Za manje od pet mjeseci Hrvatska će postati dijelom velike europske obitelji, kao 28. članica Europske unije. Iako smo se za ulazak opredijelili početkom 2012., da se referendum održava danas, za ulazak u EU bilo bi 54 posto građana, protiv bi bilo 37 posto, a 10 posto je neodlučno.
No, kada bi se sve svelo na jednostavno pitanje "da" ili "ne", za ulazak u EU danas bi bilo 60, a protiv 40 posto Hrvatske, rezultati su istraživanja agencije IPSOS PLUS, koje objavljuje Dnevnik.hr
Eurofili ili građani koji su europski nastrojeni uglavnom su oni s višom ili fakultetskom diplomom, stanovnici gradova, ali i muškarci te stanovnici Zagreba i okolice. Euroskeptici su većinom stanovnici stariji od 60 godina, oni s osnovnom školom, sa sela te građani sjeverne Hrvatske.
A kada će efekti ulaska u EU?
Za samo jedan posto građana efekti ulaska vidljivi su i prije 1. srpnja. U prvoj godini članstva šest posto građana već očekuje neke pozitivne efekte, a u razdoblju od dvije do tri godine 22 posto Hrvatske nada se pozitivnim efektima. U razdoblju od četiri do pet godina 17 posto građana očekuje vidljive pozitivne efekte, a tek nakon pet godina članstva efekte od ulaska u Uniju vidi 17 posto građana. Da neće biti nikakvih efekata od članstva, misli 29 posto građana, a ne zna njih sedam posto.
>>Kakva socijalna prava imaju građani Europske unije
ma to su obicne bagine narucene ankete kojih znademo vec napamet. svi hocemo u eu. josipovic popularan kao obama.mozda i vise. vlada nije dobra ali joj popularnost ne pada.naprotiv. karamarko, ni luk sadio a ni poslao na burzu 100 tisuca,najnepopularniji. a tek kada anketu naruci zorance sa jugokomunisticke tv.smijurija. buduci ste vi postavili svoju anketu vidjet cemo tko je u pravu.