SLUŠAJ, OVAKO ĆEMO..

11-godišnji dječak smislio plan kako spasiti Grčku i eurozonu

Crtež plana za spas Grčke
Foto: VL
1/3
05.04.2012.
u 10:00

Grci trebaju zamijeniti eure za drahmu. Od eura će vlada formirati pizzu i svakom kome duguje dati po komadić

Pola Europe, uključujući predsjednike, premijere, ekonomiste i druge uglednike, pokušava smisliti odgovor na najteže političko-ekonomsko-pravno pitanje s kojim se Europa susrela u svojoj modernoj povijesti: kako spasiti eurozonu, uzdrmanu krizom u Grčkoj?

Jednostavno “rješenje”

Ali dok učeni ljudi još razbijaju glavu smišljajući magičan odgovor na to pitanje, 11-godišnjak iz Nizozemske po imenu Jurre Hermans smislio je savršeno jednostavno rješenje. Poput profesora Baltazara, mali Jurre je mislio, mislio… – i dosjetio se! Zgrabio je papir i olovku i sve fino nacrtao.

Rješenje se, dakle, sastoji u sljedećem. Grci trebaju predati sve eure koje imaju, a zauzvrat će od svoje Vlade dobiti drahme, novčanice u svojoj staroj valuti koju bi, prema ideji ovog dječaka, Grčka ponovo trebala uvesti. Od dobivenih eura grčka Vlada će formirati jednu golemu pizzu (ili palačinku – iz crteža nije sasvim jasno). Iz crteža nije jasno je li ta pizza stvarna ili metaforička, ali čekajte da čujete izjavu malog genijalca pa će vam sve biti jasno:

– I onda grčka Vlada može lijepo platiti sve svoje dugove jer svatko kome Grci duguju može dobiti svoj komad pizze – objasnio je Jurre Hermans. Zaista, ni profesor Baltazar to ne bi bolje smislio. Svakom njegov komadić pizze. Problem riješen, svi sretni i zadovoljni. Osim možda samih Grka jer, kako objašnjava sam autor pokazujući na svoj crtež: – Vidite, Grk ne izgleda sretno...

Jedanaestogodišnji Nizozemac svoje je rješenje poslao na natječaj za Wolfsonovu nagradu, drugo najvažnije priznanje u ekonomiji nakon Nobelove nagrade. Više od 400 prijava stiglo je na taj natječaj, na kojem su svjetski ekonomisti i intelektualci pozvani da objasne koji bi tehnički bio najučinkovitiji način za kontrolirani raspad euro zone. Pobjednik će biti proglašen u srpnju, a prekjučer je odabrano pet finalista. Dječak Jurre nije ušao među finaliste, ali je, kao najmlađi sudionik natječaja, dobio utješnu nagradu od 100 eura. Nagrada za pobjednika natječaja iznosi 300.000 eura.

Svjetski stručnjaci

Pet radova koji su ušli u finale ipak su puno ozbiljniji nego dječakov crtež grčkog “čiča gliše”. Pitanje kako podijeliti euro zonu nije samo euroskeptični vrući san, nego jedno od najizazovnijih pitanja za ekonomsku akademsku zajednicu. Natječaj ne traži od sudionika da odgovore je li raspad eurozone dobra ili loša stvar. Jednostavno traži od najuglednijih svjetskih stručnjaka da odgovore kako bi tehnički bilo najbolje izvesti raspad eurozone u slučaj da je raspad neminovan.

– Svih pet radova koji su ušli u finalni izbor bavi se dvama pitanjima. Prvo je kako podijeliti valutu, što nije osobito teško, događalo se u prošlosti. Drugo je pitanje kako kontrolirati masovnu devalvaciju nekih valuta koje bi izašle iz eura. Kako da neke zemlje izađu iz euro zone a da to ne stvori paniku na financijskim tržištima? Svih pet radova kao pravi problem vidi pravni aspekt. Raspad eura je ekstremno komplicirano pravno pitanje. Kako redefinirati silne ugovore pisane u euru kao valuti - kaže Nikki Tait, novinarka londonskog lista Financial Times.

Komentara 29

DU
Deleted user
10:20 05.04.2012.

Mali je simpa ali o ekonomiji nema blage veze. Grci su vec odavno povukli eure sa banaka ili u carapu ili u inozemstvo. Dakle u Grckoj je ostalo jos nesto sitnisa - uglavnom sirotinje! Sa tih nekoliko milijardi koje grcke banke jos imaju, ne mogu platiti ni 10% dugova.

Avatar Drazen Klaric
Drazen Klaric
10:49 05.04.2012.

Hm A što se tu ima dodati. Pa Grčka je tako upropaštena, da je to mogao učiniti samo pohlepni debil, ili više njih. Ovaj mali ne bi napravio toliko štete, jer je izgleda normalan. Ali tko normalne pita, kad ludomiri caruju.

AM
a_morte_i_rossi
10:15 05.04.2012.

kakve gluposti i idiotarije pisete u novinama to nije istina

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije