Glavni tužitelj Međunarodnoga kaznenoga suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Serge Brammertz, koji je u utorak u Bruxellesu predsjednika Europskoga vijeća Hermana van Rompuya izvijestio o suradnji uglavnom Srbije a manje Hrvatke s ICTY-jem, neizravno je hrvatske istražitelje optužio za neprofesionalan odnos prema poslu.
- Radna skupina koju je premijerka Jadranka Kosor osnovala da istraži sudbinu spisa koje potražujemo tek je sada počela istraživati putove na koje ukazujem već dvije godine! – rekao je Brammertz novinarima nakon sastanka s Van Rompuyem. Također je rekao da je u saslušanjima koje je radna skupina povodila bilo “nesklada” i “problematičnih područja”, te da ih hrvatski istražitelji ispituju tek sada, nakon što ih je on na to upozorio.
- Sa zanimanjem iščekujem nove izvještaje iz Zagreba – zaključio je Brammertz, koji je prethodno izrazio mnogo veće nezadovoljstvo načinom na koji srbijanske vlasti (ne) tragaju za posljednjim haaškim optuženicima za ratne zločine koji su još u bijegu, Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem.
Brammertz je razgovarao i s ministrima vanjskih poslova EU 27, okupljenima na sastanku Vijeća EU za opće poslove. Ministri su “pozdravili općenito dobru suradnju Hrvatske s ICTY-jem”, ponovno naglasivši da “puna suradnja ostaje ključnom”, te su pozvali Hrvatsku “da nastavi upravnu istragu kako bi utvrdila gdje su nestali vojni spisi”. Vijeće EU je istaknulo da su pristupni pregovori s Hrvatskom “u završnici”, a njihov kraj “na dohvatu”, te da pisanje nacrta Pristupnoga ugovora “postojano napreduje”.
“Ohrabrujuć napredak učinjen je na mnogim poljima, uključujući vladavinu prava i borbu protiv korupcije na visokoj razini”, ističu ministri, ali zahtijevaju “daljnje napore k neovisnosti i učinkovitosti pravosuđa, u borbi protiv korupcije na svim razinama, preobrazbi javne uprave, u pravima osoba koje pripadaju manjinama, povratku izbjeglica i suđenjima za ratne zločine”. Hrvatsku ministri također “ohrabruju da pojača napore da ispuni preostala mjerila” za zatvaranje poglavlja, podsjećajući da će Europska komisija 11. ožujka izvijestiti kako Hrvatska napreduje u poglavlju Pravosuđu i temeljnim pravima. Bude li napredak zadovoljavajući, u tome bi izvještaju Hrvatska dobila nadnevke i za potpisivanje Pristupnoga ugovora, i za ulazak u članstvo EU.
Na Večernjakovo pitanje jesu li se ministri osvrnuli na pokretanje istrage protiv bišvšega premijera Ive Sanadera, predsjedatelj vijeća podpredsjednik belgijske savezne vlade u ostavci Steven Vanackere je odgovorio “No comment”. No, u zaključke je Vijeća ubačena pohvala napretku u “borbi protiv korupcije na visokoj razini“, čega u nacrtu zaključaka, pisanome prije Sanaderova bijega, nije bilo.
Na Međuvladinoj pristupnoj konferenciji EU i Hrvatske, sazvanoj za 22. ovoga mjeseca, Vanackere očekuje zatvaranje poglavlja Okoliša, Pravde, slobode i sigurnosti, te Vanjske, sigurnosne i obrambene politike.
Ministri su na istome sastanku poduprli prijedlog EK da se Crnoj Gori dodijeli položaj kandidatske zemlje, o čemu će se formalna odluka donijeti na summitu EU krajem tjedna.
Taj majmun upoređuje potragu za nepostojećim dokumentima , nekim fantomskim topničkim dnevnicima , kojim bi on trebao dokazati prekomjerno granatiranje Knina u kojem je poginuo 1 , slovima jedan , civil, sa uhićenjem Mladića, krvnika koji je kriv za smrtsmrt desetak tisuća ljudi , od toga samo u Srebrenici 8 tisuća muslimana. Ova euro zajednica , koja nam stalno postavlja nove zahtjeve i zbog koje su ovi naši kvislinzi unišili Hrvatsku i u bescjenje rasprodali sve vrijedno /INU, banke ,Plivu, telekom, Zerp i dr./ pred raspadom je. A svejedno nas i dalje ucjenjuju , i ovi naši poltroni će pristati i na ta nove ucjene .