Pokojni velikan Zlatko Kranjčar imao je jednu poštapalicu kojom je objašnjavao fenomen rezultatske progresije nogometnoga kluba ili trenera: kon-ti-nu-i-tet!
Taj pojam nedvojbeno je povezan s Dinamovom eksplozijom u Europi u posljednje tri sezone; dvije u kojima je prezimio, te u jednoj u kojoj je u Ligi prvaka bio nadomak trećega mjesta u skupini sve do posljednjih minuta posljednjega kola.
Jurčić je bio u pravu
Taj Dinamov europski kontinuitet izgleda ovako: računajući od ljeta 2007. godine, Dinamo je u 14 sezona čak 13 puta bio izborio plasman u skupine europskih natjecanja; pet puta u Ligu prvaka i osam puta u Europsku ligu. U istome tom razdoblju svi ostali hrvatski klubovi zajedno skupili su pet sezona.
Sjećate li se kako je nekadašnji Dinamov trener Kruno Jurčić, doživljavajući teške brodolome u Ligi prvaka, znao kazati “ovo nam je dobra škola”? Iz današnje perspektive, ispada da je Jurčić bio u pravu, jer sve ono što je Dinamo nekada predstavljao u Europi (‘svuda omiljeni gost’, ‘svačija mušterija’, ‘kanta za napucavanje’...) sada se čini nestvarnim.
Na primjer, Dinamo je u svoje prethodne četiri jeseni u Europskoj ligi (2009., 2010., 2013., 2014.) ukupno bio osvojio samo 20 bodova, a samo 2018. s Bjelicom i 2020. s Mamićem osvojio je ukupno 28 bodova u grupnoj fazi.
Protekle jeseni plavi su osvojili čak 14 bodova, jednako koliko i Rangers, a više su imali samo Hoffenheim i Villarreal (po 16), Bayer (15) i Arsenal (18).
Usto, Dinamo je jedan od samo pet klubova koji su u osmini finala Europske lige nastupali i prije dvije godine. Uz plave, to su još kijevski Dinamo, Villarreal, Arsenal i praška Slavia.
Dinamo, uz Molde, Granadu, Young Boys i Slaviju, ima i najmanji proračun od svih sudionika osmine finala EL-a, a među njima su divovi poput Ajaxa, Milana, Manchester Uniteda, Tottenhama, Rome...
Pogledajmo sada što je europski kontinuitet Dinamu donio u Ligi prvaka. Dinamo je samo u jednoj sezoni s Bjelicom na klupi, 2019./2020., u grupnoj fazi LP-a osvojio pet bodova, jedan više nego Dinamo u čak četiri prethodne sezone u tom natjecanju.
Dinamov europski kontinuitet značio je i ne prevelika odstupanja u selekciji igrača. Istina, Bjelica je 2018. dobio Dilavera, Theophilea, Oršića, Petkovića i Šunjića, ali je iz prethodne sezone, kada je šokantno kiksao protiv Skenderbeua, naslijedio Livakovića, Stojanovića, Gojaka, Moru, Olma, Rrahmanija, te Leškovića i Hodžića, dvojac koji je također skupio po jedan europski nastup.
Usto, Livaković, Ademi, Stojanović, Perić, Šitum, Gojak i Moro imali su već i nastupe u Ligi prvaka prije negoli su došli u Bjeličine ruke i s tim neprocjenjivim iskustvom više nisu mogli biti europski trtaroši i uljezi.
Za razliku od nekih prijašnjih sezona, Dinamo uoči ambicioznih izlazaka u Europu nije prodavao najvitalnije igrače. Primjerice, kapitalac Olmo bio je prodan u zimskom prijelaznom roku, pa se za Europu na njegovoj poziciji pripremao Lovro Majer.
Najbolji Dinamov igrač, 26-godišnji Dominik Livaković, već je petu sezonu u klubu (41 europski nastup za Dinamo), Bruno Petković (30) gotovo tri godine, kao i Mislav Oršić (39), dok je Ademi (81) već starosjedilac s 11-godišnjim stažem. Za usporedbu, Pjaca ima s Dinamom 23 europska nastupa, Modrić samo 18, Eduardo da Silva 19, Ćorluka 7...
Pivarić je rekorder
A kad smo već kod europskih nastupa, evo i jednoga pitanja za milijun kuna: znate li tko je Dinamov rekorder po broju nastupa u grupnoj fazi Lige prvaka? Ne, nije Ademi, on je drugoplasirani s 15 nastupa, a vodeći i možda uskoro i nedostižan je – Josip Pivarić sa 16.
Dinamo u svome europskom kontinuitetu nije dosljedan samo kad su treneri u pitanju. Naime, ne računajući kratkoročna prijelazna rješenja (Sopić) ili jednokratne zamjene (Poms, Peternac), plave su u europskim utakmicama od 2016. godine vodila čak petorica trenera: Kranjčar, Petev, M. Cvitanović, Bjelica i Mamić.
Pa čak i kad su momčad i trener (Bjelica) bili “dva tijela, jedna duša”, išlo se u radikalne rezove, što – srećom – zakonu braće koji vlada u Dinamu nije rezultatski naškodilo. Tako je Zoran Mamić jedini trener koji je plave vodio u četiri europske sezone (s najmanje pet nastupa po sezoni).
Jučer se vidjelo da Dinamo ima puno manje jakih utakmica. A i vidjela se razlika u visini budžeta i vrijednosti igrača...