Radnik Hrvatskih autocesta koji prijavi korupciju u toj tvrtki dobit će nagradu u iznosu od 10 posto utvrđene štete ako se ona dokaže na sudu, a ukradeni novac vrati HAC-u.
Novost je to u kolektivnom ugovoru Hrvatskih autocesta koji su sindikati potpisali s upravom te državne tvrtke u petak, a kojom se želi potaknuti radnike da prijavljuju malverzacije koje uoče u toj tvrtki, poznatoj po brojnim korupcijskim aferama.
Novo poglavlje
Tako bi, primjerice, za aferu s bojenjem tunela Mala Kapela i Sveti Rok, u kojoj je USKOK utvrdio da su radovi preplaćeni 22 milijuna kuna, ako taj slučaj završi s takvom sudskom presudom, a Skladgradnja vrati tih 22 milijuna kuna Hrvatskim autocestama, radniku koji je prijavio tu malverzaciju pripalo 2,2 milijuna kuna.
Predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata i potpisnik Kolektivnog ugovora za Hrvatske autoceste Mijat Stanić kaže da je ta odredba o nagradi za one koji prijavljuju korupciju dodana u kolektivni ugovor na inicijativu sindikata koji je time želio proširiti frontu ljudi koji će prijavljivati korupciju.
“Time smo motivirali one koji su u doticaju s dokumentacijom da prijavljuju sve sumnjivo na što naiđu jer će od toga imati i osobne koristi”, objašnjava Stanić, dodajući da od uprave Hrvatskih autocesta nije bilo nikakva otpora toj odredbi jer bi se odbijanje tog sindikalnog prijedloga moglo drukčije protumačiti. Stanić ističe da su tom odredbom kolektivnog ugovora otvorili novo poglavlje u borbi protiv korupcije u Hrvatskoj te da bi i u Zakon o borbi protiv korupcije trebalo unijeti odredbu o nagradi za sve građene koji prijavljuju koruptivne radnje.
“To je važno i za podizanje svijesti građana da trebaju prijavljivati nadležnim institucijama kad znaju da je država oštećena”, upozorava Stanić.
Kazna za zloporabu
Dodaje da će nova odredba kolektivnog ugovora o nagradi obeshrabriti one koji su skloni korupciji i malverzacijama jer će svaki njihov suradnik sad biti dodatno motiviran da prijavljuje kriminal koji uoči. No, kako bi se izbjeglo namjerno lažno prijavljivanje koruptivnih radnji i time nepotrebno zatrpavanje poslom Državnog odvjetništva i policije, u kolektivnom ugovoru stoji i da se ta zloporaba smatra teškim kršenjem radnog odnosa.
HAC: Tko prijavi korupciju, na račun mu sjeda 10 posto štete
Novac će se isplatiti završi li prijavljeni slučaj sudskom presudom te ako se HAC-u ukradeni novac vrati
Komentara 46
ja bi prijavio braću Žužul
Super , sad će svi direktori poprijavljivat jedni druge - i dobit JOŠ 10% čistog, opranog novca. 14 dana u remetincu -i vanka, u miru trošit ukradeno...
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
I tu ce se neki obogatit.