analiza

Čačić ne odlazi iz politike, i dalje želi biti predsjednik HNS-a

'27.02.2012., Zagreb - Radimir Cacic, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar gospodarstva.  Photo: Igor Kralj/PIXSELL'
Foto: 'Igor Kralj/PIXSELL'
1/4
Autor
Ivanka Toma
01.12.2012.
u 20:00

Inzistira da se zemljom vlada u dogovoru s njim, jer on nije čovjek iz sjene i ne vlada iz prikrajka

Odlaskom Radimira Čačića iz Vlade četveročlana koalicija (SDP, HNS, IDS, HSU) nipošto nije ugrožena niti joj prijeti raspad. Međutim, odnosi unutar nje i način na koji će ubuduće funkcionirati bitno se mijenjaju. Čačić je ostao u političkom sedlu i, unatoč tome što više nije član Vlade, neće dopustiti da se bilo koja iole važnija politička odluka ili potez donese mimo njega. On je i dalje predsjednik HNS-a – glavnog SDP-ova koalicijskog partnera bez kojeg Kukuriku nema većinu u Saboru, i s te pozicije inzistira da se zemljom vlada u dogovoru s njim.

>> Prvi tjedan u \'civilu\' – Kao da nije ni otišao, Čačić i dalje vodi svoj resor

I dalje ima političku težinu

Prenoseći ove Čačićeve stavove, osoba koja spada u red njegovih najbližih suradnika objašnjava da to što Čačić više nije ministar gospodarstva i prvi potpredsjednik Vlade uopće ne umanjuje njegovu političku težinu. Stvar je samo u tome što se sastanci, razgovori i dogovori između predsjednika Vlade i SDP-a Zorana Milanovića i predsjednika HNS-a Čačića više neće događati u Vladi, nego na nekom drugom mjestu. Uostalom, napominje naš sugovornik, stvorene su okolnosti da Kukuriku koalicija funkcionira po istome modelu po kojemu je u mandatu vlade Ivice Račana funkcionirala šestorka.

Za Milanovića bi to značilo ulazak u istu poziciju u kojoj je bio Račan, odnosno da paralelno mora voditi Vladu i uz nju održavati savez četiriju stranaka. Račanovo iskustvo govori da je takav model kompliciran, iscrpljujući, te da bitno otežava i usporava donošenje odluka. S tom razlikom da je Račan imao koaliciju od šest stranaka, te da su njegovi politički partneri bili podijeljeni među sobom, a to su prenosili na Vladu. Glavni Račanov partner s početka mandata, tadašnji predsjednik HSLS-a Dražen Budiša odmah se – zato što je izgubio predsjedničke izbore i time svoj komadić izvršne vlasti – počeo ponašati kao opozicija unutar vlasti. To je samo pridonijelo otežanom radu Vlade i ubrzalo raslojavanje unutar HSLS-a. Članovi HSLS-a koji su ušli u Vladu bili su lojalni Račanu, a ostali Budiši.

O sličnoj podjeli govori se i u HNS-u. Unatoč tome, vodeći ljudi stranke trude se ostaviti dojam jedinstva. Tako je i posljednji Čačićev potez kojim je demonstrirao da je i dalje politički nazaobilazan partner, a to je neslaganje s Linićevim prijedlogom zakona o porezu na nekretnine, prošao uz formalnu podršku potpredsjednice HNS-a Vesne Pusić. U HNS-u su svjesni da Kukuriku nema alternativu, a način na koji će ubuduće koalicija funkcionirati ovisi o samoj raspodjeli odnosa snaga unutar stranke. Budući da će se ti odnosi konačno definirati u ožujku, procjena je da do tada interne probleme treba držati i rješavati u kući.

– Čačić nije čovjek iz sjene i ne vlada iz prikrajka. On je predsjednik HNS-a te i dalje mora surađivati s Milanovićem – kaže nam njegov najbliži suradnik i napominje da je Čačić uvjeren da će i nakon unutarstranačkih izbora, koji će se održati u ožujku, ostati na čelu HNS-a. To znači da će Čačić, neovisno o tome koliko će zadržati utjecaja na rad Vlade, Milanoviću biti nezaobilazan partner u sklapanju koalicije za lokalne izbore. Kako će se pak razvijati personalni odnosi između njih dvojice, tek treba vidjeti. Osoba iz samog vrha SDP-a kaže nam da još nije do kraja definirano kako će funkcionirati koalicija u novim okolnostima kada Čačić više nije član Vlade, ali da, znajući Milanovića, procjenjuje kako nema šanse da bi premijer pristao na model Račanove šestorke. Drugi visokopozicionirani SDP-ovac kaže da je evidentno kako Čačić nastoji zadržati utjecaj u vlasti pomicanjem fokusa s Vlade na predsjednike stranaka, kao i da radi pripreme za period kada neće biti u stranci.

– Iskustvo iz 2000. godine pokazuje da oni koji ne obnašaju dužnost u izvršnoj vlasti postaju problematični koalicijski partneri. A to je i sadašnja situacija jer je Čačić zadržao poziciju u stranci – kaže naš sugovornik iz SDP-a. Ne želeći procjenjivati u kojem će se smjeru razvijati stvari, navodi kako je najvažnije da SDP vrlo brzo izađe s preciznim ciljevima o tome što će se učiniti u ovome mandatu. Koalicija se, kaže, mora fokusirati na rješavanje gospodarske krize, da ne ovisimo o stranim kreditima te da privučemo investitore.

– Treće, ali i najvažnije, jest naći odgovor kako da profunkcionira cijeli financijski sustav. Na tom polju nismo puno napravili. To je slaba točka ove koalicije – kaže naš sugovornik. Koalicija četiriju stranaka nema alternativu, a način na koji treba funkcionirati jednostavan je – kaže predsjednik IDS-a Ivan Jakovčić. Glavne političke teme moraju se dogovarati na susretima predsjednika stranaka, nastavlja i dodaje da to ipak uvelike ovisi o volji SDP-a kao najveće stranke.

– SDP ima našu podršku i zato očekujem da razgovaramo o bitnim političkim temama, a to su porezne reforme, ulazak Hrvatske u EU, decentralizacija, vanjska politika, posebice u regiji, stanje u gospodarstvu i nezaposlenost – kaže Jakovčić te dodaje da je dao inicijativu za sastanak predsjednika stranaka koalicije. Inače je, dodaje, bilo pravilo da se jednom mjesečno sastanu Milanović, Čačić, on i predsjednik HSU-a Silvano Hrelja.

– Sadašnju situaciju u Kukuriku koaliciji nipošto ne bih dovodio u bilo kakvu vezu s nekadašnjim funkcioniranjem koalicije premijera Račana. Sasvim je logično da može biti trzavica i početnog neslaganja o nekim pitanjima i odlukama, ali funkcioniranje nije upitno – kaže Silvano Hrelja. Nadovezuje se konstatacijom kako je Čačićev izlazak iz Vlade jedna stvar s obzirom na specifičnost događaja koji su ga uvjetovali i nisu vezani uz njegovu nesposobnost niti političke ili kakve slične sukobe.

HNS kao HDSSB?

– S druge strane, njegov ostanak na čelu HNS-a posve je stranačka stvar. To, naravno, implicira da vrh HNS-a mora urediti najkvalitetniju moguću komunikaciju predsjednika stranke sa stranačkim ministrima i Klubom zastupnika HNS-a, što je realno i lako ostvarivo – zaključuje Hrelja, koji očito smatra da se ključne odluke moraju i dalje donositi u samoj Vladi. Prema Jakovčićevoj ocjeni, Čačićevo protivljenje prihvaćanju Linićeva prijedloga zakona o porezu na nekretnine nije značilo pokazivanje mišića niti mu je cilj bilo demonstrirati da je i dalje nezaobilazan partner u vlasti.

– Iznenadila me reakcija HNS-a na prijedlog zakona o porezu na nekretnine jer sam bio uvjeren da se porezna reforma kao politička tema dogovarala među koalicijskim partnerima, pa makar i bez IDS-a. Ali očito nije bilo tako – izjavio je Jakovčić. Njegov najžešći oponent u IDS-u, Damir Kajin kaže da očekuje Jakovčićevo priklanjanje Čačićevu razmišljanju, i to zbog lokalnih izbora.

– Moć se zadržava ili gubi na lokalnim izborima. Gubitak lokalnih izbora bila bi presnažna poruka za parlamentarne. Čačićevi i Jakovčićevi apetiti su veliki, ali su mogućnosti ograničene – rekao je Kajin. Govoreći o funkcioniranju koalicije, Kajin ističe da je Čačić problem HNS-a, a ne Vlade, te naglašava da se Vladu ne smije voditi kao Politbiro na daljinski upravljač.

– HNS je velika hrvatska stranka i oni odluke donose na svojim stranačkim tijelima, ali mislim da, ako ništa drugo, u odnosu prema Vesni Pusić, koja je sada prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova, HNS ne može biti vođen kao Glavašev HDSSB – konstatirao je Kajin te dodao da premijer Milanović ne može i ne smije dopustiti da itko sa strane vlada Vladom.

– Uostalom, što bi značio taj princip da se odluke donose na sastancima šefova stranaka koalicije? Da tri predsjednika koji su osvojili 10 posto vlasti mogu nadglasati Milanovića čiji SDP čini 90 posto? – dovodi Kajin stvari do apsurda. Kako će ubuduće funkcionirati koalicija, odnosno hoće li centar moći i dalje biti na Markovu trgu, na adresi Vlade, ovisi o dogovoru koji će postići Milanović i Čačić. Koaliciju nitko neće ugroziti jer od njena raspada ne bi, kako procjenjuje Kajin, mogao profitirati ni HNS, ni IDS, ni HSU, ni HDZ, već bi profitirao samo SDP, laburisti i eventualno, dodaje, Kajinov IDS. Čačić, kaže nam osoba koja je dobro upoznata s njegovim stavovima i planovima, namjerava i dalje biti politički vrlo aktivan bez obzira na presudu i činjenicu da ga ipak čeka odsluženje zatvorske kazne.

– Čačić nije ubojica. Dogodila mu se prometna nesreća u kojoj je, na žalost, smrtno stradalo dvoje ljudi. Rekao je da će u slučaju osuđujuće presude na zatvorsku kaznu izaći iz Vlade, i to je učinio. On drži do svoje riječi. Stranka je, međutim, nešto sasvim drugo. On nikada nije rekao da će se povući s čela HNS-a niti smatra da za to postoje razlozi – kaže naš sugovornik i dodaje kako je Čačić uvjeren da će i nakon izborne konvencije HNS-a u ožujku ostati predsjednik.

– Ratko se ne boji ni Vesne Pusić ni Ivana Vrdoljaka. Za razliku od njih, on ima svoju izbornu bazu – nastavlja naš sugovornik i objašnjava da je glavna izborna baza HNS-a u Varaždinskoj županiji, a tu je Čačić nepitan.

Kontrola lokalnih izbora

Na pitanje što će biti kada bude morao služiti zatvorsku kaznu, naš sugovornik odgovara da tek treba vidjeti kako će se stvari odvijati. Kaže da Čačić od toga ne bježi, ali da se sigurno neće povući iz politike. Očito je prvi korak zadržati utjecaj u Vladi, bilo kao predsjednik HNS-a bilo preko svog nasljednika na čelu Ministarstva gospodarstva Ivana Vrdoljaka, te njemu odanog Varaždinca Alena Leverića, koji je nakon Čačićeva odlaska s pozicije pomoćnika ministra gospodarstva napredovao i postao zamjenik ministra umjesto nestranačke Tamare Obradović Mazal. Drugi je odlučivati o koalicijama za lokalne izbore, ali i s pozicije šefa stranke određivati tko će biti HNS-ovi nositelji izbornih lista.

Nakon toga, slijede predsjednički izbori u HNS-u, u čiji je uspjeh Čačić posve uvjeren. Na naše pitanje koliko su točna i imaju li ikakve osnove nagađanja da bi se nakon odsluženja kazne za prometnu nesreću Čačić želio vratiti u izvršnu vlast, naš sugovornik nije dao decidirani odgovor. Vidjet će se, kaže, kako će se stvari razvijati i pritom ponavlja da je osnova svega u tome da Čačić nije ubojica i kriminalac koji bi zbog toga bio nedostojan bavljenja politikom ili obnašanja vlasti. Njemu se, podvlači, dogodila prometna nesreća koja se može dogoditi svakome.

Ključne riječi

Komentara 1

SS
SZ Saar
07:29 03.12.2012.

Pa zar smo mi tako glupi,da nas ovaj ubojica zeli i dalje voditi.Umisljen je da se bez njega nemoze.Pa doklem cemo ovo podnositi?Istjerati ga treba sa svih pozicija sto je obavljao.Kakav on ima karakter?Ja bih se stidio i sakrio.a nee ovako arogantno misliti da se bez njega nemoze.Jadni njegovi biraci.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije