Ova je godina donijela preokret na hrvatskom tržištu nekretnina i, prema podacima Eurostata, cijene nekretnina u drugom ovogodišnjem kvartalu više su 3 posto u odnosu na prošlu godinu. Drugo je tromjesečje donijelo rast od 2,5 posto i u odnosu na prvo pa, ako se taj trend održi do kraja godine, 2015. bi mogla biti prva godina oporavka nakon sedam godina uzastopnih padova.
U EU je taj pomak učinjen 2014. godine. Kod nas su cijene stanova i kuća pale za trećinu u odnosu na 2008. godinu i jedina smo nova članica EU kod koje pristupanje Europskoj uniji još nije imalo pozitivnog utjecaja na nekretnine. Cijene još padaju u Francuskoj i Italiji, a veća cjenovna kolebanja prisutna su i u Sloveniji. Švedska, Mađarska, Irska i Estonija bilježe međugodišnje stope rasta oko 10 posto.
Cijene nekretnina u eurozoni su porasle 1,1 posto, dok su na razini EU u plusu 2,3 posto.
>> Useljiva se kuća u Slavoniji može kupiti već za pet tisuća eura
Pa ne bi se baš reklo po cijenama u oglasnicima nego imate situaciju da se takve računice rade "poprek", kako vele u Zagorju - i onda recimo imate Split, koji je ovih godina u turističkom procvatu i ne pita se za cijenu stanova prikladnih za adaptaciju u apartmane - pa se tako neki lokalni zaplet u odnosima potražnja/ponuda uvrsti u računicu i ispadne da se cjelokupno tržište nekretnina oporavlja jer 3 % nije malo za one koji bi se "ogrebli" za tuđe nekretnine u preletu. A ne, dragi moji, stagnacija i dalje nazočna - i cijene još uopće nisu nalik pravim odnosima potražnja/ponuda jer bi se vjerodostojan kriterij trebao nametnuti i kod nas - dakle računa se cijena prodanog stana ili kuće nakon što je prodan za 100 dana od dana oglašavanja ili stavljanja na tržište drugom metodom. To je jedino realno, ostalo su zavaravanja... Kod nas se čak vrše i stat. analize na oglašenim cijenama koje vise po oglasnicima godinama pa se onda mudruje, a nikad nisu imali ni par upita da se prodaju nego čeka se bh udala s vrećom gotovine.