Jedanaestogodišnji Nesib Muhić najmlađa je od 613 žrtava srebreničkog genocida koje su danas uz komemoraciju i vjerski obred pokopane u Memorijalnom centru Potočari. Time se broj identificiranih i pokopanih žrtava u ovom memorijalnom kompleksu popeo na 5137, što je manje od dvije trećine ukupnog broja Bošnjaka ubijenih u Srebrenici i oko nje u srpnju 1995. godine.
Na 16. obljetnicu najvećeg zločina u Europi nakon Drugog svjetskog rata u Potočarima je upriličena komemoracija kojoj je nazočilo više tisuća rođaka žrtava, ali i građana iz drugih dijelova BiH.
Mladićev zločin
Među brojnim uzvanicama u Potočarima je bio i hrvatski predsjednik Ivo Josipović, koji je u svom obraćanju nazočnima kazao da je Srebrenica obilježila našu generaciju te da svi moraju raditi kako se ovakav zločin nikada ne bi ponovio.
– Trebamo stvarati prostor mira, gdje ljude mjere po ljudskosti i vrlinama, a ne po imenu – poručio je Josipović.
Svi ostali govornici, uključujući i američkog veleposlanika u BiH Patricka Moona, oštro su kritizirali negiranje genocida nekih političkih struktura i pozvali na kažnjavanje odgovornih za ovaj zločin. Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izravno je pohvalio srbijanskog predsjednika Borisa Tadića što je ispunio svoje prošlogodišnje obećanje iz Potočara i uhitio Ratka Mladića, pod čijim je zapovjedništvom i izvršen zločin u Srebrenici. Najviših dužnosnika iz Republike Srpske ni ove godine nije bilo u Potočarima.
Podijeljena država
Na komemoraciju su poslali niže rangirana izaslanstva demonstrirajući i na taj način svoj odnos prema stravičnom zločinu u Srebrenici. Aktualna vlast u RS, ali i velik dio javnosti u tom entitetu, odbija priznati da se u Srebrenici dogodio genocid. Uglavnom navode da je riječ o „teškom zločinu", ali i tvrde da je broj žrtava preuveličan te da bošnjački političari i mediji koriste Srebrenicu kako bi ostvarili svoj politički cilj, a to je, kako kažu, ukidanje RS i stvaranje unitarne BiH.
Koliko je u BiH politika i javnost podijeljena o onome što se događalo tijekom rata, pa i u Srebrenici, svjedoči i podatak da je dan žalosti bio samo u Federaciji, a ne i u RS te da je u isto vrijeme dok su se obitelji žrtava u Potočarima opraštale od svojih najmilijih, u Doboju u organizaciji ravnogorskog četničkog pokreta održan skup potpore haaškom optuženiku Ratku Mladiću.
hehehe... to ti misliš da ne slave...