Ovogodišnji Izvještaj o napretku Hrvatske, koji će Europska komisija objaviti 9. studenoga, neće sadržavati nadnevak za potpisivanje Pristupnoga ugovora, izjavio je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Durao Barroso nakon razgovora s premijerkom Jadrankom Kosor u ponedjeljak navečer u Bruxellesu.
- Hrvatska postojano napreduje u pristupnim pregovorima, moguće ih je završiti dogodine i želimo taj postupak još ubrzati, ali zemlje članice su odlučile da se nikakvi nadnevci ne određuju prije no što pregovori završe, što sada uglavnom ovisi o hrvatskoj strani – rekao je Barroso.
Iako je napomenuo da ne želi predodrediti kako će Izvještaj nakon rasprave na povjereničkome kolegiju točno izgledati, Barroso je natuknuo da će se u njemu pohvaliti “hrabre i važne preobrazbe u koje je hrvatska vlada krenula” i pozdraviti “premijerkinu odlučnost”, kao i “napore hrvatske vlade na uspostavi dobrosusjedskih odnosa sa svima u području”. Navest će se, međutim, da “preobrazba pravosuđa, borba protiv korupcije i organiziranoga zločina, istraga i progon ratnih zločina, izbjeglička i manjinska pitanja te puna suradnja s ICTY-jem ostaju ključni za pridruživanje EU-u".
- Na tim poljima Hrvatska mora nastaviti pokazivati konkretna postignuća i dokaze o primjeni preobrazba. EK će, pak, pravedno procijeniti i posve priznati postignuti napredak – naglasio je Barroso, napomenuvši da “hrvatski napredak može nadahnuti i ostale zemlje u području”.
Hrvatska je do kraja godine spremna zatvoriti još sedam poglavlja, najavila je premijerka Barrosu, te je izvijestila da je vlada EK-u predala planove preustroja triju škverova.
Na pitanje može li povratak bivšega premijera Sanadera ugroziti pristupne pregovore uzvratila je odlučno “Ne!”. Dodala je, međutim, da “u ovaj veliki posao uključujemo sve koji imaju volju i želju pomoći”. “I Sanadera?”, ostalo je visiti u zraku.
Nakon ručka s podpredsjdnicom EK zaduženom za pravosuđe Viviane Reding premijerka je ustvrdila da je “sigurna” da će hrvatska vlada do kraja ove godine ispuniti sva mjerila za zatvaranje poglavlja Pravosuđe i temeljna prava, te da se ono može zatvoriti početkom 2011-. Reding je svoju kolegicu iz Europske pučke stranke pohvalila kao “snažnu ženu koja je potrebna za snažna rješenja u ovome trenutku za Hrvatsku”. Podsjetila je, međutim, da se “borba protiv korupcije može provoditi samo s neovisnim sudstvom i vrlo neovisnim javnim tužiteljem, koji će je progoniti o kojoj god da je političkoj stranci, obitelji ili osobi riječ”.
- Samo će se tako izgraditi snažna Hrvatska u kojoj prevladava pravednost, u kojoj je neovisnost sudstva nešto normalno. To je dobro za poslovanje, a najviše za budućnost hrvatske djece u vašoj prekrasnoj zemlji – naglasila je Reding.
Premijerka je razgovarala i s belgijskim premijerom u ostavci Yvesom Letermeom, koji se zaloćio za brzi završetak hrvatskih pristupnih pregovora
Treba razmisliti što nas čeka u budućnosti, dakle dolaze roboti ali oni ne troše i ulazimo u začarani krug gdje se proizvodi ali ne kupuje, gdje je izlaz i što će napraviti krupni kapital u sprezi s političarima?