– Mama, tata, upišite me na hokej – rečenica je koju sve više klinaca u Zagrebu govori svojim roditeljima.
Nogomet, košarka i rukomet u "opasnosti" su jer zbog uspjeha Medveščaka u EBEL-u sve više klinaca žele biti kao Kristan, Hećimović, Prpić, Banham...
– Nakon škole žurim se napraviti domaću zadaću pa onda jedva dočekam hokej. Jedino mi je malo teška torba, ali na trening mi je nose mama ili tata – kaže golman u Medveščakovoj školi hokeja Luka Čorak (8), koji nosi dres svog uzora Roberta Kristana.
– Meni je najdraži Joel Prpić. On je najveći, najbolje igra i najbolje se tuče – kaže Jura Radić (9) te dodaje:
– Prije sam trenirao nogomet i rukomet, ali bilo mi je dosadno.
Oprema stoji 250 eura
U Medveščakovoj školi hokeja trenutačno je stotinjak polaznika, a najmlađi među njima Filip Rohde tek je napunio 3 i pol godine.
– Ne bojim se da ću se na hokeju ozlijediti – ponosno je rekao mali Filip, jedva održavajući ravnotežu s palicom u rukama.
Za najmlađe kategorije Medveščaka igraju i dvojica sinova igrača iz seniorske momčadi. Devetogodišnji Ayden sin je kapetana medvjeda, Kanađanina Alana Letanga, dok je Marko Brumerčik sin pouzdanog braniča Miroslava Brumerčika.
– Volio bih da i meni jednom skandiraju kao tati – kaže Brumerčik junior.
Patrik Ćuze već petu godinu trenira hokej, a jednog dana htio bi biti dobar kao Frank Banham.
– Zahvaljujući hokeju bio sam u Sloveniji, Austriji, Mađarskoj, Srbiji, Slovačkoj. Fora je putovati – kaže Patrik.
Inače, kompletna oprema za hokejaše početnike stoji 250 eura, a prosječno traje dvije godine.
Da su u ovom samo naizgled grubom i opasnom sportu ozljede rijetke potvrđuje i statistika.
– Zabluda je da je hokej opasan. Više ozljeda ima u nogometu, košarci, rukometu. Hokej je tek na 9. mjestu – kaže direktor škole hokeja u Medveščaku Zdenko Crnković.
Glavni trener u školi prof. Mario Jurković roditeljima poručuje da nikad nije prerano početi trenirati hokej.
– Ovo je specifičan i vrlo kompleksan sport pa ga je preporučljivo početi trenirati što ranije. Ipak, neka su donja granica četiri godine – kaže Jurković te dodaje:
– Moramo iskoristiti ovaj bum hokeja. Kvantitetu sada imamo, no trebamo je pretvoriti u kvalitetu.
No, da bi se stvorili igrači za EBEL ligu, moraju se poboljšati i uvjeti.
Nedostatak leda
Naime, zagrebačke hokejaše kronično muči nedostatak leda. Klizališta u Domu sportova, na Velesajmu i Šalati nisu dovoljna.
– Dom sportova najčešće je zauzet zbog treninga prve momčadi Medveščaka pa se na Velesajam i Šalatu moraju rasporediti članovi triju zagrebačkih klubova – Mladosti, Medveščaka i Zagreba. Usto, termine imaju i klubovi sinkroniziranog klizanja i brzog klizanja te građani rekreativci – objašnjava direktor Medveščakove škole Zdenko Crnković te slikovito opisuje:
– To je kao da sve kategorije nogometnih klubova Dinamo, Zagreb i Hrvatski dragovoljac imaju na raspolaganju samo dva terena.
I uz takve probleme zagrebački hokejaši mogu parirati vršnjacima iz Slovenije, Mađarske, Češke, Slovačke... Ali samo do 14. godine.
– Majstori smo improvizacije, no u kadetskoj i juniorskoj dobi, kada igrači trebaju svakodnevno trenirati, gubimo korak – dodaje Crnković.
Posljedica su nedostatka leda i kasni termini treninga. Tako dječaci do 13 godina na Šalati treniraju od 22 do 23 sata.
– Kad smo bili na turniru u Češkoj i to rekli domaćinima, primili su se za glavu i zaključili da smo zločinci. Kod njih mladi hokejaši ne treniraju poslije 19 sati – zaključuje Crnković.