Tko, zašto i kako je oteo Antu Jelavića, bivšeg hrvatskoga člana Predsjedništva BiH, pitanja su na koja bi mogla odgovoriti kriminalistička obrada. Naime, kako se neslužbeno može čuti, u tijeku je kriminalistička obrada nad više osoba, koje su dovedene na obavijesne razgovore u središte zagrebačke kriminalističke policije.
Motiv – dug?
Isto tako, policija je potvrdila, za sada su dvije osobe uhićene, a kao mogući motiv otmice spominje se Jelavićev novčani dug nekim kriminalnim skupinama. Kako se doznaje, uhićeni su pripadnici nekadašnje Kažnjeničke bojne Mladena Naletilića Tute, Vlado Ćorić i Marijo Miličević, a koliko će osoba do kraja biti obuhvaćeno obradom, za sada je nepoznanica.
U intervjuu HTV-u detaljno opisao otmicu
Policija pak danas slučaj Jelavić nije htjela komentirati a sve što su priopćili je da se Jelavić 9. travnja oko 22 sata pojavio u zagrebačkoj policiji, nakon čega je s njim obavljen obavijesni razgovor. Tijekom tog razgovora policija je, kao što je praksa u takvim situacijama, pokušavala utvrditi sve okolnosti njegova nestanka. On im je kazao da ga je više počinitelja otelo 8. travnja te ga uz uporabu sile odvelo negdje na područje BiH. Dan kasnije Jelavić je, kako je kazao policajcima, uspio iskoristiti nepažnju počinitelja te je pobjegao.
Nakon što je pušten iz policije, novinarima koji su ga čekali pred njegovim stanom u Miramarskoj u Zagrebu kazao je: “Uspio sam pobjeći. Valjda zbog njihove nesmotrenosti, pustili su me sat vremena samog.” Objasnio je da su ga držali negdje na području Rame, te da otmičari, a vjerojatno i nalogodavac, pripadaju “jednom dijelu zagrebačkoga kriminalnog miljea”.
No u toj priči nejasno je kako je Jelavić iz Rame došao u Hrvatsku. Za njim je zbog slučaja Hercegovačka banka raspisana međunarodna tjeralica, što znači da bi u slučaju legalnog prijelaza bh. granice on trebao biti uhićen. U Hrvatskoj ga pak štiti činjenica da uz bh. ima i hrvatsko državljanstvo, te kao hrvatski građanin ne može biti izručen drugoj državi.
Nadalje, budući da je, po onom što je za sada poznato, Jelavić otet 8. travnja oko 13 sati na zagrebačkoj tržnici Utrine, te da su mu u vozilu ostali svi dokumenti, to bi značilo da se kretao bez dokumenata, čime bi mu prijelaz granice dodatno bio otežan. Ako je pak granicu prešao ilegalno, onda bi s druge strane bilo logično da ga zbog toga prijavi hrvatska policija.
Hodao, vozio se...
Nejasno je i kako se Jelavić dokopao hrvatske granice, jer se čini nemoguće da je od Rame do Imotskog ili Sinja, gdje su najbliži prijelazi – hodao. Osim toga, informacije da je pušten pojavile su se u četvrtak oko 18 sati, a već u 22 je bio u Zagrebu, što se, ako je bio negdje u okolici Rame, također čini nelogičnim. Po nekim špekulacijama pak otmičari su ga dovezli do granice i pustili, što je također nelogično ako se zna da je za njega tražena otkupnina od milijun eura, koja nije plaćena. Ako su ga pak vozili, onda ih je valjda vidio te onda ne stoji njegova priča da je – pobjegao. U svakom slučaju, u cijeloj priči previše je nelogičnosti i otvorenih pitanja.
Jelavić: Pobjegao sam otmičarima
Rekonstrukcija Jelavićeve srijede
Od raspisane tjeralice štitilo ga hrvatsko državljanstvo
Provalio kroz troja zaključana vrata
Jelavić je za HTV opisao dan svojeg zatočeništva i bijega. Rekao je da je jednoga od otmičara prepoznao te da mu je čovjek priznao da nevoljko sudjeluje u otmici. Riječ je o nekome tko je počinio nekoliko ubojstava i zbog toga je morao 'odraditi' Jelavićevu otmicu. Ipak, otmičar je Jelavića uvjeravao da mu se ništa neće dogoditi.
Svoj bijeg Jelavić je opisao kao splet sretnih okolnosti. Kad je bio ostavljen sam u kući, vezan lisicama, probio se kroz troja zaključana vrata, zatražio pomoć kod susjeda i dozvao pomoć. Kasnije je sam prešao granicu prema Hrvatskoj i vratio se u Zagreb.