PREKID SASTANKA

Milorad Dodik traži mogućnost odcjepljenja Republike Srpske

21.02.2009.
u 14:32

Sastanak političkih vođa potpisnika Prudske izjave u BiH o ustavnim promjenama prekinut je danas u Mostaru nakon sat vremena budući da je ocijenjeno da ne postoji "ozračje za održavanje sastanka".

Prekid sastanka
Predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata i premijer Republike Srpske prvi je napustio sastanak koji se održavao u središnjici HDZ-a BiH u Mostaru. Iako predsjednici Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović i Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić nisu izravno potvrdili da je prekid sastanka povezan s nedavnim podizanjem kaznene prijave protiv Dodika, rekli su kako je ta činjenica otežala održavanje sastanka i mogućnost daljnjih dogovora.

Kaznena prijava protiv Dodika očito je došla u vrijeme završnice političkih dogovora između trojice političara, a ne treba zanemariti niti da u BiH postoji veliki broj protivnika ovoga sporazuma. Dodik je, stoga, očekivano i kako je najavio, posve radikalizirao stajalište nakon podizanja kaznene prijave tražeći nova jamstva od Čovića i Tihića za opstanak Republike Srpske u sadašnjim granicama te otišao korak dalje tražeći i novi uvjet - mogućnost odcjepljenja.

- Objasnio sam da je Republika Srpska kao državotvorni entitet u Bosni i Hercegovini uvjet daljih razgovora o ustavu, kao i da se neće dirati u sustav glasovanja u parlamentu te da se u novi sustav ugradi odredba koja dopušta referendum o samoopredjeljenju do odcjepljenja tri godine nakon proglašenja novoga ustava.

Kada to budemo mogli prihvatiti, mi ćemo se vratiti u raspravu o ustavnim promjenama - rekao je Dodik nakon sastanka. Čović i Tihić su odbacili mogućnost bilo kakvih Dodikovih uvjetovanja tvrdeći da na sastanku ta gledanja nisu tako predstavljena.
- Prudski proces nije prekinut, ali za ovakve stvari treba normalan ambijent - rekao je Čović.

Susret u Gradačcu
Objašnjavajući motive HDZ-a BiH za otvaranje razgovora o ustavnim promjenama Čović je dodao kako nije motiv ove stranke stvaranje “trećeg entiteta, nego da sva tri konstitutivna naroda budu jednakopravna na čitavom prostoru BiH”. Predsjednik SDA Sulejman Tihić ocijenio je kako se Dodikov zaokret dogodio nakon Banje Luke, a da je kaznena prijava pogoršala situaciju.

- Nakon banjolučkog sastanka stvari su krenule nizbrdo u ponašanju gospodina Milorada Dodika oko ustavne reforme, a ovo je samo dolilo ulje na vatru - smatra Tihić. Trojica čelnika danas su se dogovorila da će nastaviti pregovore o ustavu kada za to bude bilo bolje ozračje. Tihić je, međutim, najavio kako će se sljedeći sastanak najvjerojatnije održati u Gradačcu u roku od dva tjedna.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije