Danas je u Saboru započela rasprava o rebalansu proračuna nakon što je on prošli tjedan predstavljen u Vladi te se o njemu raspravljalo i na niz saborskih odbora. Zastupnicima i zastupnicama rebalans proračuna predstavio je ministar financija Zdravko Marić koji je odmah na početku kazao kako je ovo što se sad događa prvi put da se s rebalansom dolazi u prvoj polovici godine. Korona je učinila svoje pa nas je zbližila nešto ranije, reče ministar Marić nastavljajući iznositi podatke.
- Predviđen je pad gospodarske aktivnosti od 9,4%, a sjećate se kad smo predstavljali proračun za 2020. govorili smo o rastu od 2%. Okolnosti koje je korona virus uzrokovao, sa zatvaranjem ekonomije, ima efekte na te indikatore. Pad osobne potrošnje predviđa se oko 7%, pad investicija oko 9%, pad izvoza roba i usluga oko 30% i pad broja noćenja stranih turista oko 70%. Što se tiče tržišta rada, predviđen je pad zaposlenosti od 3,3%, odnosno rast stope nezaposlenosti na 9,5% - navodio je Marić nimalo utješne podatke. Inače, rebalansom se predlaže da se proračunski prihodi smanje za oko 23 milijarde kuna, pa bi oni iznosili 122 milijarde, a da ukupni rashodi ostanu na ranije planiranih 147, 3 milijarde kuna.
Što se tiče gubitnika, zbog rebalansa najveći nominalni pad proračunskog iznosa imaju Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture te Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, i to za 811 milijuna kuna te 806 milijuna kuna. Posljedice su sa znatno smanjenim iznosima osjetili i Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta te Ministarstvo regionalnoga razvoja, dok su dobitnici rebalansa proračuna jedino Ministarstvo rada i mirovinskog sustava (iznos je povećan za 4,75 milijardi). Ministarstvo zdravstva (povećanje za 93,7 milijuna kuna) i Ministarstvo poljoprivrede.
Nakon uvodnog izlaganja ministra Marića uslijedile su brojne replike.
- Mali iznajmljivači neće ostvariti prihode koji su bili planirani za travanj, svibanj, a najvjerojatnije ni za lipanj. Kako je službeni plan Vlade da se te obveze neće otpisati, hoće li se oni otpisati ili će ih morati platiti - zanimalo je Peđu Grbina (SDP). Nadovezao se i njegov stranački kolega Gordan Marasa kojeg je zanimao Zakona o obnovi Zagreba.
- Vidimo iz rebalansa da iznos za obnovu iznosi ispod 100 milijuna kuna, što je 400 puta manje nego što je procijenjena šteta. Kao čovjek koji živi u Zagrebu i koji je član HDZ-a, smatrate li da je u redu da idemo na izbore bez tog Zakona i da ne kažemo građanima da stojimo iza njih - kazao je Maras dodavši da je sramota da i nakon 45 dana Zagreb izgleda kao ruševina.
- Sve je propisano na stranicama Porezne uprave. Izuzev onih koji su izuzeti od plaćanja nekih poreza, to je najmanje oporezivi segment poreznog sustava i nećemo ga zanemariti, ali kada uzmemo u obzir cijenu od 300 kuna po krevetu godišnje - uzvratio je Marić Grbinu dok je na pitanje o Zakonu o obnovi Zagreba kazao da je rebalansom osigurano dodatnih 100 milijuna kuna, čemu treba pridodati i 41 milijun kuna na Fondu za zaštitu okoliša.
- Govorimo o iznosima koji su predviđeni za kratke intervencije. Za dva dana ćete čuti i naše daljnje aktivnosti. Niti jedan rebalans i proračun to ne može riješiti, to je višegodišnje pitanje kojim treba pristupiti sustavno - odgovorio je Marić ne preciziravši ništa više vezano uz Zakon o obnovi Zagreba.
Hrvoja Zekanovića (HRAST) zanimalo je pak koliko se bespovratnog novca može očekivati iz EU, pa je izrazivši nezadovoljstvo Marićevim odgovorom da su pregovori na razini EU u tijeku pa će se tek vidjeti što slijedi, ustvrdio kako nema europske solidarnosti te da iz EU nećemo dobiti ni lipe, a Vlada istodobno rebalansom predviđa manje novca.
A što ste Vi, gospodine Maras, mislili? Da će se obnoviti za dva tjedna! Kako imate obraza na nevolji jadnih ljudi skupljati političke poene! Očito je kako u životu niste nikada zamijenili žarulju. Da jeste, znali bi kako se neke stvari ne mogu odraditi preko noći. Nikada u životu niste ništa izgradili, već preko noći dobili, a onda mislite da se na takav način sve rješava!