NAKON ŠOKANTNOG OTKRIĆA

Dvije inženjerke MUP-a otrovane u istrazi Baxtera

07.01.2002.
u 00:00

Prof. dr. FRANJO PLAVŠIĆ, RAVNATELJ HRVATSKOG ZAVODA ZA TOKSIKOLOGIJU: * Od jednog udisaja plina inženjerke koje su izravno radile u istrazi jedva su spašene u bolnici * Otkriveni plin smrtonosan je i preko gas-maske * U dijalizatorima se krv pacijenata miješala s otrovnim plinom

- Prema svemu sudeći, plin perfluoroizobutilen, potencijalni bojni otrov, koji su MUP-ovi stručnjaci iz Centra za vještačenje izolirali u Baxterovim dijalizatorima, usmrtio je dvadeset i troje pacijenata na dijalizi u hrvatskim bolnicama - potvrdio nam je jučer prof. dr. Franjo Plavšić, ravnatelj Hrvatskog zavoda za toksikologiju.

- Otrov je otkriven u vrlo dramatičnim okolnostima - ispričao nam je prof. Plavšić, koji je kao hrvatski stručnjak za plinove i otrove dijelom sudjelovao u ispitivanju dijalizatora. - Dvije inženjerke MUP-ova Centra za vještačenje, koje su izravno radile u istraživanju gotovo su izgubile glavu. Nakon samo jednog udisaja plina, počela ih je hvatati nesvjestica i jake aritmije srca pa su hitno bile prevezene u bolnicu. Radi zaštite ljudi, nakon toga su kod nas istraživanja prekinuta.

Prof. Plavšić kaže da je perfluoroizobutilen uistinu vrlo otrovan pa nijedna zaštitna maska ne može zaustaviti njegovo otrovno djelovanje na čovjeka. Ima iznimno veliku toksičnost preko dišnih puteva. No, za razliku od svih drugih plinova i sličnih otrova koji su klasificirani u određene skupine prema različitiom obilježjima, za perfluoroizobutilen nema podataka o otrovnosti preko kože ili probavnog sustava.

- Mislim stoga da su ti podaci tajni i vjerojatno je riječ o vojnim podacima. Perfluoroizobutilen je - objašanjava prof. Plavšić - produkt termičkog raspada teflona pri tempertauri od 500-600 stupnjeva, pa neke podatke o plinu imamo samo iz istraživanja koja su rađena u radnim prostorima u kojima se u određenoj proizvodnji raspada teflon. Ali, o otrovnosti čiste supstancije podataka nema. Plin se, inače, sprema u spremnike s tekućim dušikom; to je vrsta freona.

Prof. Plavšić i sam se pita kako je taj otrov dospio u dijalizatore jer je na neki način morao biti "vezan" za filtre.

- Čudna mi je tvrdnja Baxtera da su tom supstancijom ispitivali protočnost kapilara u dijalizatoru, potom te iste dijalizatore, umjesto da ih bace, stavljali u promet. I to za pacijente! I s tim se otrovom miješala krv pacijenata na dijalizi - kaže prof. Plavšić. - Još je, smatram, mnogo neobičnih i nerazjašnjenih pitanja u cijelom tom slučaju.

Prof. Plavšić kaže kako zna da je u Americi prije otprilike dvije godine ukraden spremnik s tim plinom.

- Moguće je da je riječ o diverziji i upravo zbog sumnje i nismo sve podatke davali u javnost dok se istraga ne završi. Naravno, podaci su odmah proslijeđeni Američkoj agenciji za hranu i lijekove (FDA), Interpolu i drugim istražnim međunarodnim institucijama. Baxter je - smatra prof. Plavšić - morao znati da je u dijalizatorima plin jer je, odmah nakon što je iz Hrvatske u međunarodne institucije poslan nalaz, kompanija priznala krivicu.

Diana Glavina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije