– Ona prava koja imaju Srbi u Hrvatskoj ne bih poželio Hrvatima u Srbiji – kazao je danas u Saboru SDSS-ov zastupnik Milorad Pupovac. A o kakvim se pravima radi? Pripadnici srpske nacionalne manjine imaju zagarantirano pravo izabrati tri svoja zastupnika u Sabor. Tu je i pravo na odgoj i obrazovanje na svom jeziku i pismu na svim razinama obrazovanja, od predškolskog do visokoškolskog.
– Imamo i pravo na služenje svojim jezikom i pismom u privatnoj i javnoj upotrebi, što recimo znači da osobnu iskaznicu možemo imati napisanu i ćiriličnim pismom. Tu je i službena upotreba jezika i pisma na pločama s nazivima ulica i javnih ustanova. Prema Erdutskom sporazumu, postoji i odredba kojom se garantira da će u ministarstvima obrazovanja, kulture, pravosuđa i unutarnjih poslova biti po jedan pripadnik srpske nacionalne manjine na mjestu ne manjem od položaja pomoćnika ministra, a na lokalnoj razini zastupljenost u predstavničkim tijelima mora biti proporcionalna broju pripadnika nacionalne manjine koja živi na tom području. Tamo gdje živi najmanje 15% Srba to mora biti donačelnik ili dogradonačelnik... Prema istom principu omogućeno je sudjelovanje i u upravnim te pravosudnim tijelima. No, neka od ovih prava ne mogu se ostvariti – kaže nam potpredsjednik SDSS-a Dragan Crnogorac.
Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista ili u našem e-izdanju.
U današnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Braniteljske udruge stale uz Plenkovića
>>Pobuna ugostitelja: Žele nam zabraniti pušenje i na terasama
>>“Jezivi klaunovi” koji zaskaču i plaše građane viđeni u Osijeku, Zagrebu, Slunju, Bjelovaru...
>>Najavangardniji hrvatski maneken nosi revije i u svojoj četrdeset osmoj godini života
Ja mu vjerujem, jer takva prava i sve dobro, što ima srpska manjina ovdje, ne želi Hrvatima bilo gdje se nalazili. Ne može poželjeti da Hrvati u Srbiji kreiraju državnu politiku Srbije.