Makedonija je, nakon sporazuma postignuta u petak navečer s Kosovom o demarkaciji međusobne granice, prva zemlja nastala na tlu bivše Jugoslavije čije su granice prema svim susjedima posve određene i koja ni sa kime više nema ni jedan granični spor.
- Toplo čestitam Bivšoj Jugoslavenskoj Republici Makedoniji i Kosovu na postizanju sporazuma o demarkaciji granice i radujem se njegovoj skorašnjoj parlamentarnoj ratifikaciji. To je dobrodošao znak zrelosti, odgovornosti i uzajamna poštovanja – poručio je visoki predstavnik za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku EU Javier Solana.
Postizanje toga sporazuma Makedoniji će svakako biti dodatan plus na sljedećoj sjednici Vijeća EU za opće poslove i vanjske odnose, na kojoj bi ministri vanjskih poslova EU 27 trebali prihvatiti u srijedu objavljenu preporuku Europske komisije i, četiri godine nakon što joj je odobren kandidatski položaj za članstvo u EU, konačno odrediti nadnevak za pokretanje pristupnih pregovora.
S Kosovom će stvari ići znatno teže. Iako je Europska komisija predložila da se i s najmlađom državom u jugoistočnoj Europi pokrene postupak za ukidanje viza, pet od 27 zemalja članica EU neovisnost Kosova ne priznaju, a tri od njih – Cipar, Španjolska i Rumunjska – najavile su da će se u prosincu pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Den Haagu pridružiti Srbiji i Rusiji u zagovaranju protuzakonitosti kosovske izjave o neovisnosti. Madrid, naime, u neovisnosti Kosova vidi precedent za neovisnost Baskije, Nikosija sjevernoga Cipra, a Bukurešt Mađarima nastanjenoga Erdelja. Neovisno Kosovo ne priznaju ni Slovačka ni Grčka. U korist Kosova nastupit će također tri članice EU: Francuska, Njemačka i Ujedninjeno Kraljevstvo.
Kakvu god presudu ICJ donese, ona će biti tek savjetodavne naravi, iako će imati znatnu političku težinu.
emilsali... hvala na komplimentu hovno pasije...