Nakon što su raspoređene i velikim dijelom vraćene zgrade diplomatsko-konzularnih predstavništava bivše Jugoslavije u zemljama OECD-a, na red je došla raspodjela objekata u ostalim regijama prema kojoj Hrvatska dobiva sedam objekata.
Dijele se troškovi
U regiji Latinske Amerike i Kariba, od šest objekata, Hrvatskoj je pripao generalni konzulat u Santiago de Chileu u Čileu. U regiji sjeverne Afrike, od pet objekata, Hrvatska dobiva veleposlanstvo u Tunisu, dok je veleposlanstvo bivše SFRJ u Alžiru raspodijeljeno u jednakim dijelovima Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Što će biti s njim te hoće li se prodavati, ovisi o bilateralnom dogovoru. U posljednjoj regiji – južnoj Africi i Sahari – od ukupno 12 objekata, Hrvatska dobiva rezidenciju u Nairobiju u Keniji, veleposlanstvo i rezidencija u Kartumu u Sudanu te rezidenciju bivše SFRJ na Madagaskaru, dogovoreno je na sjednici Zajedničkog odbora za sukcesiju diplomatsko-konzularne imovine bivše SFRJ u ponedjeljak u Zagrebu, kao i to da se usvajaju zapisnici ekspertne grupe za sukcesiju kulturnih dobara bivše SFRJ, uz opasku da je u tijeku i stvarna primopredaja kulturnih dobara.
Također je usuglašeno da se za zgradu veleposlanstva u Bonnu u Njemačkoj nastavi s postupkom zajedničke prodaje. Prema informacijama, vrijednost je zgrade oko dva milijuna eura. Troškovi odvjetničkih i agencijskih usluga, kao i postignuta kupoprodajna cijena, dijelit će se razmjerno utvrđenim omjerima za svaku državu sljednicu.
Unajmljuju se prostori
Dosad je u regiji OECD-a, od 44 objekata, Hrvatskoj pripalo veleposlanstvo u Beču, Haagu i Lisabonu, rezidencije u Helsinkiju, Madridu, Stockholmu i Oslu, zgrada generalnog konzulata u Torontu te dva stana u Trstu. Zanimljivo, trenutačno na svim spomenutim lokacijama – osim u Lisabonu – Hrvatska unajmljuje prostore za predstavništva iste funkcije kao ona koja bi trebala biti vraćena, osim u Lisabonu, dok u Torontu nema konzulata, smješten je u Mississaugi.
..uskoro cé Linic´imati jahtu ala-Abramovic´...\"od viska ne boli glava\"..-:))