To nikada nikome u Hrvatskoj nije uspjelo.
Bole ga noge
– Što reći? Bole me noge. Sreća što su sljedeće dvije etape bile nizinske – istaknuo je Robert, koji je karijeru počeo u Rijeci, potom je vozio za slovensku Adriu, da bi zatim potpisao za talijansku momčad Amica Chips.
– Nakon što sam potpisao, drugi dan momčad se raspala. Nije uspjela pribaviti dva milijuna eura koliko je trebalo za godišnji proračun – rekao je Robert.
Potom je prešao u talijansku momčad Fugi, a ove godine vozi za Liquigas.
– Lani je za tu talijansku momčad vozio Vladimir Miholjević. S obzirom na to da Miholjević ima 36 godina, u Liquigasu su htjeli nekog mlađeg i doveli su Roberta – kaže Eugen Pleško, izbornik hrvatske reprezentacije.
Zanimljivo je da je Pleško za OI u Pekingu dvojio koga povesti između Miholjevića i Kišerlovskog i odabrao je iskusnijeg.
– Robert mi to ne zamjera. On će biti naš glavni adut za Olimpijske igre u Londonu. Baš sam se s njim čuo nakon tog sjajnog uspjeha i rekao mu da se nakon utrke ne vraća bez ferrarija. Obećao mi je da ćemo se provozati od Zagreba do Rijeke – rekao je Pleško, a tu priču Robert je sa smiješkom potvrdio.
Za ferrari će biti novca bude li njegova momčad pobjednik Gira. Nagrada je milijun eura, koji se dijeli na devet vozača. Ako pak Robert bude na kraju među prva tri, kapnut će mu dodatnih 50-60 tisuća eura.
– Zasad svi u momčadi rade i voze za Ivana Bassa. No, on je već jako zaostao i moguće je da gazda kluba odluči da u posljednjem tjednu svi pomažu Robertu – istaknuo je Pleško.
U talijanskom klubu njegova godišnja zarada kreće se oko 100.000 eura, a najveća zvijezda Gira, Kazahstanac Vinokurov, zarađuje milijun eura vozeći za momčad Astanu.
Robijeva specijalnost su brdske etape. U posljednjem tjednu su čak četiri brdske etape i tko to izdrži taj će na kraju pobijediti.
Želi bijelu majicu
– Joj, kad se sjetim starta u Amsterdamu, ravne ceste, ali jako uske i loše.
Želio bi ponijeti bijelu majicu i zadržati je do kraja utrke.
– Bijela majica značila bi da sam ukupno najbolji u redoslijedu za mlade bicikliste – naglašava.
Vrijednost je njegova bicikla 10.000 eura.
– To je redovna cijena. Međutim, sve najbolje profesionalne momčadi dobiju 100 do 150 bicikla besplatno, samo da reklamiraju proizvođača na velikim utrkama. Robert za Giro ima na raspolaganju čak pet bicikala – ističe Pleško.
To su bicikli od karbona koji teže 7,5 kilograma, s gumama od 28 cola.
Robert na biciklu godišnje prijeđe 40.000 km. To je kao da jednom obiđe zemaljsku kuglu.
U nedjelju stižu i deseci navijača iz Rijeke
Robertov prvi trener bio je njegov otac Eduard, a u to vrijeme sportski direktor Biciklističkog kluba Rijeka bio je Sandro Vrančić.
– Robert je u klubu proveo četiri godine kao kadet i junior. Već kao kadet pokazivao je veliki talenat, a kao junior nekoliko je puta zapaženo nastupio i pobijedio na utrkama u Italiji. Krasila ga je velika upornost i želja da bude najbolji. Kada bi postigao loš rezultat, bio bi ljutit na sebe, ali i na ostale. Nikada nije odustajao i uvijek je govorio da želi napraviti nešto veliko – rekao je Sandro Vrančić i dodao:
– U nedjelju cijeli klub ide navijati za njega u 15. etapi!
Ovogodišnji 93. Giro startao je 8. svibnja u Amsterdamu, a cilj će, nakon 22 dana, biti u Veroni 30. svibnja. Ukupna dužina trase je 3448 kilometara. Zanimljivo je da je 2004. godine cilj jedne etape te utrke, koja je po kvaliteti, težini i nagradnom fondu odmah do Tour de Francea, bio i u Puli.
– Te su godine na Giru od naših nastupili Miholjević i Rogina – sjeća se Pleško.
Ove godine na Giru nema još nijednog slučaja dopinga.
– Neće ga ni biti. Kazne su prevelike da bi se netko kockao s karijerom – zaključio je Pleško.
"Senzacija bi mogla biti još veća vratim li se kući s medaljom"
Robert Kišerlovski (24) postao je preko noći, baš poput Jakova Faka, glavna sportska zvijezda u Hrvatskoj. I nakon 12. etape biciklističke utrke Giro d’Italia (od 21) naš je reprezentativac treći u ukupnom redoslijedu.
Komentara 2
3. mjesto u cestovnom biciklizmu je fantastičan rezultat. Jedna disciplina, svi skupa i peglaj. Nije to kao u npr. boksu u sto kategorija po kilaži ili u veslanju: 1, 2, 2+1, 4, 4+1, 8, pa sve to na pariće, pa laki veslači...
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Robi lakše malo , bit ćeš bolji od janeza i ubit ćeš ih u pojam... , pa kolesarstvo je nihov nacionalni sport uz skijanje... , oni će poludidti. kaj misliš najprije Kostelići u skijanju , pa sad ti u biciklizmu ,jedino kaj im nekaj valjaju su nogometaši... , a i to baš nemreju reći da su janezi , jer ih je trećina bosanaca (suljo , muljo...) trećina su srbi, trećina ostali a samo dvojica su autohtoni janezi !!!!!!!