Odgovor u veljači

Hoće li se u Italiji moći sklapati istospolni brakovi?

rim
Reuters/PIXSELL
16.01.2013.
u 13:28

Sada je jedna odluka Vrhovnog suda o dodjeli djeteta protumačena kao otvaranje mogućnosti homoseksualnim parovima da posvajaju djecu

Talijanski Vrhovni sud dozvolio je posvajanje djece homoseksualnom paru, bili su naslovi u glasilima nakon što je prije par dana obznanjena jedna odluka vezana za sudsku presudu u gradu Bresci glede davanja u skrb djeteta jednom od rastavljenih roditelja. 

Prošle godine Vrhovni sud odredio je kako homoseksualni parovi trebaju imati ista prava kao i heteroseksualni, pa će novi parlament koji će biti izabran 24. i 25. veljače trebati donijeti zakone u tome smislu.  Dok talijanski lijevi centar najavljuje mogućnost uvođenja zakona kojim bi se omogučilo vjenčavanje istospolnim partnerima, desni centar isključuje tako što, ali najavljuje zakon kojim bi se gotovo izjednačila prava istospolnih parova s onima vjenčanih. Sličan zakon je već predstavljen u dosadašnjem parlamentarnom sazivu, ali se o njemu nije moglo raspravljati zbog raspuštanja parlamenta.

Prvi potpisnik toga zakona je senator Carlo Giovanardi iz Berlusconijeve stranke Narod sloboda (Pdl), inače katolik i veliki protivnik zakona kojim bi se dopustilo sklapanja brakova između istospolnih osoba. Giovanardi je, zapravo, jedan od najžešćih političara koji zastupa stajališta Crkve i to ne samo glede homoseksualnosti, već i umjetne oplodnje itd. U Italiji ne postoji zakon o „civilnoj uniji“, odnosno o registriranom životu u paru, pa će ga novi parlament zasigurno donijeti.

Talijanski zakonik ne štiti drugu osobu u stanu ako par nije vjenčan. Čak i ako u istom stanu nevjenčani godinama žive i vole se muškarac i žena, onaj na koga ne glasi vlasništvo nema nikakva prava, ne naslijeđuje ništa, ne samo stan nego, na primjer, ni mirovinu ni nikakvu nekretninu niti pokretninu od drugog partnera bez obzira što su živjeli zajedno kao u braku, ali bez tog papira prisege. Novi zakon bi trebao jamčiti prava, na primjer, dvojci prijatelja koji žive u istom stanu kao da su vjenčani.

Ako na izborima pobjedi lijevi centar moglo bi se sa zakonom predvidjeti i mogućnost sklapanja brakova između istospolnih osoba. Vrhovni sud je prošle godine obznanio da bez obzira što na osnovu postojećih zakona u Italiji se ne mogu sklapati brakovi između istospolnih osoba, pa ni priznati takav brak skopljen u inozemstvu, ipak „homoseksualni parovi imaju pravo na obiteljski život“, odnosno na „slobodan život u uvjetima koje ima jedan vjenčani par“.

Sada je jedna odluka Vrhovnog suda o dodjeli djeteta protumačena kao otvaranje mogućnosti homoseksualnim parovima da posvajaju djecu. Predsjednica građanskog odjela Vrhovnog suda koja je potpisala presudu, Maria Gabriella Luccioli, morala je objasniti odluku naglasivši kako ona ne znači zeleno svijetlo parovima gay za posvajanje djece. Zašto se to pomislilo? Sud u Bresci je nakon rastave braka između jednog muškarca i jedne žene dao djete na punu skrb majci. Otac je bio pijanac, nasilnik itd., a svoj zahtjev da mu bude dodjeljeno djete opravdavao je time što je bivša žena počela živjeti s drugom ženom.

Muškarac se žalio na presudu u Bresci jer da je dao dijete lezbijskom paru. Vrhovni sud je potvrdio presudu suda u Bresci, ali zato da djete živi s majkom, a ne s nasilnim ocem. Nije se, dakako, raspravljalo o tome s kime živi majka djeteta.

Komentara 3

Avatar commentator
commentator
19:16 16.01.2013.

Što niste javili da prije dva dana je bio veliki prosvijed građanstva protiv takvih "ideja" u Parizu, sa stotinama tisuća ljudi i djece?

Avatar madcap
madcap
22:58 16.01.2013.

Nema tu potrebe ni za kakvom raspravom. Sud je donio odluku i to je to. Finito.

PE
Peti11
09:36 17.01.2013.

Ako može u Španiji zašto ne i u Italiji.Dolazi i kod nas ali treba još vremena.Crkva tu nemože ništa.Da može spriječili bi u Španjolskoj.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije