LIJEPA NAŠA POLITIKA

Predsjednikova neupitnost

09.07.2007.
u 19:02

Malo je onih u Hrvatskoj koji bi doveli u pitanje iskrenost predsjednikove želje da se obračuna s ratnom i privatizacijskom pljačkom. Drugim predsjedničkim mandatom Stipe Mesića dominira upravo inzistiranje na kažnjavanju pljačkaša koji su se na otetom bogatstvu prometnuli u stupove društva, uspješne tranzicijske poduzetnike koji na politiku gledaju s prijezirom, jer im je jedina preokupacija investiranje.

No, to što je predsjednik najuporniji borac protiv kriminala na javnoj sceni, što je svojim inzistiranjem postigao da se neke zakopane priče otkopaju, ne daje mu pravo da prekorači granicu iza koje sijevaju pitanja je li prekršio Ustav, je li pogazio načelo trodiobe vlasti, je li riskirao da Hrvatska bude ocijenjena kao država slabašne demokracije u kojoj se u pravne postupke uključuje i politički vrh države, ali ne deklarativnom i financijskom potporom istražiteljskim institucijama, nego operativnim akcijama.

Šaljući svog savjetnika za nacionalnu sigurnost Sašu Perkovića da se u Austriji sastane s osumnjičenikom za ratni kriminal Vladimirom Zagorcem predsjednik Mesić je ušao u zonu u kojoj, kao poluga političke vlasti, nije trebao biti. Pritom nije bitno što njegov potez građani željni pravde u anketama podržavaju. Jer jednako kao što je važno obračunati se s kriminalom i kazniti makar dio teških lopovluka, za demokratsku je državu bitno sačuvati načela i izgraditi snažne institucije. Predsjednik Mesić ne bi bio ništa manje predan borac za utvrđivanje istine o razmjerima pljačke koja je ratnih godina pogodila državu da je stvari organizirao tako da, na primjer, na kontroverzni sastanak u Austriju ode netko od ljudi Mladena Bajića ili Tomislava Karamarka.

Predsjednička je intervencija zanimljiva s nekoliko aspekata. Pokazuje, s jedne strane, licemjerje političkih stranaka, a s druge, apsolutnu neupitnost koju na političkoj sceni uživa samo aktualni državni poglavar. Nema niti deset dana, naime, da su oporbene stranke ljevice tražile smjenu čitave Vlade. Rijeke riječi su potekle kako bi se objasnilo da je Vlada politički odgovorna jer su njezina tri ministra i jedan potpredsjednik sjedili u Upravnom odboru HFP-a dok je iza njegovih zidova korupcija širila korijenje. S puno snažnih argumenata govorili su o potrebi uspostavljanja standarda i kriterija u politici, optužujući HDZ da im do toga nije stalo.

No, problematiziranje akcije predsjednika Mesića nije im bilo tako poticajno.
Nitko iz lijeve oporbe nije govorio ni o zaštiti načela trodiobe vlasti ni o tome da se predsjednik doveo u situaciju da sastanak kojemu je bio pokrovitelj postane oružje u rukama Zagorčeve mašinerije, niti je tko, makar stidljivo spominjao mogućnost da je predsjednik možda izašao iz ustavnih okvira. Ne zato što baš svi misle da je postupio valjano, nego zato što mu se ne žele zamjeriti. Njegov je kredit u javnosti toliko velik da u izbornoj godini, kad priželjkuju njegovu potporu, nekako mogu probaviti mali demokratski deficit u njegovu ponašanju, iako bi se drugome zbog toga “napili krvi”.

Na primjer, šefu HDZ-a Ivi Sanaderu, da je s pozicije premijerskog autoriteta poslao svog čovjeka od povjerenja, recimo Ratka Mačeka, da se u Beču nađe sa Zagorcem. Ne samo što bi tražili Sanaderov izgon iz politike, nego bi im to bio krunski dokaz njegove umočenosti u korupciju. S druge strane, isto je i kad je riječ o HDZ-u. Njihovo je vodstvo razvilo toliko blizak odnos s predsjednikom da im ne pada na pamet izgovoriti ijednu riječ koja bi mogla poljuljati idilu. Nakon vremena u kojima su razmjenjivali teške riječi, Sanaderov HDZ i predsjednik Mesić danas su zajedno u dobru i zlu.  

Želite prijaviti greške?