Član Predsjedništva HDZ-a

Andrija Hebrang: Sve što piše na našim plakatima izrekli su u SDP-u

Hebrang-txt.jpg
import
03.11.2007.
u 12:47

"Naspavat ću se kad HDZ pobijedi", moto je kojeg se drži Andrija Hebrang dok obilazi svoju II. izbornu jedinicu, gdje kani pobijediti Milana Bandića, SDP-ov adut. Bez dlake na jeziku kritizira SDP i navodi razloge zbog kojih bi birači trebali dati novi mandat HDZ-u.

VL: SDP se žali da ih u kampanji klevećete?
- Naša kampanja je vrlo mekana, ali mora biti i kritike. Učinili smo to s nekoliko plakata, na koje oštro reagira Zoran Milanović. Potpuno ih razumijem. Istina boli. Sve što piše na našim plakatima, oni su izrekli.

VL: Hrvatsko društvo za tržišno komuniciranje kaže da su ti plakati nezakoniti jer podcjenjuju konkurentsku robu?
- Konkurentski je proizvod podcijenjen svojim sadržajem. Mi smo dužni reći biračima kakav je taj sadržaj.
VL: Zašto je HDZ zaslužio novi mandat?
- Zato što je Sanaderova vlada ispravila sve što je pokvarila Račanova, a naši programi obećavaju nastavak gospodarskog i vanjskopolitičkog uzleta. Krenimo redom. SDP-ova vlada potpisala je predaju dijela hrvatskog teritorija u Savudrijskoj vali našim prijateljima Slovencima.
VL: To nije potpisao Račan, parafe su stavili državni službenici.
- Ali uz znanje i suglasnost Račana. Na taj paraf Slovenci se pozivaju i danas. Drugi razlog zašto glasovati za HDZ jest gospodarenje novcem. Račanova je vlada udvostručila vanjski dug sa 10 na 20 milijardi dolara.
VL: Rastao je dug i za vrijeme HDZ-a.
- Ali ga nismo udvostručili! Da smo nastavili Račanovom dinamikom, ukupni bi dug bio 40, a ne 30 milijardi dolara. Udio duga države u Račanovu mandatu je bio oko 40 posto u ukupnom dugu, a sada je 20 posto. Što se tiče duga banaka, to je stvar HNB-a, dok je dug gospodarskih i fizičkih subjekata stvar tržišta.

VL: Nije li Vlada mogla utjecati da se banke manje zadužuju u inozemstvu, a građani podižu manje kredita?
- Vlada ne smije utjecati na monetarnu politiku. Vanjski dug nam nije dramatičan. Servisiramo ga, a s gospodarskim uzletom moći ćemo ga i smanjivati. Dug građana manji je od štednje građana, a dug tvrtki nije negativan jer se ti krediti prelijevaju u nova radna mjesta. Odnos prema nacionalnim dobrima treći je razlog zašto dati glas nama. Račanova je vlada u većinsko vlasništvo strancima prodala telekomunikacije koje su strateška grana, dala je strancima upravljački, dakle, strateški paket Ine i razbucala strateški paket Plive da nismo ni znali. Sanaderova je vlada prodavala, ali ne strancima, nego domaćem kapitalu, mirovinskim i braniteljskim fondovima te građanima. HDZ ne rasprodaje obiteljsko srebro strancima.

VL: Ali HT je strancima počeo prodavati HDZ?
- Točno, ali ne većinsko vlasništvo. Mi smo protiv toga da većinsko vlasništvo strateških tvrtki ide strancima.

VL: Znači HDZ, ni prije 2000. ni nakon 2003., nije odgovoran za rasprodaju strateških tvrtki?
- Govorim o vladi Ive Sanadera. Četvrti razlog da se HDZ-u da novi mandat jest socijalna politika. Račanova je vlada smanjila plaće državnim službenicima, odbila plaćati kolektivnim ugovorom potpisane obveze, smanjila je rodiljske naknade, primanja braniteljima Sanaderova je vlada iz temelja to promijenila.

VL: Prozivaju vas da govorite o deračanizaciji iako je Račan pokojan.
- Rigidni ljevičari napali su me kako smijem protiv mrtvog Račana. Pa i detuđmanizaciju su pokrenuli nakon smrti Tuđmana. Za razliku od njih, ja sam kritizirao Račana i dok je bio živ. 

VL: Kako to da niste razmišljali da je Račan bio mnogima simpatičan i da bi vam se to moglo vratiti kao bumerang? - Oni koji su izmislili detuđmanizaciju nisu razmišljali da golem broj ljudi voli Tuđmana. Detuđmanizacija je krenula čim je Tuđman zatvorio oči. Rigidna ljevica nije pitala kako mogu ići na pokojnog Tuđmana. Da nije bio lansiran pojam detuđmanizacije, nikad ne bih lansirao pojam deračanizacije.

VL: U HDZ-u s veseljem ističete kako SDP vrluda u stavovima.
- Možda je i najveća razlika između HDZ-a i SDP-a u tome što HDZ ima vodstvo koje zna što hoće, a SDP vodstvo koje vrluda. Najavili su porez na imovinu, a kad im je Sanader rekao da 90 posto građana ima neku nekretninu, oni su se korigirali i rekli da će oporezivati nekretnine do neke vrijednosti. Isto je bilo i s porezom na kapitalnu dobit. Kad im je Sanader rekao da mnogi građani sudjeluju u toj dobiti, povukli su se i rekli da će oporezivati one iznad neke dobiti. Jezik im je brži od pameti.

VL: Kad je stranka Hrvatsko zvono, stvorena na kritici Sanaderove politike, ulazila u HDZ, rekli su da se na ovim izborima brane vjera, obitelj i država. Mislite li i vi da bi SDP ugrozio te vrijednosti?
- Mogu doći u pitanje. Naš bi vjerski svjetonazor bio ugrožen ako bismo u EU ušli predvođeni strankom koja je protiv vjeronauka.

VL: Oni su protiv vjeronauka u školama?
- Da, ali izbacivanje vjeronauka iz škola bio bi korak unatrag. Stranka koja je za legalizaciju istospolnih brakova ne može biti zaštitnica tradicionalne obitelji. Danas na ljevici nitko nije protiv hrvatske države i u tom su smislu evoluirali. No razlikujemo se u odnosu prema državi. HDZ nikad ne bi poklanjao državni teritorij.

VL: Male se stranke boje da se iza brda možda ipak valja velika koalicija.
- Iza brda se valja jedno veliko ništa. Tu je priču pustio Anto Đapić kad mu se stranka počela raspadati. Vidio je spas u tome da izjednači protivnike. Drugi val izjednačavanja došao je od ljevice.

VL: Mislite od predsjednika Mesića?
- Točno, od ljevice, i to kad su ankete počele pokazivati rast HDZ-a.

VL: U čijem interesu predsjednik promovira veliku koaliciju?
- Predsjednik je dosad davao prevagu lijevim strankama.

VL: Mislite navijao za Milanovića?
- Što se tiče Milanovića, mi smo jako zadovoljni njegovim istupima. Zato što je neiskusan i slabo politički potkovan imitira našu personaliziranu kampanju, ali za razliku od nas, on za tu kampanju nema personu.

VL: Hoćete reći da on nije persona?

- On jest persona, i to vrlo uvažena. Ali ta je persona raspolovila čelnu funkciju i uzela za sebe dužnost šefa stranke, dok je 50 posto odgovornosti prebacio na drugoga kojeg je imenovao premijerskim kandidatom. Ići u personaliziranu kampanju, a očito je išao jer je nositelj svih SDP-ovih lista, a ne imati personu koja bi to podnijela, jest autogol. Milanović agresivnošću pokriva nesigurnost.

VL: Sanader kaže da birači biraju između njega, kao šefa HDZ-a i premijera, i SDP-ova dvojca bez kormilara. Nije li samodopadan stav: HDZ-ov koncept to sam ja?
- Kad biraju vodstvo države, birači se priklanjaju osobi koja je pokazala odlučnost i za najteže odluke. Sanaderova poruka: "Birate između mene i dvojca bez kormilara"  poruka je snage HDZ-a. Premijer kao snažna osoba oličenje je HDZ-a. Dvojac bez kormilara vrluda i birače tjera da se pitaju kako će upravljati državom. Šalju poruku o partijskoj odgovornosti. Milanović bi bio šef partije, a čelnik izvršne vlasti trebao bi dolaziti po mišljenje u partiju, kao nekad!

VL: Kako to da se i otvaranje obnovljenog Rebra poklopilo s izborima?
- Trebale su nam četiri godine da ispravimo "krive Drine" koje je ostavio SDP, postavivši najveći projekt u zdravstvu na klimave noge. Obnova Rebra počela je tri mjeseca prije izbora 2003., iako nisu osigurali novac. U projektu nije bilo elemenata bez kojih bolnica ne može funkcionirati: energetska rekonstrukcija, izgradnja studentskih standarda... To smo promijenili, osigurali sav novac i spasili Rebro od bankrota. Prema SDP-ovu projektu nositelj kredita bilo je Rebro koje bi 2008. trebalo platiti prvih 10 milijuna eura kredita. Rebro to ne bi moglo i završilo bi u stečaju. Ova je vlada sve preuzela na sebe i završila prvu fazu obnove.

VL: Kažu da zbog izbora radove na pelješkom mostu otvarate drugi put, prvi put 2005., i to na silu, unatoč riziku od sukoba s BiH.
- 2005. su otvorene pristupne ceste, a sukoba s BiH ne može biti jer smo poštovali sve zahtjeve BiH. Radovi su otvoreni sada jer je dovršen projekt i počelo se raditi na bušotinama nosača mosta. Iznenađen sam otporom ljevice, jer sam mislio da o mostu imamo konsenzus. Prije samo nekoliko godina SDP-ov je župan Ivan Šprlje rekao da je taj most nacionalni interes.

VL: Koliko će HDZ imati zastupnika?
- Dovoljno da napravimo stabilnu vladu.

VL: Tko će vam biti partneri?
- Znam tko neće: SDP i HNS, a i HSP se isključuje sam iz kruga naših partnera. Njihova je kampanja protiv HDZ-a toliko neistinita da je pitanje kako bismo mogli surađivati nakon izbora, jer ne želimo imati vladu kakvu je imao Račan, koja je više energije trošila na unutarnje sukobe nego na vođenje države. HSP radi na autoamputaciji iz naših koalicijskih perspektiva.

VL: Ostaju vam sadašnji partneri?
- I oni koji se nisu opredijelili, kao koalicija HSS-HSLS-PGS.

VL: SDSS želi imati imati ministra u vladi. Je li im HDZ to spreman ponuditi?
- O sastavu vlade prerano je govoriti.

VL: Načelno?
- Ne vadimo ražanj prije nego što ulovimo zeca. S partnerima smo otvoreni za sve razgovore.

VL: Što vam znači da vam pjevaju Mišo, Nina, Jacques..., da je Škoro ušao u HDZ?
- Važno je što oni pokazuju, a to je da nisu samo odlični glazbenici nego i dobri politički prognozeri.

VL: Neki sigurno nastupaju za novac?
- Novac nude sve stranke, ali važno je i srce. Škorin ulazak u HDZ bio je pitanje trenutka.

VL: Dugo se činilo da je Škoro s pjesmama o hrvatskim svetinjama kojima sude, recimo u Haagu, jedan od jačih kritičara HDZ-ove politike?
- Mnogi su na suradnju s Hagom gledali sa srcem, ne poznajući sva pravila igre. Sad se vidi da smo u prvom poluvremenu morali igrati po pravilima međunarodne zajednice, dok drugo poluvrijeme nastupa ako sud ne osudi zločince. Tada naše pravosuđe ima pravo podignuti optužnice. Hrvatska Vlada nije digla ruke od istine o Domovinskom ratu. Haaški sud neće biti konačna instanca koja će reći tko je bio tko u našem ratu.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije