- Ulaskom Hrvatske u EU, naša granica postala je točka ulaska na veliko europsko tržište. To predstavlja novi izazov u kontroli prekograničnog prometa i trgovine divljim vrstama. Godišnja vrijednost ilegalne trgovine zaštićenim vrstama na svjetskoj razini procjenjuje se na nevjerojatnih 10 milijardi dolara i na četvrtom je mjestu po vrijednosti, odmah iza trgovine narkoticima, oružjem i ljudima, što najbolje govori koliko je važna učinkovita kontrola - kazao je ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović na današnjoj konferenciji za medije na temu prekograničnog prometa i trgovine divljim vrstama u Zračnoj luci Zagreb.
S ciljem edukacije o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i Zračna luka Zagreb na Plesu su, naime, postavili CITES izlog koji će putnicima skretati pozornost na predmete od pojedinih rijetkih i ugroženih divljih vrsta navedenih na CITES listi, kao što su mrežasti piton, kopnena kornjača čančara i azijska kobra, ali i strogo zaštićene zavičajne vrste koje nisu pod zaštitom Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES), a ugrožene su korištenjem, kao što je plemenita periska.
Iako bi se reklo da su građani sa sve dostupnijim informacijama osvješteniji po tom pitanju, sve je izraženiji interes kupaca i kolekcionara za posjedovanjem egzotičnih kućnih ljubimaca i rijetkih biljaka i u Hrvatskoj. Što je životinja rjeđa, njezina je cijena na ilegalnom tržištu veća te se životinje najčešće krijumčare na skrivenim mjestima u prijevoznim sredstvima, prtljazi ili osobnoj garderobi te pri takvom neadekvatnom transportu često ugibaju. Vrijednost zaplijenjenih primjeraka zaštićenih biljaka i životinja, njihovih dijelova i derivata u posljednjih nekoliko godina u stalnom je porastu pa je tako prošle godine vrijednost zaplijene od strane Inspekcije zaštite prirode u Hrvatskoj iznosila 560.000 kuna. Ove godine, kao i proteklih nekoliko, najviše je bilo slučajeva zapljene zaštićenih vrsta ptica i kopnenih kornjača.
Ulaskom u Europsku uniju i otvaranjem velikog tržišta očekuje se porast prometa zavičajnim vrstama gljiva, ljekovitog i začinskog bilja sakupljenim u prirodi, kao i puževa za prehranu, ali i svih zavičajnih i stranih vrsta koje se uzgajaju u Hrvatskoj, čulo se danas.
Kako sve to izgleda, u Zračnoj je luci demonstrirano na primjerima četiriju lažnih putnica s crnim ručnim torbicama od pitonove kože Gianfranco Ferre, tenisicama od pitonove kože Pedro Morales, novčanikom od lažne slonove kože i bodlje dikobraza u kosi. Našli su se tu i preparirana glava američkog aligatora, četiri morska konjica, muška torbica od kobrine kože, torbica od kože varana, remen od kože indijske kobre naočarke, te dio kože i dlake majmuna kao ekstenzija u kosi.
Međunarodna trgovina danas ugrožava gotovo 35.000 vrsta divljih životinja i biljaka, koje su zbog toga stavljene pod zaštitu CITES-a. Cilj CITES-a je sprječavanje nekontrolirane međunarodne trgovine i komercijalnog iskorištavanja ugroženih vrsta. Trenutno je 926 vrsta navedenih na CITES listi do te mjere ugroženo da im prijeti izumiranje pa je trgovina tim vrstama zabranjena. Za ostale vrste s CITES liste trgovina se regulira sustavom dozvola kako bi se osiguralo da bude legalna, održiva i da se može nadzirati.
Hrvatska je stranka CITES-a od 2000. godine. Članstvom u Europskoj uniji preuzela je i sve odredbe EU propisa kojima se regulira trgovina divljim vrstama, a koji su u određenoj mjeri stroži od odredbi CITES konvencije. U Hrvatskoj je trgovina divljim vrstama regulirana Zakonom o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama, koji je izglasan u srpnju 2013. godine, a jedan od njegovih ciljeva je osigurati učinkovitu primjenu i provedbu niza uredbi Europske unije kojima se regulira prekogranični promet i trgovina divljim vrstama. Zakonom se propisuje i postupanje sa strogo zaštićenim zavičajnim divljim vrstama.
>> 'Cilj je spojiti visoke standarde s poticajnom investicijskom klimom'