Nije ovo slučaj za sud nego za USKOK, tu je i banka upetljana – kazala nam je vidno uzrujana Elvira Keškić, jedna od vlasnica stanova u zgradi na riječkom Gornjem Zametu, u kojoj se čak 18 obitelji našlo u izrazito teškoj situaciji.
Isključili joj i struju
Nakon što su kupili stanove od investitora Tinj Cro Plusa, tvrtke koja Erste banci nije vratila kredit kojim je financirala gradnju, banka im je aktivirala hipoteku na svih 18 stanova. Oni su, dok je zgrada još bila u gradnji, stanove platili Tinj Cro Plusu, a potom se ova tvrtka, kako bi i dovršila započeto, kreditno zadužila u Erste banci. Kao sredstvo osiguranja za naplatu potraživanja prema ovoj tvrtki, banka je upisala hipoteke na tuđu imovinu, dakle na cijelu zgradu, iako su vlasnici stanova ispunili obaveze prema investitoru.
– Stan sam isplatila u gotovini, 65.000 eura, a vlasnik tvrtke Ante Vrkić, inače bivši policajac, i njegov sin Marijan stalno su nam lagali, nešto petljali. Prodala bih stan, ali sada ne mogu, moj se život pretvorio u pakao, bez posla sam, isključili su mi struju, nemam je od čega platiti, a još ću i na cesti završiti.
"Kako kažu, tako jest"
Prema ugovoru stan sam platila, a zapravo ništa nisam kupila. Gdje je završio novac koji su od nas dobili – pita se E. Keškić. Svi su stanari na neki način stradali, mnogi su oboljeli, dodala je. U razgovoru s mladom obitelji s dvoje djece, koja želi ostati anonimna, doznali smo da Tinj Cro Plusu ovo nije jedini grijeh. Počeli su graditi zgradu i na Banderovu u Rijeci. Obitelj Vrkić, kazali su nam, pritisnula je i hipoteka Imex banke.
– Mi smo barem pod krovom, i tamo su ljudima uzeli novac, a podigli su samo zidove. Većini vlasnika stanova u našoj zgradi ovo je druga nekretnina, ne i nama. Prodali smo manji stan kako bismo kupili ovaj veći za 112.500 eura. I taj prvi stan kupili smo od Tinj Cro Plusa jer je bio najpovoljniji na tržištu. Nismo ni sanjali da ćemo ovo doživjeti. Uselili smo se tek 2008. godine, iako nam je rečeno da će biti gotov u veljači 2006. Ovrha na stan iznosi 1,100.000 eura, a tu su i kamate, nemoguće je to kontrolirati – potužili su se. Vrkići nevoljko komentiraju cijelu situaciju. Kako stanari kažu, tako jest, kazao je rezignirano Marijan Vrkić. Odgovornost prebacuju na banku koja ih je, kažu, pristala kreditirati. Tražili su kredit od 14 milijuna kuna, a dobili 9 milijuna. Iznos je umanjen za PDV.
Gospođa se jada na postupak AV-a \"poduzetnika\" a takovih ima puna Hrvatska i u njihoovim je rukama uglavnom hrvatski kapital i pod zaštitom su korumpiranog pravosuđa.