Hrvatski liječnički sindikat, Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko stomatološko društvo, Hrvatska liječnička komora i Hrvatska stomatološka komora pipremaju štrajk liječnika, i to jednodnevni štrajk upozorenja. Proteklih se mjeseci o tome potiho pričalo u zdravstevnim krugovima, pa je navodno čak već utvrđen i datum štrajka liječnika. U zdravstvenim krugovima kola i pismo koje je Glavni odbor Liječničkoga sindikata uputio liječnicima u zdravstvene ustanove. Spominjao se čak i datum obustave rada - 21. lipnja.
Predsjednik Liječničkoga sindikata dr. Ivica Babić potvrdio nam je informaciju da se o mogućnosti štrajka razgovara, ali nije potvrdio i datum njegova održavanja.
- Prije nego štrajkaški odbor iziđe u javnost s konkretnijim podacima o tome, kao i o datumu održavanja eventualnoga štrajka, želimo o svojim zahtjevima upoznati ministra zdravstva dr. Andru Vlahušića. To ćemo učiniti u ponedjeljak ili u utorak. Zatim, planiramo i konferenciju za tisak jer o našim problemima želimo uspostaviti dijalog s javnošću. Dakle, prije svega, iskoristit ćemo svu demokratsku proceduru što nam je na raspolaganju - istakao je dr. Babić.
Proteklih su godina u više navrata štrajkale medicinske sestre zbog malih ili smanjenih plaća, a tada im je većina liječnika izražavala potporu. No, prema svemu sudeći, ako razgovori u Ministarstvu zdravstva ne krenu valjanim tijekom, u Hrvatskoj bi se mogao prvi put dogoditi štrajk liječnika.
Koji su zahtjevi liječnika? Štrajkaški odbor definirao je više zahtjeva koje će podastrijeti Ministru zdravstva. Liječnici traže primjerene plaće, zatim za primarnu zdravstvenu zaštitu primjerene glavarine. Traže također da se poštuju sva stečena prava. Napokon, traže potpisivanje strukovnog kolektivnog ugovora u kojem, uza Zakon o lječnicma, treba, smatra Liječnički sindikat, precizirati prava i obveze liječnika.
Ukratko, ako se ne udovolji njihovim zahtjevima, dvanaestak tisuća liječnika u Hrvatskoj štrajkom će tražiti, kako piše u njihovu pismu, zaštitu dostojanstva poziva i struke.
Ako je prema rang-listi koju je načinila Svjetska zdravstvena organizacija, među 191 zemljom, po uspješnosti zdravstveng sustava, Hrvatska na 38. mjestu, uz broj liječnika koji je među najnižima u Europi u odnosu na broj stanovnika, onda su, rekao je dr. Ivica Babić, i liječnici valjda za to dijelom zaslužni.
Iz pisma koje je Sindikat uputio liječnicima izdvajamo neke dijelove. Vlada je povećala vrijednost koeficijenata za plaće bolničara, medicinskih sestara i zaposlenika više školske spreme, zaposlenicima srednje i više spreme priznala je položajne dodatke uz uvjete rada, ali nije prihvatila prijedlog HLS-a za korekciju koeficijenata liječnicima i specijalistima. Nezadovoljni su, među ostalim, smanjivanjem i ograničavanjem godišnjih odmora na 25 radnih dana, uskraćivanjem plaćenih dana za obvezno usavršavanje, niskim osnovnim plaćama za redovito radno vrijeme.
O datumu održavanja štrajka i ostalim provedbenim detaljima svaki liječnik bit će osobno informiran pismom koje će dobiti na kućnu adresu, piše u pismu koje je potpisao predsjednik HLS-a i koordinator kolegija liječničkih udruga dr. Ivica Babić.
Plaća liječnika početnika za redovito radno vrijeme, bez prireza i poreza, iznosi oko 4400 kuna. Osnovna plaća specijalista sa 11 godina staža iznosi neto oko 5800 kuna, a osnovna liječnikova plaća sa 25 godina staža oko 6700 kuna.
Diana Glavina