Pala je i posljednja nogometna konzerva - predsjednik Fife Sepp Blatter popustio je nakon velikog pritiska zbog kardinalne pogreške sudaca da ne priznaju Engleskoj Lampardov gol Njemačkoj u osmini finala SP-a, te je odlučio ponovo otvoriti raspravu o uvođenju tehnologije u pomoć sucima za vrijeme utakmica. Revolucija bi trebala početi već u srpnju na sastanku Fife u Cardiffu. Kaže se da nikad nije kasno, no Englezima i mnogima prije njih to ne zvuči baš utješno.
I kriket je napredniji
Foto-finiš u sportu, kao tehnološki način odluke o pobjedniku, koristi se još od 1932. godine. S tehnologijom su daleko odmakli atletika, plivanje, biciklizam, motociklizam, tenis, formula 1, čak i kriket! Pa i u košarkaškoj Euroligi prošle sezone odluka o pobjedniku donosila se na osnovi pregleda snimke sumnjive situacije (Partizan - Barcelona). A nogometni oci još žive u 19. stoljeću, kad nije bilo ni televizije, a kamoli iPhonea koji bi za nogometne suce bio idealno praktičan.
Izumitelj "Oka sokolova", uređaja koji je uspješno primijenjen u tenisu i kriketu, dr. Paul Hawkins, bio je savršeno jasan.
- Sudac Jorge Larrionda mogao je za samo pola sekunde saznati da je gol bio regularan, jer su baš takve situacije u nogometu najegzaktnije. A Fifa je godinama odbijala moje ponude tvrdeći da bi pregledavanje snimke oduzimalo previše vremena.
Predsjednik HNS-a Vlatko Marković član je Tehničke komisije Fife i Uefe, i razveselio se Blatterovoj najavi rasprave o uvođenju tehnologije u nogomet:
– Ako šef tako kaže, moram ga slušati, to znači da ćemo se vrlo brzo sastati i pretresti tu temu. A sad se Englezima samo vratilo ono što su uzeli Nijemcima 1966. godine – kaže Marković.
Mijenja se zbog velesila
Nije to baš tako. Onaj Hurstov gol je, naime, još uvijek nepoznanica.
– U redu, no činjenica je da ta priča o uvođenju tehnologije traje već dugo, pa ću vas podsjetiti da sam i ja prije 11 godina napravio korak na tom polju – rekao je Marković i nastavio:
– Nakon naše utakmice s Jugoslavijom 1999., nosio sam u Uefu snimku Šukerova gola, lopta je bila iza crte 67 centimetara, a španjolski sudac nije ga priznao! To sam pokazao na sastanku Uefine Tehničke komisije i rekli su mi da je takvih golova bilo mnogo! E, a sad će ovaj gol, u dvoboju velesila, ipak nešto promijeniti. Opet se potvrđuje da je drukčije kad igraju Engleska i Njemačka u odnosu na utakmice nas "malih". Ali, apsolutno sam za uvođenje tehnologije.
vjerujem da će se Marković potrudit i da će HNL biti među prvima u uvođenju tehnologije :)