Još više Zagrepčana nego 2003. povjerenje dalo socijaldemokratima

I. izborna jedinica: Zagreb opet glasovao za SDP, poraz desnice

VL
Autor
Vojislav Mazzocco
26.11.2007.
u 01:25

Površinom najmanja, I. izborna jedinica, u kojoj su se sučelili HDZ-ova ministrica Jadranka Kosor i SDP-ov predsjednik Zoran Milanović, odlučila je kao i prije četiri godine – u SDP-ovu korist. Na ovim izborima još je više Zagrepčana nego prije četiri godine svoje povjerenje dalo socijaldemokratima.

Argument Bandiću
Po svemu sudeći, zagrebački gradonačelnik, iako nije bio kandidat u I. izbornoj jedinici, uspio je održati obećanje i dovesti socijaldemokrate do još jedne pobjede u Zagrebu. Bez obzira na konačne izborne rezultate to će mu svakako biti vrijedan argument u unutarstranačkim izborima koji će zasigurno slijediti na konvenciji stranke.

Na izborima 2003. godine SDP je u Zagrebu osvojio 29,63 posto glasova ili prevedeno u mandate šest zastupničkih mjesta. HDZ je s druge strane osvojio 25,93 posto glasova, što mu je osiguralo pet mandata. Osim njih iz prve izborne jedinice još su u Sabor ušli HNS s dva mandata i HSP u koaliciji sa Zagorskom demokratskom strankom s jednim mandatom.

Prema prvim neslužbenim rezultatima stranke desnice vrlo su loše prošle pred Zagrepčanima – samo se HDZ uspio plasirati u Sabor, ali rezultatom boljim nego prije četiri godine – osvojio je 30,53 posto glasova.

Uspjela pisma HNS-a
Daleko je ispred njega SDP s čak 42,69 posto glasova – premoćna pobjeda koja mu jamči sedam ili osam mandata u Saboru. Treća po snazi stranka u I. izbornoj jedinici jest HNS, koji je uvijek uživao potporu Zagrepčana.

Vjerojatno mu je pomoglo to što je nekoliko dana prije izbora Radimir Čačić, iako nije kandidat u I. izbornoj jedinici, slao pisma građanima moleći ih da glasuju za predsjednicu stranke Vesnu Pusić. Četvrta stranka koja je osvojila povjerenje glasača, jest Hrvatska stranka umirovljenika, koja je na prošlim izborima osvojila samo 4,42 posto glasova i nije uspjela osvojiti ni jedan saborski mandat.

Ove godine, pak, glasači su joj dali 5,07 posto glasova, što joj, makar prema neslužbenim rezultatima, jamči ulazak u Sabor. No, i to se zbog metode preračunavanja glasova u mandate do objave službenih rezultata može promijeniti.

Među sigurne gubitnike izbora može se uvrstiti Tatjana Holjevac, koja je kao nestranačka kandidatkinja predvodila listu HSS-a i HSLS-a.

Gubitnica T. Holjevac
U dvije godine, koliko je sudjelovala u gradskoj vlasti, uspjela je istopiti potporu glasača i zasigurno neće ući u Sabor. Gubitnici su i pravaši, koji nisu uspjeli prijeći prag, čemu je vjerojatno pridonio i rasap njihove gradske organizacije, koju su samo mjesec i pol prije izbora napustili Miroslav Rožić i Tonči Tadić.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije