Online prevaranti postaju sve vičniji u tome da iz korisnika društvenih mreža na bilo koji način izvuku novac, a u posljednje vrijeme na meti su korisnici WhatsAppa koji je u suradnji s državnim i saveznim policijskim agencijama za sprječavanje kriminala pokrenuo je kampanju podizanja svijesti. Tako je, primjerice, njemačka policija objavila nekoliko savjeta za zaštitu WhatsApp računa, a oni se, u pravilu, mogu primijeniti u bilo kojoj zemlji.
Prema naputcima njemačke policije, prenosi Fenix, prijevara uvijek funkcionira tako da početna poruka (očigledno strojno generirana) ide korisniku i navodi kako navodni rođak ima novi broj mobitela. Kada kontaktirane osobe stupe u kontakt, pojavit će se nova poruka u kojoj se traži novac. Obično se radi o iznosima između 1500 i 3000 eura. Ako vam (navodno) povezana osoba piše i kaže da ima novi broj, svakako to provjerite tako da osobu nazovete na broj koji vam je poznat ili zatražite glasovnu poruku. Ovako možete brzo saznati radi li se o prijevari ili ne.
Prevarante je moguće provjeriti i ako netko od vaših kontakata pošalje neobičan zahtjev ili zatraži glasovnu poruku. Nazovite osobu na stari broj kako biste potvrdili njezin identitet i provjerili radi li se o prijevari Ovo je jedini način na koji možete biti sigurni da nijedan stranac ne koristi vaš račun na nepropisan način.
Savjete protiv prijevare njemačka je policij ponudila i za messenger usluge.Navode kako nikada ne treba otkrivati svoj kontrolni kod računa (šesteroznamenkasti registracijski kod koji ste primili SMS-om). Postavite osobni PIN za svoj račun, također poznat kao potvrda u dva koraka. Usto, zaštitite svoju profilnu sliku, tako da je mogu vidjeti samo vaši kontakti. Ako vas navodni kontakti zatraže uslugu koja se čini sumnjivom, potvrdite njihov identitet traženjem glasovne poruke ili jednostavnim pozivom.
VIDEO Tomašević otkrio velike novosti oko Kranjčevićeve, evo kada će Dinamo i vatreni ondje zaigrati
Ne treba mi aplikacija koja postaje dominantna i glavna nad OS-om mobitela.