Ako je razvoj jedna od važnih uloga lokalne samouprave u Europi, je li sadašnja struktura lokalne i regionalne samouprave sa 429 općina, 127 gradova, 21 županijom i Gradom Zagrebom koji ima status i grada i županije poticaj ili prepreka razvoju? Samo šest naših županija prema indeksu razvijenosti je iznad prosjeka Hrvatske i 108 jedinica lokalne samouprave (gradovi i općine) je iznad prosjeka razvijenosti Hrvatske. Čak 80 posto našeg državnog teritorija je u depopulaciji pri čemu treba istaknuti dosta jasnu korelaciju - što je manja razvijenost to je veća depopulacija.
- Znači li to da ćemo smanjiti broj općina i gradova tek kad stanovništvo posve odumre - za hrvatske političke okolnosti prilično logično pitanje postavio je akademik i sudac Ustavnog suda Davor Krapac kad je moderirajući okruglim stolom na temu “Nova upravno-teritorijalna organizacija Hrvatske” čuo spomenuti dramatičan demografski podatak prof. dr. sc. Ivana Koprića s Pravnog fakulteta u Zagrebu.
- Jesmo li tako čvrsti i kruti u ovom sadašnjem bolesnom stanju, usuđujem se tako kazati, da će sadašnja organizacija nadživjeti svoje stanovništvo koje će nestati? - dodao je Krapac u dupkom punoj dvorani HAZU-a čije je Znanstveno vijeće za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava na čelu s akademikom Jakšom Barbićem organiziralo skup. Krapac je podsjetio na Barbićev argument Danske koja je, kad je 90-ih Hrvatska imala 105 općina imala 271, a danas ih ima 98, a mi 578 lokalnih jedinica. Predsjednik Akademije Zvonko Kusić podsjetio je da je i prije pet godina u HAZU-u održan dvodnevni skup s 15 izlaganja na temu nove lokalne i regionalne samouprave. Dakle, politika kaska, a mediji ne pritišću.
Cijeli članak pročitajte u izdanju Večernjeg lista od subote ili prolistajte e-izdanje Večernjeg lista!
akademici, manite se ćorava posla...ta zna se da ovaj broj općina i županija služi samo za uljebljivanje Partija HDZSDP....u to se ne dira!