Negdje pustoš, a negdje gužve na parkiralištima i potrošači koje nije briga ili se još uvijek ne snalaze gdje ne kupovati – zaključak je nakon jučer započetog bojkota triju trgovaca – dm-a, Lidla i Eurospina – ali i kupnje svih vrsta deterdženata, gaziranih pića i vode u bocama na tjedan dana. No prilika za “popravni” već je danas, kad su iz potrošačke platforme Halo, inspektore, oko koje su se ujedinile tisuće građana, pozvali i na “crni petak” – bojkot baš svih roba i usluga, od trgovaca i trgovačkih centara do banaka, benzinskih pumpi, teleoperatora, ugostitelja, kafića... Jučer prijepodne činilo se kako Zagrepčani bojkot dm-ovih poslovnica ozbiljno shvaćaju. Trgovine u Ilici i u centru Cvjetni zjapile su potpuno prazne. U 15-ak minuta iz jedne od poslovnica izišla je samo jedna osoba, dok su prodavačice vrijeme kratile preslagivanjem robe i punjenjem polica.
– Pridržavam se bojkota koliko mogu, a ionako maksimalno pokušavam uštedjeti jer sam u mirovini. U dm-u gotovo nikada ništa i ne kupujem jer su cijene užasne pa mi neće biti ni teško bojkotirati – rekla je Zagrepčanka Branka koju smo zatekli u šetnji glavnom zagrebačkom ulicom. Puno parkiralište ispred Eurospina u Dubravi dalo je naslutiti veliku gužvu, ipak u samoj trgovini bilo je samo desetak kupaca. – Cijene bi trebale biti niže, no mislim da je ovakav bojkot nepotreban. Ne razumijem zašto bi meni netko određivao kad ću i gdje kupovati – kazao je Ivan držeći u svakoj ruci po jednu vrećicu. – Nema smisla bojkotirati ovu trgovinu, za mene je najjeftinija. A ne mogu ni zapamtiti kada gdje ne smijemo ići – dodao je. U Plodinama tik do Eurospina kupovala se pak i voda, koja je na crnoj listi potrošača. U Lidlu na Knežiji uobičajen dan – obavljale su se veće kupnje, gotovo svi su gurali kolica. Velik broj kupaca rekao nam je da nisu znali da je bojkot već krenuo. Da su trgovci ovih dana i više nego oprezni trebaju li se i dalje zamjerati potrošačima, koji snimaju baš svaku višu cijenu ili sniženje, govori i činjenica kako mnogi proteklih dana najavljuju sniženja, čak i trajna, brojne robe i do 50%, što prije i nije bio slučaj.
Jučerašnju najavu Vlade o ograničavanju cijena čak 70, umjesto dosadašnjih 30, vrsta proizvoda Konzum je podržao sniženjem i zaključavanjem cijena još 250 proizvoda hrvatskih proizvođača oko 10, a za neke i više od 30% od subote – mliječnih i pekarskih proizvoda, zamrznutih proizvoda, delikatesa, konzervirane hrane, pića, proizvoda za osobnu njegu..., a u dogovoru s dobavljačima cijene će biti ograničene sve do lipnja. Od 2022. podržavaju Vladu u smanjenju inflacijskih pritisaka na potrošače pa su do danas u sniženja uložili već 20 milijuna eura te se nadaju da će i ostali sudionici na tržištu slijediti njihov primjer, rekao je čelnik Konzuma Zoran Mitreski.
Ekonomski analitičar Andrej Grubišić jučer je u studiju Večernji TV-a kazao kako su trgovci “manifestacija inflacije, oni nisu uzrok”. Nekorektno je tvrditi da država nema ništa s inflacijom, upravo suprotno, monetarna i fiskalna politika pridonose postojećem stanju, rekao je Grubišić. Po njemu, trebalo bi ukinuti ograničenje cijena, “koje dokazano ne vodi do smanjenja cijena”, nego do nestanka pojedinih proizvoda ili drukčijih pakiranja, dok je razumno očekivati da će dugoročniji bojkot trgovaca, odnosno smanjenje potrošnje, utjecati i na državni proračun i manjak ulaganja.
– Još je rano za čvrste ocjene. No produljeni bojkot trgovaca i najava bojkota i drugih uslužnih sektora ekonomije glavni je negativni rizik za potrošnju te općenito snažno usporavanje rasta BDP-a, s obzirom na ranjivost industrije te ponovni negativni doprinos neto izvoza u ovoj godini, u kojoj europodručje trenutačno pleše na rubu recesije – rekao je pak glavni ekonomist HUP-a Hrvoje Stojić.
GALERIJA Internet je pun memeova o bojkotu trgovina. Ovo su najbolje fore