O izbornim pozicijama i ambicijama sa šeficom liberala

Đurđa Adlešić: Ne treba dramatizirati zbog glasača iz BiH

Đurđa Adlešić
Foto: R. Branđolica
15.11.2007.
u 18:31

O izbornim pozicijama i ambicijama razgovaramo s predsjednicom HSLS-a Đurđom Adlešić.

VL: Politčka scena nikad nije bila ovako podijeljena. Jesu li tome krivi HDZ i SDP?
ADLEŠIĆ: Te stranke teže bipolarizaciji. Nije realno da će jedna drugoj uzimati birače, pa im ostaje usmjeriti se na slabije stranke. Pritom mislim na zastupljenost u medijima i mogućnost da komuniciramo s biračima. Kada bismo više govorili o programima i rezultatima, a manje javnost opterećivali međusobnim, najčešće neprimjerenim, sukobima lijevih i desnih, birači bi vidjeli da to možda i nisu najjače stranke, barem ne po programima. Koalicija HSS-HSLS ima kvalitetan i konkretan program.

VL: Dojam je da se koalicija nije uspjela nametnuti. Je li problem u svjetonazorskoj različitosti?
ADLEŠIĆ: Mi smo treća snaga. Iako velike stranke rade na bipolarizaciji, radom i porukama ipak dopiremo do birača. Hrvatskoj treba politički centar kao korektiv.

VL: Govorite da će vam za sudjelovanje u budućoj vladajućoj koaliciji biti važno prihvaćanje vaših programa. Koja su vam tri programa ključna?
ADLEŠIĆ: Politička, financijska i upravna decentralizacija. Tražimo šest milijardi kuna godišnje za razvoj poljoprivrede, aktiviranje ZERP-a i minimalnu mirovinu od 1500 kuna.

VL: Ako podbacite na izborima, hoćete li dati ostavku na mjesto šefice HSLS-a?
ADLEŠIĆ: Statut HSLS-a predviđa sabor stranke unutar šest mjeseci nakon izbora. Kao predsjednica snosim najveću odgovornost za rezultate. Logično je da ćemo ih analizirati i da će, ovisno o njima, biti promjena u stranci.

VL: Što ako glasači iz BiH presude izbore? Bi li takva pobjeda bila problematična?
ADLEŠIĆ: Glasači iz BiH imaju ustavno pravo glasovati na izborima. Ne treba od tih glasova praviti dramu jer su to birači koji glasuju na svakim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj. Na to biračko tijelo računa HDZ, ali tu im mogućnost u ovom trenutku daje Ustav. Mi ne vodimo kampanju u BiH, već smo usmjereni na podizanje standarda građana u Hrvatskoj.

VL: S obzirom na to da je do izbora ostalo nekoliko dana, znate li sad s kime ćete koalirati?
ADLEŠiĆ: Ne. Kada se objave rezultati, vidjet ćemo tko ima koliku težinu. Sve ozbiljne stranke prate kampanje drugih stranaka, proučavaju njihove programe i nastupe. Mi ćemo inzistirati na projektima za podizanje standarda. Građani žele bolje živjeti i ne zanimaju ih ego-tripovi i poluprivatni sukobi i verbalni obračuni političara.

VL: Koliko će HSLS imati zastupnika?
ADLEŠIĆ: Ne želim prognozirati. Sigurno ćemo imati svoj klub zastupnika.

VL: Je li vas frustrirala kampanja u kojoj mediji gotovo da i nisu pokazali interes nizašto osim za konfrontaciju Sanadera i Milanovića?
ADLEŠIĆ: Više su frustrirani birači, a mislim da riječ frustrirani i nije prava. Stječem dojam da su uvrijeđeni i ljutiti jer ih se podcjenjuje ovakvom razinom kampanje. Izbori nisu cirkus i birači očekuju da se više govori o stvarima koje ih zanimaju  projektima s pomoću kojih će im porasti standard. U kampanji je previše prljavih poteza i niskih udaraca. Pokazuje se da su taštine važnije od programa i temeljne svrhe nas u politici, a to je  služenje građanima.

VL: Poslodavci traže fleksibilizaciju radnih mjesta, a sindikati se boje otkaza. Većina stranaka spremna je iskazati razumijevanje za poslodavce. Kakav je vaš stav?
ADLEŠIĆ: HSLS se zalaže za stvaranje radnih mjesta. U nas postoji raskorak između ponude i potražnje zanimanja. Država je zakazala i nije kvalitetno povezala obrazovni sustav s tržištem rada. Jedan od projekata HSLS-a je uspostaviti kontinuiranu i planiranu proizvodnju radne snage.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije