BRODOGRADNJA Čudna ste mi vi raja, kavu pijete na eks!

Lani je brodove pomoglo raditi 266 zavarivača iz drugih zemalja te 92 brodomontera

23.03.2009.
u 15:54

– Čudna ste vi raja, kavu pijete na eks i stalno žurite - opisao je Istrane Kemal iz malog mjesta pokraj Tuzle. Radi na gradilištima i još nema papira. Tek mu je 19 godina, a živi u sobi s još četiri sunarodnjaka. - Posla ima, ali se strefi da ti gazda i ne plati, a ne možeš mu ništa kad nisi prijavljen - žali se Kemal. Iz Fojnice je u Pulu došao raditi 30-godišnji Mateo.

- Ovdje sam pola godine, po struci sam tokar. Najprije je došao moj brat pa me “povuk’o“. Dobro je jer su me odmah prijavili pa imam papire. Ne zaradi se loše, ali skupo je plaćati stan. Ipak u Bosni je život jeftiniji. Ostao bih u Istri duže da zaradim što više. Možda se i oženim, nikad se ne zna. Nije baš da mi se previše sviđa Istra, jer ovdje susjed susjedu slabo pomaže - kaže Mateo.

U Bosni sam ja bogataš
Zoran Barešić je u Istri već 16 godina. Došao je s obitelji jer je otac, iz Kiseljaka, krenuo trbuhom za kruhom. Barešić, kojem je 30 godina, radi kao vozač kamiona na gradilištima i ima prilike družiti se sa svojim sunarodnjacima.

- U Kiseljaku je približno 26.000 stanovnika, a barem 10.000 stanovnika radi u inozemstvu. Između Istre i Slovenije radije biraju rad u Istri jer se bolje plaća. Građevinac u Istri zaradi približno 500 eura, a Slovenac plaća barem 100 eura manje. Istrani rade i štede pa imaju, a Bosanac što zaradi, to i potroši - priča Zoran Barešić, kojeg smo sreli dan prije puta za Kiseljak.

- Kad dođem iz Istre, gledaju me kao bogataša. Vratit ću se u Bosnu živjeti, čim ovdje zaradim mirovinu. Tamo su mirovine oko 1000 kuna, a budem li imao 2500 kuna, bit ću bogat čovjek - priča. - Sad je i u Istri za nas građevince počela kriza. Dosta je rada na crno, pa privatnici koji zapošljavaju legalno ne mogu zaraditi. Ljudi iz Bosne traže posao bilo gdje da bi sagradili krov nad glavom a mnogi se žele oženiti, pa da imaju novca. Ne možeš im zamjeriti. I vaši, čijem, idu u Italiju pa rade na crno. Vremena su takva - zaključuje Zoran Barešić.

Istočna Europa u škveru
Istra je, kada je posao posrijedi, očito, za neke Eldorado. Prema podacima Policijske uprave, prošle je godine u Istri izdano 944 radnih dozvola. Od toga je 751 radna dozvola bila za građane Bosne i Hercegovine. Najviše je radnih dozvola u Puli (571), gdje je radilo čak 428 radnika iz Bosne i Hercegovine. Radnici iz susjedne države zapošljavaju se u brodogradnji, pa je svoju plaću ovdje zarađivalo 187 zavarivača iz Bosne i Hercegovine i 92 brodomontera iz susjedstva.

Za rad u građevinarstvu se ovdje bilo prijavilo iz Bosne i Hercegovine 112 zidara, 59 tesara i 20 armirača. U tri mjeseca ove godine izdano je 156 radnih dozvola po zanimanjima za strance, od kojih 124 za radnike iz Bosne i Hercegovine.

Do kraja godine dozvola će biti znatno više. Prošle je godine u pulskoj brodogradnji radila mala Istočna Europa, bilo je i 33 radnika iz Bugarske te čak 51 radnik iz Slovačke. Prošle je godine zatečeno i 217 stranaca koji su radili bez potrebnih odobrenja. Bruno Bulić iz Sindikata Istre i Kvarnera kaže da strani radnici nisu nikako organizirani i zaštićeni, pa ih često poslodavci i ucjenjuju.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije