge vrline, znanja i sposobnosti, ali, prije svega, svijest o državništvu i društvenoj odgovornosti. Tu svijest, nažalost, nemate ni Vi, kolegice Švaljek kad javno tvrdite da znate ono što nitko ovog časa zapravo ne zna: kako brzo i uspješno izići iz recesije i depresije.

Komentara 17

KU
kumajela
17:53 22.04.2010.

Oprostite, ovaj deseterac ne ide uz Letičinu kolumnu, već uz Jurkovićevu \"Kako je Bebić u Japanu rasplakao žabu\"

ŠI
šimuka
21:37 22.04.2010.

Letica,ova kolumna ti stoji ,ali ona prošla o JOSIPOVIĆU TI je totalno fulana.

KU
kumajela
17:50 22.04.2010.

Gleda žaba bebićevog luku pa ovako stade govoriti: Kud uteče nemio mi sine? Gje si pustu mladost protratio? Gdje te stari dani zadesiše? Kad ti njojzi Bebić odgovara: Ne utekoh ,sebi dobro stekoh. Evo mene po vascijelom svijetu. Protratio nisamm mladost svoju. U partijskom ja ti bijah boju. U mladosti komunista vrli, U starosti hdezeu hrlim.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?