KRIZA U ZDRAVSTVU

Liječnici rade, štrajk još traje

15.02.2003.
u 00:00

Jučer primljeni svi pacijenti, idućih dana pojačan rad za zbrinjavanje i prije odbijenih

Nakon trideset dana štrajka liječnika, jučer je u svim hrvatskim bolnicama bio normalan radni dan. Primali su se i obrađivali svi pacijenti. Liječnici koji su mjesec dana proveli u štrajaku i bavili se samo hitnim slučajevima, prihvatili su jučerašanju odluku Vlade o radnoj obvezi koju je ministar zdravstva Andro Vlahušić poslao svim ravnateljima zdravstvenih ustanova, a ravnatelji proslijedili voditeljima bolničkih odjela. Povjerenici Liječničkog sindikata u bolnicama također su prihvatili odluku Vlade.

- Legalisti smo i poštujemo odluku o radnoj obvezi. Ali, štrajk ide dalje, štrajk nije prekinut, radi se po radnoj obvezi - rekao je predsjednik Sindikata dr. Ivica Babić. - A po mišljenju odvjetnika upitna je pravna utemeljenost te odluke i u pravnom postupku nastojat ćemo je osporiti. Za nastavak pregovora očekuje službeni poziv ministra, a nakon konzulatcije s kolegama vidjet će hoće li pristati na javnosti otvorene pregovore. Na neke najave da će liječnici biti u tihom štrajku, da će raditi usporeno, dr. Babić kaže kako liječnici znaju kako treba savjesno raditi.

U KB Dubravi u Zagrebu posao se jučer odvijao normalno. Nije odbijen ni jedan pacijent, kaže dr. Marko Banić, pomoćnik ravnatelja. Dodaje da će se sljedećih dana rad pojačati da bi se što prije zbrinuli svi ranije odbijeni pacijentikoji su dobili nove termine. Prema riječima ravantelja KB-a Merkur dr. Mirana Martinca, liječnici su i toj bolnici prionuli redovnom poslu i svi su, istaknuo je, na neki način s olakšanjem prihvatili povratak poslu i vjeruju da će spor zbog kojeg su krenuli u štrajk biti u novim pregovorima riješen.

U KB-u Osijek također se radi normalno. Predsjednica bolničkog štrajkaškog odbora dr. Leticija Drndić Antolić prenijela je svim liječnicima da se moraju odraditi sve operacije, dijagnostika i pregledi. U splitkom kliničkom bolničkom centru skinuti su svi natpisi o štrajku kao i oni o prijamu samo hitnih pacijenata. U riječkom medicinskom centru posao teče normalno, a liječnici i dalje nose bedž "u štrajku".

Na savjetovanju o reformi zdravstva, održanom jučer u Rijeci, ministar Vlahušić istako je da je Vlada morala uvesti radnu obvezu jer je građanima Ustavom zajamčeno pravo na zdravstvenu zaštitu. Uz to, rekao je, sustav je previše okrenut sebi, a nužno je da u središtu bude pacijent. Potpredsjednik Vlade dr. Ante Simonić založio se za stvaranje opće nacionalne koncepcije zdravstvene reforme.

Diana Glavina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije