APEL Rovinjski ekolozi traže da se spasi močvara Palud, jedinstveni ornitološki rezervat u Istri

Bespravna gradnja Nijemaca ugrožava 220 ptičjih vrsta

Dr. Dragan Prpić
import
26.06.2004.
u 14:28

Aktivisti Zelene Istre i Zelenog Rovinja te djelatnici županijske Ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Natura Histrica prošloga mjeseca otkrili su nedopuštene graditeljske zahvate kod močvare Palud u blizini Rovinja i uzbunili javnost. Ubrzo nakon toga inspektori su izišli na mjesto i utvrdili da je njemački bračni par Anemarie i Hans Joachim Auliger od privatnika kupio veći kompleks zemljišta na području zaštićenog ornitološkog rezervata i počeo rušiti suhozide i čistiti šikaru. Namjeravali su tu, u netaknutoj prirodi uredili ekokamp tik uz more. Lokacija im se za to očito učinila superatraktivnom!

Riječ je o području koje je i službeno 2001. godine proglašeno zaštićenim ornitološkim rezervatom u kojem je do sada registrirano 220 vrsta ptica koje tu stalno obitavaju ili se zadržavaju prilikom jesenskih seoba prema Africi. Grad Rovinj je oko Paluda sagradio biciklističku stazu kako bi turisti mogli dolaziti i nesmetano snimati ptice, ali je zabranjen pristup motornim vozilima, odlaganje otpada i bilo kakva komercijalna djelatnost.

Zbog rušenja starih suhozida i krčenja makije ekolozi su digli svoj glas, a članovi Zelene Istre na čelu s predsjednikom dr. Draganom Prpićem organizirali i potpisivanje peticije u Rovinju, Puli, Poreču i Balama za spas Paluda.

- Prikupili smo 1700 potpisa protiv uništavanja zaštićene prirode u ptičjem rezervatu, jedinstvenome u Istri, i dostavili je na adrese mjerodavnih inspekcija, Uprave za zaštitu prirode i Zavoda za ornitologiju. Od sviju smo zatražili hitnu intervenciju, ali odgovora ni od koga. Osim toga, 17. lipnja posjetili smo rovinjskoga gradonačelnika Giovannija Sponzu i njemu uručili otvoreno pismo tiskano na hrvatskom i njemačkom jeziku. Usto, izravno smo se obratili i novim vlasnicima zemljišta u zaštićenom pojasu močvare Palud, u kojem apeliramo na njihovu svijest i poštivanje zakona i propisa Republike Hrvatske - rekao je dr. Dragan Prpić, predsjednik rovinjskih zelenih.

U otvorenome pismu upućenom obitelji Auliger, među ostalim, piše: Poštovana gospodo, ovaj kraj gdje mi živimo jedan je od rijetkih ostataka netaknute prirode u srcu Europe i na Jadranu. Upravo zbog toga njegova vrijednost svakim danom postaje sve veća, ali ne samo za nas već i za cijelu Europu, zapamtite to!

Vi ste sretni ljudi koji su tu ljepotu mogli kupiti i voljeli bismo vjerovati da ćete je znati cijeniti i čuvati kao što su to znali naši ljudi... Nadamo se da nećete svojim daljim postupcima povrijediti naš ponos i da ste spremni prihvatiti ruku koju vam pružamo u ime više od 1700 potpisnika peticije, ali i ne samo njih nego svih koji žele sačuvati prirodne ljepote ovog kraja....

Istarski ekolozi provest će nove akcije kako bi spriječili uništavanje zaštićenih prirodnih vrijednosti jedine istarske močvare koja se nalazi uz more.


Močvaru Palud uz ptice nastanile čak jegulje i cipli

Močvara Palud je osam kilometara južno od Rovinja i prostire se na 210 hektara površine, a samo stotinjak metara udaljena je od mora. Kao poseban ornitološki rezervat zaštićeni je krajolik kojim upravlja Natura Histrica na čelu s dr. Ivicom Matoševićem i pod stalnim je nadzorom čuvara. Zanimljivo je da su Austrijanci 1916. godine, na zahtjev nobelovca Roberta Kocha, pozvanog da riješi problem malarije u tom kraju, prokopali kanal i močvaru spojili s morem kako bi u nju ušla slana voda, a njime su se doselile i jegulje i cipli. Taj kanal i danas postoji, a prije godinu-dvije je i obnovljen. Od pernatih stanovnika Paluda neki su vrlo rijetki, kao čaplja govedarica, vlastelice, modronoge sabljarke, patke gogoljice i druge močvarice.


Strah od uzurpatora

- U rezervatu Palud imamo stalnu nadzornu službu tijekom cijele godine i prvi smo reagirali na devastaciju područja, o čemu smo odmah obavijestili Inspekciju zaštite prirode, Državni inspektorat, građevinsku inspekciju i Grad Rovinj, na čijem se području to događa. Potrebno je senzibilizirati javnost i o svemu je obavijestiti jer se bojimo da na tom području ima i drugih vlasnika zemljišta i potencijalnih investitora koji će, potaknuti ovim primjerom, početi bespravno graditi i baviti se bespravnim kampiranjem. O svemu redovito informiramo Grad Rovinj, s kojim imamo i ugovor o zaštiti Paluda, a problemom devastacije zaštićenog područja ornitološkog rezervata bavi se i Upravno vijeće ustanove Natura Histrica - kaže dr. Ivica Matošević, ravnatelj ustanove Natura Histrica.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije