Zakon o ništetnosti određenih pravnih akata pravosudnih tijela bivše JNA, bivše SFRJ i Srbije Šeksov je zakon. Sigurno je da tog zakona ne bi bilo da iz Srbije u Hrvatsku nije došla optužnica i sa Šeksovim imenom. Šeks je svoj slučaj izjednačio s interesima cijele države.
A da u njoj nije bilo Šeksa, ne bi bilo ni ovog zakona. Jer bilo je optužnica i prije, ali nikoga nije bilo previše briga. No Šeks je država. Šeks je i koordinator HDZ-a za izbore u Slavoniji. Prije toga pomeo je ondje stranačke neistomišljenike i opasne igrače. Primjerice, bivše stranačko vodstvo u Osijeku prvo je hametice nakon mnogo godina porazilo HDSSB u gradu, a zatim su kao pobjednici promptno raspušteni. Jer valjda nisu bili Šeksu po ukusu. Pobjednike je trebalo kazniti, a ne nagraditi.
Jedan je od koordinatora HDZ-a za izbore i Božidar Kalmeta, koji uživa Šeksovu zaštitu. Umjesto novih, na vrh opet dolaze stari, poput Šukera, koji je već bio otpisan.
A Jadranka Kosor u svemu tome sve je nemoćnija i jedino što može raditi jest da uživa u to malo slave i moći koju ima kao premijerka, ali i to je prolazno. Šeks je zapravo tiho preuzeo HDZ, on je pravi gospodar. Kako je državu poistovjetio sa sobom, tako je sa sobom poistovjetio i stranku te je sve tome podredio.
Vladimir Šeks bio je jedan od barakaša HDZ-a, stranačkih utemeljitelja, i jedini je od njih do danas ostao aktivan u političkom životu. Ali od utemeljitelja postao je čovjek koji ruši temelje te iste stranke, koji je doslovno uništava, a vrhunac te njegove destruktivnosti doživljavamo posljednjih dana i mjeseci.
Svi događaji oko stranke i Sabora zapravo su Šeksov smišljeni labuđi pjev. Njegovi su kompleksi nadvladali nad državotvornošću, ljubomora nad realnom spoznajom, a osvetoljubivost nad istinom. Šeks je srušio svakog svog šefa, a ako nije uspio, onda je ozbiljno nagrizao nečiju vladavinu. Tuđman ga je zato držao po strani, a velik uzlet doživio je kad je Sanadera doveo na vrh stranke i onda pospremio Glavaša koji mu je prvo pomogao u stranačkom puču.
Jadranka Kosor imala je prije dvije godine priliku riješiti se starih kadrova, riješiti se Šeksa, Kalmete, Milinovića i njima sličnih, ali nije imala ni hrabrosti ni vizije, a možda ni prostora. Oni su joj se istodobno ulizivali, pitanje što su joj sve lagali, kako su njome manipulirali... T
ada je imala šanse, a danas je sebe pokopala jer se našla posve u Šeksovim kliještima. Jadranka Kosor tu će cijenu morati platiti jer nije dorasla liderstvu, nije bila snažna u odlukama koliko su svi oni oko nje bili uporni u muljanjima i spregama. Ali, i ako HDZ izgubi izbore, nitko iz stranačkog vrha neće završiti na cesti, djeca im neće biti gladna, imovina će im ostati, imat će ugodnu hladovinu u oporbi... A u državi stanje je sve gore, kriza se produbljuje, prognoze za iduću godinu nisu nimalo optimistične.
Pitanje je i je li dogovor s Karamarkom iskren ili je i to samo pragmatičan Šeksov potez kad je na njega pristao. Jer nema sumnje da će Šeks, ako bude ikako mogao, nakon izbora prije gurati svog Kalmetu, a ne Karamarka, s kojim nema ništa zajedničko. Jadranka Kosor može se samo nadati da svi ovi Šeksovi potezi neće dovesti do velikog izbornog debakla HDZ-a.
Jer, ako se to dogodi, onda ni ona više nema što raditi na čelu stranke. Tek ako HDZ podnošljivo izgubi, ostaje joj mogućnost da se izbori za ostanak na čelu, iako je pitanje uz koje kompromise. Šeks pokazuje da mu odlazak u političku mirovinu nije ni na kraj pameti. A Jadranki Kosor možda ostaje još jedna, posljednja šansa da nešto popravi. Kako stranačke liste još nisu završene, ona postavljanjem nekih novih nekompromitiranih ljudi ima šanse osvjetlati svoj obraz i obraz dvjesto tisuća članova koji nisu mutikaše.
Poraz je neizbježan, ništa ga više ne može spriječiti. Pitanje je samo uz kakav obraz.
zveč ----------- podržavam i mislim da ih samo drastičan poraz na izborima može osvijestiti i reorganizirati.