U haaškoj sudnici prvi se put, namjerno, nisu pojavili generali Ante Gotovina i Mladen Markač. To je posljedica drame koja je za obrane počela najnovijom akcijom hrvatskih vlasti koje su, u potrazi za topničkim dnevnicima, privele i članove Gotovinina braniteljskog tima.
S obzirom na to da su u akciji zaplijenjena i tri računala puna tajnih podataka i korespondencija branitelja, a koja bi trebala biti nepovrediva, dva su generala, iz prosvjeda i zbog kršenja svojih prava, odlučila ne pojaviti se u sudnici. Za razliku od njih, u sudnici se pojavio Ivan Čermak. Gotovina i Markač ovlastili su svoje branitelje da mogu sudjelovati samo u raspravi o ostvarivanju njihovih zahtjeva.
Sudsko vijeće cijelo je poslijepodne vijećalo o izvanrednoj situaciji. Sudac Alphons Orie saslušao je glavne zahtjeve obrana i rekao: “Bez obzira na to utvrdi li se jesu li zahtjevi Gotovinine obrane utemeljeni ili ne, situacija je vrlo ozbiljna i molim da nitko u to ne sumnja.” Gotovinini branitelji Luka Mišetić i Greg Kehoe zatražili su da sud izda subpoenu glavnom tužitelju Sergeu Brammertzu i glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću te da se pojave u haaškoj sudnici iduće srijede, kada se raspravlja o suradnji RH s Tribunalom.
Obrana, naime, smatra kako je Brammertzov politički pritisak na RH doveo do kršenja prava Gotovine i Markača. Sudsko vijeće smatra da bi bilo proceduralno neprimjereno izdavati naloge te težine bez saslušanja tužiteljstva i predstavnika RH. Stoga će u petak poslijepodne organizirati izvanrednu raspravu. Tužitelj Waespi već je unaprijed rekao da će se Brammertz suprotstaviti ovim zahtjevima.
Vratiti računala
Zahtjeve Gotovinine obrane, međutim, podržavaju Markačevi branitelji Goran Mikuličić i Tom Kuzmanović, kojima klijent brani sudjelovanje, premda nastupaju njegovi svjedoci obrane. O drugom zahtjevu Gotovinine obrane, izdavanju RH naloga o trenutačnom prekidu svake daljnje istrage i progona članova tima obrane Gotovine, kao i o povratku oduzetih računala s haaškim tajnama, sud će također odlučiti u petak.
U tijeku rasprave u sudnici je rečeno da je Marin Ivanović, član tima A. Gotovine, pušten na slobodu nakon 24-satnog zadržavanja. U sklopu potrage za takozvanim topničkim dnevnicima policija je pretražila dvadeset časničkih stanova, kuća i automobila te zaplijenila 10.000 stranica dokumenata, a razgovaralo se sa 25 osoba. Ne zna se jesu li među njima 23 dokumenta na kojima inzistira Brammertz. Kod Rahima Ademija, neslužbeno se doznaje, pronađeno je najviše dokumenata.
Osim velike količine dokumenata, policija je, priopćeno je iz Ravnateljstva policije, pronašla i petnaestak zemljovida vojnog podrijetla klasificiranih oznakom “vojna tajna”, 200 grama eksploziva, dvije ručne bombe, pištolj penkalu te više stotina komada streljiva. Cilj je pronalazak dokumentacije koja nedostaje, ali i druge arhivske građe.
Policija još analizira
Branitelj Luka Mišetić postupanje hrvatske policije naziva skandaloznim te navodi da policija nije smjela Ivanoviću oduzeti računala, budući da sadrže i popis zaštićenih svjedoka. Glasnogovornik Ravnateljstva policije Krunoslav Borovec kaže da će se nakon pregleda dokumentacije ono što nije predmet kaznenog djela vratiti, a što jest priložiti kaznenoj prijavi. – Zar mislite da se za pretrage moglo pregledati 10.000 dokumenata – pita.
emilsali Provjeri ulje u traktoru.....,možda ti opet zatreba...haahahaahaha