SUKOB MESIĆA I SANADERA (2)

Banski dvori: 'Krivi su Mesićevi savjetnici'

obz_sanader.jpg
import
25.11.2005.
u 16:06

Nema govora o sukobu, tvrde i službeno i neslužbeno u Banskim dvorima o navodima da su izmjene Zakona o sigurnosnim službama ponovo podigle temperaturu u odnosima predsjednika države Stjepana Mesića i premijera Ive Sanadera. Bliski suradnici predsjednika Vlade uvjeravaju nas da su Mesić i Sanader zajedno radili na tom zakonskom projektu, da su dobro surađivali te da je samo nekom trećem moglo biti u interesu da “iskonstruira sukob”.

Sanaderu je i osobno bilo stalo do toga da što prije odgurne od sebe optužbe kako želi oteti ili bar umanjiti ovlasti predsjednika države vezane uz tajne službe. O tome je govorio u Gospiću, kamo je u utorak išao posve drugim poslom, ali kao da je jedva dočekao novinarski upit o navodnom sukobu s Mesićem. – Svatko tko me pokušava posvaditi s predsjednikom Mesićem u vezi s novim zakonom o tajnim službama, neće uspjeti. Dobro surađujemo na tom pitanju – rekao je Sanader, naglasivši da i izvan te teme dobro surađuje s predsjednikom Mesićem.

Javne špekulacije
Premijeru nimalo ne odgovaraju javne špekulacije o bilo kakvom pogoršanju odnosa s predsjednikom države. Čak i da su ti odnosi doista loši, Sanader to vjerojatno ne bi potvrdio. Time bi, naime, porušio dobar dio svojeg dvogodišnjeg napora da se i na domaćoj sceni, pogotovo u očima međunarodne zajednice, predstavi kao političar legalist, kao političar koji je u stanju stranačku politiku realizirati u okviru postojećeg ustavnog i zakonskog uređenja. Sanaderu ne bi odgovaralo da ga međunarodna politička scena percipira kao osobu koja posiže za ovlastima izvan ustavnih i zakonskih okvira, ili pak kao nekoga tko se usudi prema osobnim ambicijama prekrajati državni poredak.

To, naravno, ne znači da između Banskih dvora i Pantovčaka uvijek vlada idiličan sklad, niti da je Sanader u duši zadovoljan Mesićevim potezima, izjavama, vanjskopolitičkim stajalištima, gospodarskom orijentacijom itd. Ako razlike i postoje, čak i ako su dublje, o tome se u Banskim dvorima ne govori, pogotovo ne izvan Sanaderova kabineta i uskog kruga najodanijih suradnika. O tome se doista može samo nagađati, na osnovi eventualnih otklona u javnoj retorici i političkim potezima Mesića i Sanadera, ali Sanaderova ekipa kao da ne želi takvim špekulacijama dati nikakav vidljiv povod.

Nakon što je gotovo dvije godine proveo u sjedištvu Vlade na Markovu trgu, Sanader se općenito pokazao kao osoba koja nije sklona sukobe rješavati na “otvorenom prostoru”, preko medija ili s političkih govornica. Pogotovo se to odnosi na eventualne sukobe s adresama s kojima je primoran surađivati. Dakle, na koalicijske partnere, sindikate, poslodavce, a pogotovo na predsjednika države. Otvoreni sukob je kao politička metoda Sanaderova kruga rezerviran samo za političare iz opozicijskih stranaka, konkretno iz SDP-a i HNS-a.

Treći akter
Tko je onda treći akter odnosa između premijera i predsjednika, kojem se pripisuje konstruiranje sukoba? U odgovoru na to pitanje, Sanaderova ekipa nije inovativna, nego vadi argument koji se i bivšoj koalicijskoj vlasti puno puta činio svrsishodnim i praktičnim: Mesićeve savjetnike. Ne, naravno, nikoga poimence, ali u razbarušenoj ekipi predsjednikovih najbližih suradnika vidi se više kandidata koji bi mogli biti izvorom špekulacija o novom sukobu zbog tajnih služba.

O suradnji sa samim predsjednikom Mesićem, naravno sve najbolje.
Nezavisni analitičari na tu stvar gledaju malo drukčije. Oni smatraju da između Mesića i Sanadera postoje ozbiljne svjetonazorske razlike, pogotovo u pogledu vanjske politike, razvojne i tekuće ekonomske politike... Sanaderu bi odgovaralo da može smanjiti utjecaj Mesića u političkom sustavu, ali on mora u tome biti krajnje oprezan i diskretan. Mesić pak smatra se u istom krugu analitičara, nije u poziciji da bi mogao zaoštravati konflikt.

U prvom redu, zato što je s otpočinjanjem pregovora s EU Sanader učvrstio svoju poziciju u inozemstvu, a i zbog toga što se ipak šuška o eventualnim prijevremenim izborima, kao i o tome da bivša Mesićeva stranka HNS, s kojom predsjednik države sigurno nije pokidao veze, aspirira na suradnju s HDZ-om. U tim je okvirima stiješnjen, smatra se, i najnoviji sukob Mesić – Sanader, kojeg službeno nema.


Telefonska veza

Koliko često predsjednik Mesić i premijer Sanader komuniciraju telefonski? Sastaju li se ponekad u neformalnoj atmosferi uz ručak, večeru ili barem kavu? Ili to nije njihov običaj, ili takvi detalji o njihovom odnosu ostaju u diskreciji. U Banskim dvorima samo kažu da se dvojac Mesić – Sanader viđa u “okviru redovnih susreta”, te da premijer i predsjednik često telefonski razgovaraju kad su posrijedi pitanja iz područja obrane, sigurnosti i vanjske politike.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije