Ne znam otkud predsjednici Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataši Novaković informacija da je "realna mogućnost da budu smijenjeni", komentirao je danas predsjednik Kluba zastupnika Branko Bačić. Naime, nakon presude ministru financija Zdravku Mariću i bivšoj potpredsjednici Vlade Martini Dalić, no i ranije, vladajući su u više navrata kritizirali rad Povjerenstva, pa je Novaković izjavila kako su zbog toga članovi Povjerenstva spremni na sve.
- Ne znam odakle predsjednici Povjerenstva takva informacija. O tome se nigdje nije raspravljalo, meni je to prva informacija. Činjenica je da se u Ministarstvu uprave rade izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa, ali nisam čuo da se njima planira ukidanje rada Povjerenstva - kaže Bačić.
Pogledajte video svađe i prepucavanja u Saboru
Na komentar kako je predsjednica Povjerenstva izjavila i da je ta institucija izložena pritiscima, što nije slučaj kod drugih tijela, Bačić uzvraća kako se ne bi složio da druga tijela nisu izložena kritici.
- Svatko od nas ima pravo komentirati odluke takvih tijela. Često se, i od strane oporbe i od strane vladajućih, komentira, primjerice, rad pučkog pravobranitelja, pravobranitelja za djecu... Često se komentiraju i odluke pravosudnih tijela, Državnog odvjetništva... Nema potrebe nikoga optuživati zato što komentira pojedine odluke. Tim više što su pojedine odluke koje donosi ovo Povjerenstvo podložne drugostupanjskim verifikacijama Upravnog suda ili Ustavnog suda. Komentiramo rad državnih dužnosnika i zašto ne bismo smjeli komentirati odluke Povjerenstva, što mi se čini prilično normalnim u demokratskom društvu - objašnjava Bačić.
Našao je, kaže, podatke da je 13 ministara iz Milanovićeve vlade bilo ili u klasičnom sukobu interesa ili su povrijedili načelo obnašanja dužnosti ili su na neki treći način kršili Zakon o sprječavanju sukoba interesa.
- I nitko od njih nije zbog toga podnio ostavku. Što se tiče vašeg pitanja koja je razlika između Karamarka i Marića, u Klubu zastupnika HDZ-a uvjereni smo da ministar Marić ničim nije povrijedio Zakon o sprječavanju sukoba interesa, jer nije sebi priskrbio bilo kakvu korist koja bi mu osporavala daljnje obnašanje dužnosti. A Karamarko je podnio ostavku, pa o tome trebate pitati njega - odgovara Bačić na pitanje zašto je Tomislav Karamarko morao otići iz Vlade nakon kazne Povjerenstva, a Marić ne mora.
Komentirao je i optužbe saborskih zastupnika da nedemokratski postupaju, referirajući se na jutrošnje glasovanje o objedinjenoj raspravi u Saboru, ali i nekim drugim odlukama na sjednicama ili po odborima.
- Jutros je Sabor odlučio demokratski, u skladu s Poslovnikom. O pojedinim točkama koje imaju istu tematiku može se objediniti rasprava. Odbor za zakonodavstvo to je jednoglasno, uz nazočnost i oporbenih zastupnika, predložio i mi smo, sukladno Poslovniku, o tome jutros glasovali. To što oporbe jutros nije bilo u sabornici nego svega nekolicina njih, ne daje im, zbog lijenosti, pravo optuživati vladajuće da provode nedemokratske postupke. Sve smo napravili na temelju Poslovnika. Mi smo o toj odredbi Poslovnika raspravljali na sjednici Odbora za Ustav i kolege iz SDP-a su se složile s mogućnošću da se rasprava objedinjuje u slučaju zakona koji se samo tehnički mijenjaju. To što dio njih nije upoznat s radom svojih kolega koji participiraju u Odboru za Ustav, ne oslobađa ih odgovornosti za ovu predstavu i igrokaz koji su napravili u sabornici – tvrdi Bačić.
Osvrnuvši se na tvrdnje oporbe da se osniva Državni inspektorat samo da bi se osigurala nova pozicija za Andriju Mikulića, Bačić uvjerava kako još ne zna tko će biti glavni državni inspektor.
- Vlada SDP-a ukinula je državni inspektorat i njegove poslove rasporedila po ministarstvima. Postavlja se pitanje koliko je oportuno da ministarstvo koje donosi propise kasnije preko inspektora, koje je u njegovom sastavu, odlučuje o postupanju po pojedinim zakonima. Mi smo se u HDZ-u već ranije opredijelili za jednu državnu instituciju koja objedinjava postupke inspekcije. Dobro je da se na jednom mjestu odlučuje o nadzoru, da se na taj način provodi inspekcija i sada se vraćamo na taj model. Ne znam tko će biti glavni državni inspektor, nakon što u travnju zakon stupi na snagu. Razmišlja se o osobi koja će biti predložena za glavnog državnog inspektora, ali ne zna se još tko će to biti - naglašava Bačić.
HNS-ov Milorad Batinić pak kaže kako, što se HNS-a tiče, članovi Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa apsolutno nemaju razloga za strah od smjene.
- Što se Povjerenstva tiče možda bi bilo korisno razmisliti i raspraviti da mu se promijeni ime u Povjerenstvo za sprečavanje i utvrđivanje sukoba interesa. Jer Povjerenstvo sada utvrđuje je li bilo sukoba interesa, dakle, post festum, a, prije svega, potrebna je prevencija da se spriječi sukob interesa u dobroj namjeri - tvrdi Batinić koji ne vidi razlog zašto bi njegovoj stranci smetali članovi Povjerenstva.
- Što se tiče HNS-a, imamo određenih primjedbi na tekst zakona, trebalo bi ga poboljšati na način da bude ne samo za sprečavanje nego i za utvrđivanje sukoba interesa. Okvir zakona je dosta sužen, ima određenih nelogičnosti i trebao bi se uskladiti s postojećim zakonima koji reguliraju dužnosnička prava i prava načelnika, gradonačelnika i ostalih dužnosnika. Ima dosta prostora za napredak i poboljšanje zakona. Svakako i dalje smo stajališta da Povjerenstvo treba ostati i treba se baviti ovakvim stvarima, ali više preventivno i u tom dijelu bi Povjerenstvo trebalo više raditi da se ne događaju kršenja zakona. Kod visokih državnih dužnosnika, poput predsjednika, premijera, određenih ministara trebale bi postojati preciznije odrednice jer postoje posebne okolnosti poput nacionalne sigurnosti pa bi trebala postojati razgraničenje što je nadležnost Povjerenstva, a što nacionalna sigurnost - objašnjava Batinić.
kukulele vlada bila je kriminalna vlada koja je opljačkala državu otpisom dugova svojoj mafiji i raznim aferama za više od 100 milijardi, uz to još zadužila državu za 100 milijardi. UDBA čuva te kriminalce od ruke pravde.