HRVATSKI SABOR

Kajin: Treba nam 15 godina da dostignemo Sloveniju

05.12.2001.
u 00:00

* Traženje da Hrvatska što prije sklopi bilateralne sporazume sa zemljama regije HDZ smatra opasnošću od balkanske integracije

ZAGREB - Kad Sabor ovoga tjedna ratificira Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Hrvatske i Europske unije, o kojem je raspravljao jučer, počet će i službeni put Zagreba prema Bruxellesu. Proces će trajati najmanje šest godina, kazao je ministar za europske integracije Neven Mimica. Ministar je objasnio da za ratifikaciju tog sporazuma nije potrebna dvotrećinska većina jer se državni suverenitet još ne prenosi na nadnacionalni savez. No, u trenutku kad Hrvatska bude pred primanjem u punopravno članstvo u EU, za odluku će trebati dvotrećinska potpora parlamenta, obvezni referendum te izmjene Ustava RH.

Iako je jučer u parlamentu bio najvažniji sporazum od oslobođenja zemlje "95., sabornica je ujutro bila ispražnjena. Popunjenije su, kao i obično, bile samo klupe u kojima sjede SDP-ovi i HDZ-ovi zastupnici, a problem s kvorumom pokazao se kobnim za pokušaj šefa parlamenta Zlatka Tomčića da se zajedno raspravlja o tome sporazumu i o još dva prateća. Kad su HDZ i HSP shvatili da koalicija nema dovoljno svojih zastupnika u dvorani, izašli su i nije bilo moguće sjediniti točke.

Oporba rezervirana

Dok su koalicijski klubovi jednodušno podržali Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, oporba je bila rezervirana ili suprotstavljena. HDZ i HSP najavili su da će glasovati protiv Sporazuma jer ne jamči Hrvatskoj ni punopravno članstvo, ni to da neće na kraju završiti u zapadnobalkanskoj zajednici. DC kaže da Sporazum treba podržati, ali - dvotrećinskom većinom.

Damir Kajin ističe u ime IDS-a da je međunarodna zajednica pogriješila kad je zaustavila pridruživanje Hrvatske EU nakon "Oluje" jer je time kaznila narod, a ne elitu. Riječ je bila o oslobodilačkoj akciji bez koje ne bi bilo mirne reintegracije Podunavlja. Pred Hrvatskom je, kaže Kajin, imperativ da joj bruto društveni proizvod dođe na razinu od 66 posto onoga u EU jer je to uvjet za punopravno članstvo. Dok Slovenija ima 70 posto, Hrvatska je na 20 posto europskoga BDP-a, što znači da će nam možda biti potrebno i petnaestak godina da dostignemo Sloveniju, zaključuje Kajin. Vesna Škare-Ožbolt u ime DC-a kaže da će taj sporazum zacrtati budućnost RH u sljedećih 30 godina, da do kraja 2006. godine treba provesti 338 reformskih mjera, a ni to ne jamči ulazak u punopravno članstvo. No, ostaju političke nedoumice, kaže V. Škare-Ožbolt, što znači obveza regionalne suradnje i može li RH, primjerice, biti prisiljena na uvođenje zajedničkog PDV-a sa zemljama regije ili na usklađivanje svog državnog proračuna s njima.

Marin Jurjević u ime SDP-a iznio je nadu svoje stranke da će hrvatsko društvo za šest godina biti spremno za integriranje u EU.

Prilika za liderstvo

Klub HSP-a i HKDU i dalje traži da se već u ovoj fazi provede referendum. Prema njihovim procjenama, Sporazum o stabilizaciji neće pridonijeti rastu BDP-a i standarda. Ističući da je integriranje u EU bilo zapisano i u prvim programskim dokumentima HDZ-a iz 1989., Vladimir Šeks podsjeća na to da je RH bila nepravedno kažnjena jer je oslobodila vlastiti teritorij, te da su nakon toga uslijedili pritisci za regionalni pristup. Individualni pristup koji Hrvatska zagovara ustuknuo je pred potrebom EU da se stabilizira potencijalno krizno žarište na Balkanu. Uvjetovanje Hrvatskoj da što prije sklopi bilateralne sporazume sa zemljama regije HDZ smatra opasnošću da tipskim ugovorima koji će biti ponuđeni svim zemljama Hrvatska ipak završi u balkanskoj integraciji.

Vesna Pusić kazala je u ime HNS-a, SBHS-a i PGS-a da je istina da Sporazum ne jamči punopravno članstvo, ali da će njegova primjena značiti uvođenje europskih standarda. Hrvatskoj se pruža prilika da postane lider i ključni stabilizator regije, kazala je V. Pusić.

Tibor Santo (Klub LS-a) rekao je kako nije pitanje hoće li Hrvatska biti članica EU-a, nego koliko brzo.

- Bio bih vrlo ironičan kada bih rekao da je ovaj sporazum ostvarenje povijesne misije prvog hrvatskog predsjednika. On bi mnogo dao za ovaj sporazum da ga je mogao potpisati, ali nije zbog mnogobrojnih okolnosti. No to je tema za drugu priliku - rekao je Zlatko Canjuga. Mladen Godek (HSLS) rekao je kako je on austrougarski nostalgičar.

U završnoj riječi ministar Mimica rekao je kako je istina da u sporazumu nema jamstva za ulazak Hrvatske u EU, no da nismo prihvatili sporazum, ostali bismo na zapadnom Balkanu i za dugo si vremena zatvorili ulaz u EU.

Sabor je jučer raspravio i konačni prijedlog zakona o potvrđivanju privremenog sporazuma o trgovinskim pitanjima između RH i EU-a, te konačni prijedlog zakona o provedbi jučer raspravljenih sporazuma.

Izvještavali D. Đuretek, B. Kovač, M. Šarić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije